Kolumbowie. Rocznik 20

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-07-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7179-221-2
Liczba stron: 656
Dodał/a książkę: Aleksander Grobelny

Ocena: 3.67 (3 głosów)

KOLUMBOWIE. ROCZNIK 20 to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się nierówną walkę z Niemcami - początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany. Ta kultowa powieść dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920, do którego należeli m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Kamil Baczyński, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz.

Akcja książki obejmuje sześć ważnych i ciężkich lat w historii Polski lata: od 1942 do 1948 roku i koncentruje się kolejno na niemieckiej okupacja i dywersji (część I: Śmierć po raz pierwszy), powstaniu warszawskim (część II: Śmierć po raz drugi) oraz powojennej rzeczywistości w Polsce i na emigracji (część III: Życie).

Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w trakcie działań konspiracyjnych. W niezwykle sugestywny sposób opisał dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skażonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwątpieniu i poświęceniu, o małych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali życie – pod tym względem nie różnili się od współczesnej młodzieży. Choćby to przesądza o ponadczasowości tej prozy.

Kup książkę Kolumbowie. Rocznik 20

Zobacz także

Opinie o książce - Kolumbowie. Rocznik 20

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała książka o życiu, miłości, problemach oraz o oddaniu ojczyźnie młodych ludzi żyjących w okresie wojennym. Pokazuje jak niekiedy dramatyczne decyzje przyszło podejmować młodzieży nie różniącej się przecież niczym od tej, żyjącej w XXIw. Jak straszne doświadczenia, mordowanie i torturowanie bliski bliskich i konieczność przedwczesnego wejścia w dorosłość ukształtowały życie tych nastolatków. Świetnie napisana książka, jest odzwierciedleniem tego, co przeżywali ludzie w tym okrutnym czasie. Tak jak oni nie wiedzieli, co się stało z ich bliskimi, tak czytelnik nie wie, co spotkało niektórych bohaterów. Po prostu ślad po nich ginie. Książka warta polecenia
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2003-06-06, Przeczytałam,
Link do opinii
Inne książki autora
Rok 199?, czyli dziura w płocie
Roman Bratny0
Okładka ksiązki - Rok 199?, czyli dziura w płocie

Historia buntu w Stoczni Gdańskiej widziana oczami rewizora....

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Aleksandra Golecka-Mazur
Okładka książki - Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy