Okładka książki - Kochający na marginesie

Kochający na marginesie

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2009-02-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-60383-87-2
Liczba stron: 207
Dodał/a książkę: jusia

Ocena: 5 (2 głosów)

Kawiarnia „Na marginesie” w dziwny sposób przyciąga tych, którzy znaleźli się poza granicą wyznaczoną przez normalnych obywateli dostatniego zachodniego społeczeństwa. Są wśród nich: Rose i Victor – kochające małżeństwo walczące z rakiem, Sofia – transseksualista, zagubiona złodziejka Bea, niepełnosprawny muzyk, chory psychicznie lekarz, zagubiona nastolatka w ciąży. Bohaterowie, odrzuceni na margines, starają się mozolnie budować własne szczęście. Przypadkowe spotkania wyzwalają w nich potrzebę uczuć i wzajemności. Samotni instynktownie wyczuwają samotnych, ale stać ich jedynie na wymiana pustych spojrzeń. Strach łączy opuszczonych, ból łączy niekochanych. Kochający na marginesie to opowieść o nowoczesnej samotności. W oszczędnym stylu, przy pomocy chłodnych, urywanych zdań szwedzka pisarka stworzyła aktualny portret dzisiejszej niemożności otwarcia się na drugiego człowieka. Johanna Nilsson po raz kolejny udowadnia, iż jest niezwykle przenikliwą obserwatorką wspóaczesnego świata.

Kup książkę Kochający na marginesie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
NA MARGINESIE ŻYCIA Sztokholm to miasto przyjazne dla inności, dziwaków, transwestytów, imigrantów. Raj dla poszukujących własnego miejsca. Mozaika kolorów skóry, odcieni ludzkiej natury i sposobów zaspokajania najróżniejszych potrzeb. Tak w każdym razie postrzegana jest większość europejskich metropolii. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Żaden z bohaterów Johanny Nilsson nie ma tak naprawdę swojego miejsca, nikt nie czuje się nie tylko u siebie, ale i dobrze w swoim ciele. Nie może tego o sobie powiedzieć trans Sofia, nieakceptowana przez religijną rodzinę, która nadal widzi w niej Stefan, syna i brata, nie mogą zaakceptować jej odczuwania własnej płci. Obco czuje się uzależniona od rutyny, złodziejka Bea, która cierpi z powodu utraty matki, nie może zdecydować, czy kocha, czy raczej nienawidzi ojca alkoholika, a do tego jest obsesyjnie zakochana w swoim lekarzu. Sam lekarz, choć wygląda jak osoba bez skazy, mająca warunki do idealnego wpasowania się w społeczeństwo, nie może się pogodzić z rozstaniem w ukochaną Evelyn. Każdego dnia wysyła jej listy i kwiaty, czym doprowadza byłą kochankę do wściekłości. Jest jeszcze rodzina właścicieli kawiarni „Na marginesie”, gdzie spotykają się bohaterowie. Ona jest otyłą czarnoskórą imigrantką z Somalii, on, miejscowy, a ich miłość, pomimo upływu lat i czwórki potomstwa, nadal namiętna. Przeszkadza ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kochający na marginesie

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Kochający na marginesie" to opis ludzi "innych" odrzuconych przez społeczeństwo, swoją odmiennością czy ułomnością wyrzuceni są na tytułowy margines, wszyscy oni pragną zrozumienia, akceptacji, miłości. Spotykają się w kawiarni, przyciągają się jak magnes do siebie aby poczuć, że nie są sami, te przypadkowe spotkania pozwolą im połączyć się w swoim bólu, pokonać samotność, zbudować własne szczęście.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2014 r.,
Avatar użytkownika - halinajolanta7
halinajolanta7
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - marian51015
marian51015
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - mariuszdr
mariuszdr
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - mandy
mandy
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy