Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej

Prawdziwa historia, połączenie Kompanii braci z Bękartami wojny.

Niezwykła historia żydowskich komandosów, którzy walczyli w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych.

Czerwiec 1942 roku. Trzecia Rzesza triumfuje. Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców, którzy zbiegli do Wielkiej Brytanii. Na wezwanie zgłasza się niezwykła grupa ochotników: sportowcy, artyści i intelektualiści, pochodzący głównie z Niemiec i Austrii. Wielu z nich internowano wcześniej jako obywateli wrogiego kraju. Teraz marzą o zemście - za rodziny, domy, cały swój utracony świat. Znakomicie wyszkoleni wywiadowczo i bojowo, stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców.

Żołnierze tej wyjątkowej kompanii braci przebyli drogę z Niemiec do Anglii i z powrotem, poprzez brytyjskie obozy internowania, plaże Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach po koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Leah Garrett, wykorzystując odtajnione dokumenty, po raz pierwszy tak wyczerpująco opowiada o losach tych niezwykłych żołnierzy i ich krwawej walce z nazistami.

Informacje dodatkowe o Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-01-23
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: X Troop: The Secret Jewish Commandos of World War II

Kup książkę Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej

Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej - opinie o książce

"Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej" to niezwykle ciekawa i wciągająca lektura. Jest napisana przystępnym językiem, dzięki czemu miałam wrażenie jakbym czytała książkę przygodową. Coś w tym jest, że to historia pisze ciekawe, choć tragiczne, scenariusze.

Bardzo ciekawi mnie okres drugiej wojny światowej. Z tego powodu nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Autorka po raz pierwszy opowiada o losach tych zapomnianych żołnierzy. Podczas pisania, sięgała do odtajnionych dokumentów, dzięki czemu zdołała opowiedzieć nam historię Kompani X. Zaznacza ona, że nie wszystkie dokumenty zostały już odtajnione, więc w przyszłości pewnie dowiemy się więcej o tym oddziale.

Do Kompani X należeli Żydzi z różnych środowisk, byli to artyści, sportowcy, naukowcy. Łączyło ich jedno, chcieli walczyć z nazistami, przyczynić się do ich upadku. Podejmowali się trudnych zadań, śledzili i łapali, a następnie przesłuchiwali Niemców. Pomogli nawet zbierać dowody na czas procesów w Norymberdze.

Autorka skupia się tutaj tylko na kilku postaciach, na podstawie ich przeżyć rysuje trochę obraz całego pododdziału. Pokazuje, że byli to ludzie tacy jak my, którzy pod wpływem horroru wojny postanowili działać. Sprzeciwić się. Zemścić się.

To naprawdę interesująca lektura, która chroni tych żołnierzy przed zapomnieniem. Polecam!

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska