Kobiety nieidealne. Baśka

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-05-14

Kolejny raz Magdalena Kawka i Małgorzata Hayles potrafiły zaintrygować i skłonić mnie do tego, bym nieustannie przerzucała kolejne kartki książki. Dałam się wciągnąć! Kolejny raz! Późne macierzyństwo to niełatwy temat, ale autorki uporały się z nim na piątkę. Opowiedziały o problemach, o których wszyscy wiedzą, ale zazwyczaj nie chcą głośno o nich mówić. Ciekawe, ile czytelniczek po przeczytaniu tej książki powie: ,,Tak, jestem Baśką". Fantastyczna robota, drogie panie!

Joanna Divina, dziennikarka radiowa, ,,Mała Czarna"

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Kobiety nieidealne. Baśka

Opinie o książce - Kobiety nieidealne. Baśka

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-06-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Baśka to bohaterka ostatniego tomu cyklu „Kobiety nieidealne”, szkoda mi się rozstawać z tym szalonym babskim teamem, ale w chwilach zwątpienia w babską siłę, chętnie do nich wrócę.

O Baśce można powiedzieć, że jest w czepku urodzona, wszystko przychodzi jej z łatwością, dlaczego z dzieckiem miałby być inaczej? Właśnie, dlatego, że dziecka nie można zaplanować pod linijkę, o czym główna bohaterka boleśnie się przekona. Maluszek, o którym mamy już pewne wyobrażenia na etapie ciąży, często zachowuje się dalece od naszych oczekiwań. Jak nie popaść w depresję i czarną dziurę? Tylko dzięki silnemu wsparciu przyjaciółek.

Autorki cyklu są bardzo dobrymi obserwatorkami otaczającego je świata, Baśka jest odzwierciedleniem wielu kobiet, dla których macierzyństwo nie jest celem w życiu, raczej zaskoczeniem i próbą zorganizowania sobie życia na nowo w kompletnie nowej dla siebie rzeczywistości. Nawet mając wsparcie w opiece, Baśki nie omija baby blues, zaraz po porodzie nie może wejść w swoją ukochaną sukienkę, a szpilki i pchanie wózka to niekoniecznie dobre połączenie. Baśka boryka się ze zwyczajnymi problemami młodej (nie wiekiem) matki i choć przychodzą chwile zwątpienia, to każda kolejna wylana łza, powoduje, że prawdziwym staje się powodzenie, co nas nie zabije to wzmocni.

Cala seria to spojrzenie na kobiety takie, jakimi faktycznie są, z ich wadami, zaletami, problemami, w końcu nie bez powodu nazywa się kobiety nieidealne :) Polecam!

Ostatni tom poświęcony jest Baśce, która do tej pory żyła  z ogromnej pensji męża, kolekcjonowała drogie buty i ubrania oraz nie stroniła od gabinetów odnowy biologicznej i zabiegów kosmetycznych. Pojawienie się na świecie córki, Hani, totalnie przewróciło jej życie do góry nogami. Zmieniły się jej priorytety, codzienność i... Wygląd -tak przecież dla Baśki ważny. A na horyzoncie pojawiły się także poważne kłopoty finansowe i ryzyko utraty majątku. Czy Baśka poradzi sobie w nowej rzeczywistości? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, że ma trzy niezawodne przyjaciółki, gotowe wyciągnąć ją z każdej opresji. :)

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2019-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czy już naprawdę żegnamy się z "Kobietami nieidealnymi"? Szkoda rozstawać się z takimi fajnymi babkami jak Iza, Magda, Joanna i Baśka. Drogie autorki, może jednak nas zaskoczycie?

Ostatnia część poświęcona jest czwartej z przyjaciółek. Po urodzeniu dziecka Baśka ma wrażenie, że nie wie kim jest i nic nie jest takie jak być powinno. Czy dopadła ją depresja poporodowa?

Jakby tego było mało jej mąż, Jacek, ląduje w szpitalu, a ich majątek zajmuje komornik. Baśka zawsze pod kloszem, niewtajemniczana w rodzinne finanse nagle czuje, że na niej spoczywa odpowiedzialność za rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Okazuje się, że jej gigantyczna garderoba markowych butów i ciuchów może być niezłą inwestycją.

We wszystkich trudnych chwilach i w realizacji pomysłów może liczyć na swe zwariowane przyjaciółki.

Czy Baśka stanie na wysokości zadania jako matka i głowa rodziny? Czy odnajdzie się w nowych rolach nie zatracając siebie?

Jeśli nie znacie tej zabawnej, ale jednocześnie bardzo życiowej serii, to najwyższy czas to zmienić. A ja liczę, że o "Kobietach nieidealnych" jeszcze usłyszymy.

Avatar użytkownika - malgom69
malgom69
Przeczytane:2019-06-04, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Znane bohaterki w kolejnej odsłonie. Bo nie od dziś wiadomo, że kobiety perfekcyjne są tylko perfekcyjne, za to nieidealne są po prostu fajne.Jedna z czterech przyjaciółek, Baśka, wreszcie została mamą. Czy kobieta, która przez całe życie skupiona była wyłącznie na sobie, będzie potrafiła odnaleźć się w nowej roli? Do tej pory los obchodził się z nią łaskawie, szczędząc jej większych trosk, ale i nad nią zaczynają się zbierać czarne chmury. Przyzwyczajona do luksusów i wygodnego życia, będzie musiała bardzo się postarać, żeby przetrwać burzę. Na szczęście, jak zawsze ma wsparcie w przyjaciółkach, które potrafią wyciągać się wzajemnie za uszy nawet z największych tarapatów.

"To nie mogłam być ja! Co się ze mną działo? Gdzie się podziała ta pewna siebie, arogancja Baśka, w której nie było za grosz taniego sentymentalizmu i słabości? Która nabijała się z tandetnych love story i mazgajowatych kobiet, które podchodziły do siebie jak do ofiar kataklizmu zwanego życiem? Nienawidziła siebie takiej."

"Kobiety nieidealne. Baśka" to już niestety czwarty i ostatni tom serii. Bardzo zżyłam się z jej bohaterkami. Stały się mi bliskie, bo w wielu sytuacjach, jakie były ich udziałem widziałam siebie.

Baśka to zepsuta, wygodnicka kobieta, którą, co tu dużo mówić, życie rozpieszczało. Tak się do tego stanu rzeczy przyzwyczaiła, że trudno będzie jej odnaleźć się w nowej roli. Przyjdzie jej zmierzyć się z późnym macierzyństwem. Baśka oczekiwała, że z miejsca poczuje wszystko to, co powinna czuć matka do świeżo narodzonego dziecka. Że jej macierzyństwo będzie idealne, według utartego schematu. Nie spodziewała się, że będzie musiała wszystko podporządkować dziecku, w pełni zaangażować się. Zaczyna rozumieć, że proces oswajania się z rolą matki, wymaga od niej budowania więzi z dzieckiem. Historia pokazuje, że problemy, z jakimi mierzy się Baśka mogą dotyczyć każdej kobiety, niezależnie od wieku.

"Uświadomiłam sobie bardzo wyraźnie, że nigdy nie uda mi się odzyskać dawnej siebie, nigdy nie poczuję się pełnoprawną matką, jeśli ciągle ktoś będzie we mnie wątpił, czuwał nade mną i podążał moje decyzje."

Nieodłącznym elementem powieści okazała się prawdziwa, szczera kobieca przyjaźń, która w tym przypadku zostanie wystawiona na próbę oraz potrzeba akceptacji i miłości.

"(...) przyjaźń nie jest czymś darowanym raz na zawsze, co należy się jak psu zupa. To przywilej, o który trzeba dbać. (...) - Zawsze się oceniamy, i dobrze, to normalne. Chodzi tylko o akceptację. Jeśli zrobię coś kretyńskiego, możecie mnie oceniać, ale macie mnie akceptować. I ja mam pewność, że tak właśnie będzie. Dla mnie to jest definicja przyjaźni."

Autorki poruszają również temat nadmiaru kilogramów. W sposób nienachalny pokazują jak poradzić sobie z tym problemem. Jak ważne jest wsparcie ze strony najbliższych, a przede wszystkim pozytywne myślenie. Bo jak wiemy, wszystko zaczyna się od głowy.

Duet Kawka j Hayles to baczne obserwatorki świata i tego, co się wokół nich dzieje. Nie boją się podejmować problemów, o których nie każdy głośno mówi. Udało się im zachować poziom poprzednich tomów. Udanie pogodziły humor z poważniejszymi wątkami. Ponownie dałam się porwać ich historii.

"Kobiety nieidealne. Baśka" to szczera i prawdziwa powieść o późnym macierzyństwie, przyjaźni, niedoskonałościach. To książka, która skłania do refleksji i karze wierzyć, że każdy z nas jest kowalem swojego losu, że wszystko zależy od nas. A Wy, którą nieidealną z kobiet polubiliście najbardziej? Magdę, Izę, Joannę, a może właśnie Baśkę?