Klerycy. Życie w polskich seminariach

Cała prawda o życiu w polskim seminarium

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych - początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich - źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Mariusz Sepioło - autor bestsellerów Himalaistki, Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Polityce". Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.

Informacje dodatkowe o Klerycy. Życie w polskich seminariach:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Klerycy. Życie w polskich seminariach

Klerycy. Życie w polskich seminariach - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Dwie strony medalu

,,Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni." św. Jan Paweł II

Nie ma idealnych księży, bo ksiądz to tylko człowiek, jak każdy z nas. Zdarzają się przypadki wspaniałych kapłanów, którzy są dobrymi ludźmi i dobrymi księżmi, a zdarzają się i tacy, którzy wypadają przy tych dobrych kapłanach znacznie gorzej. Czytając reportaż Mariusza Sepioło można wywnioskować dlaczego trafiają się tacy i tacy księża. Lektura tej publikacji pokazuje, że zostanie kapłanem to wcale nie taka prosta sprawa, a seminarium i cała droga do kapłaństwa wymagają nie tylko prawdziwego powołania, a także silnego charakteru, odporności psychicznej i szczęścia.

"Klerycy. Życie w polskich seminariach" przedstawia dwie strony medalu życia w seminariach, nie wszystkich w Polsce, bo autor skupia się tylko na paru w kilku miastach. Autor przeprowadza rozmowy z byłymi klerykami, którzy z seminarium odeszli sami, bądź zostali wyrzuceni, czasem bez przyczyny, z obecnymi księżmi i z przyszłymi. To czego dowiadujemy się z kart tej książki szokuje, budzi obrzydzenie, wstręt, zgorszenie, jest nieprzyjemne, odrzuca, zdziera zasłonę złudzeń ukazując zło, zepsucie, zakłamanie, które wiją się jak węże we wnętrzu kościoła, jak w gnieździe żmij,  trawiąc kościół od środka.

Niektórzy piszą, że publikacja nie porusza żadnych nowych tematów jeśli chodzi o przewinienia i brudy środowiska kapłańskiego, że zarzuty stawiane tu były przedstawiane wielokrotnie w innych publikacjach, reportażach. Być może, ale może też kolejna publikacja naświetlająca złe rzeczy, gorszące czyny, grzechy środowiska kapłańskiego pozwoli na szybsze zmiany, na szybsze, odważne i stosowne reakcje na przestępstwa popełniane wśród kapłanów, na przerwanie milczenia i walkę z tym złem, które zalęgło się wewnątrz kościoła, na poprawę sytuacji w seminariach i zmianę podejścia w kształtowaniu, formowaniu kandydatów na przyszłych księży; a ukazanie tych dobrych rzeczy, blasków życia w seminarium, pozytywów powołania, plusów bycia kapłanem, przebywania z ludźmi, bycia dla innych, bycia wsparciem, wzorem, przyjacielem, pozwoli na poprawę wizerunku kościoła, seminariów, kapłanów i zwiększy ilość powołań, a zmniejszy ilość kapłanów porzucających kapłaństwo, przywróci nadzieję, że wspaniały kapłan to postać jak najbardziej realna, a nie tylko obraz, postać z serialu.

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Znak.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,
Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy
Mariusz Sepioło0
Okładka ksiązki - Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy

Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli. Robert ciągnie kasę z ministerstwa i robi biznes z ...