Końcówki szachowe

Ocena: 5 (1 głosów)

Końcówka jest tym etapem partii, w którym chodzi o przekształcenie w wygraną przewagi zdobytej w grze środkowej albo nawet już w debiucie. Tu każdy błąd może przesądzić o wyniku walki i rzadko nadarza się szansa na jego naprawienie.

Oto książka niezbędna dla każdego szachisty, napisana przez jednego z najwybitniejszych arcymistrzów w historii. Keres nie omawia tu wszystkich znanych w teorii pozycji w grze końcowej, tylko analizuje najważniejsze typy końcówek, które można uznać za punkt wyjścia tych bardziej złożonych. Rozpatruje je bardzo szczegółowo, przedstawiając przy tym podstawowe zasady prawidłowego rozgrywania końcówek, których znajomość przyda się na pewno każdemu graczowi. Co ważne, Autor nie skupia się na wskazywaniu najlepszych ruchów w danych pozycjach. Raczej objaśnia te pozycje w taki sposób, by naprowadzić czytelnika na właściwe rozwiązania i nauczyć go samodzielnego znajdowania w nich najsilniejszych kontynuacji na szachownicy.

Paul Keres (1916–1975),wybitny estoński szachista, zwany Księciem Szachów. W latach 1937–1965 należał do ścisłej czołówki największych szachistów świata. Sześciokrotnie brał udział w Turnieju Kandydatów, wyłaniającym pretendenta do walki o tytuł mistrza świata, pięciokrotnie zdobył w nim drugie miejsce.

Informacje dodatkowe o Końcówki szachowe:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Hobby
ISBN: 9788381510127
Liczba stron: 386
Tytuł oryginału: Practical Chess Ending
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

więcej

Kup książkę Końcówki szachowe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Końcówki szachowe - opinie o książce

Nie jestem namiętnym graczem w szachy, powiem nawet więcej, że ostatnio grałam tak naprawdę ze dwadzieścia lat temu. Mój syn pasjonował się tą grą, a że w naszym miasteczku były organizowane turnieje szachowe, więc oboje braliśmy w nich udział. oczywiście z różnymi efektami, ale raz zdarzyło mi się nawet wygrać gminny turniej w swojej kategorii.
Obecnie wszystko zwala się na brak czasu, lecz ja tak naprawdę to nie miałabym raczej z grać. Syn wyprowadził się i gra trochę ze swoimi dziećmi, a wokół siebie nie mam graczy chętnych chociażby nawet do jednej partyjki.
Jednak ta książka chyba spowodowała, że moje wnuki nabrały chęci do tej królewskiej gry. Tym bardziej, że zobaczyły ustawioną szachownicę z figurami, na której ja ćwiczyłam sobie propozycje przedstawione w książce przez autora. W wolnym od szkoły czasie zaczynamy więc naukę...
Chociaż może się wydawać, że studiowanie końcówek szachowych to nużące i niepotrzebne zajęcie, ale ja myślę, że tym sposobem można podnieść poziom swojej gry i niejednokrotnie zaskoczyć przeciwnika końcówką partii.
Paul Keres to wybitny estoński szachista, nazywany nawet Księciem Szachów, w swojej książce "Końcówki szachowe" nie przedstawia tylko teoretyczne analizy, ale obrazowo pokazuje ich znaczenie praktyczne. Ja już wiem, że dlatego ta teoria jest łatwiejsza do przyswojenia nawet dla amatora, a końcówka należy do najważniejszej części partii.


"Typowa partia szachowa zazwyczaj składa się z trzech faz: debiutu, gry środkowej oraz końcówki."
"Nawet najwybitniejszym szachistom zdarzają się potknięcia w końcowej fazie partii.
Ta książka jest przeznaczona dla graczy wszystkich poziomów, pozwala nauczyć się różnych technik prowadzenia gry końcowej a także w jaki sposób wykorzystać przewagę, jak radzić sobie z obroną, jak uniknąć błędów, jak sprytnie doprowadzić do remisu i jak połączyć fazę debiutu z grą środkową i końcówką. Bo błąd w każdej fazie gry może przesadzić o wyniku walki a naprawdę rzadko nadarza się szansa na jego naprawienie.
Oczywiście przykłady podane w tej książce mają charakter instruktażowy i nie wyczerpują tematu, ale pozwalają na zdobycie wielu przydatnych informacji. A gdy chcielibyśmy jeszcze głębiej postudiować temat, to możemy sięgnąć po inne podręczniki gdy końcowej lub samodzielnie spróbować analizy różnych partii żeby lepiej zrozumieć trudniejsze elementy gry.
Autor w swojej książce podaje przykłady różnych końcówek:
Końcówki pionkowe,
Końcówki hetmańskie,
Końcówki wieżowe,
Końcówki gońcowe,
Końcówki skoczkowe.


"Bez wątpienia spośród wszystkich typów końcówek zdecydowanie najczęściej wynikają w partiach szachowych "wieżówki"."
Polecam wszystkim pasjonatom tej gry, ale również początkującym.

Dziękuję Wydawnictwu RM za otrzymany egzemplarz, dzięki któremu obudziła się we mnie ponownie pasja do gry.


Link do opinii
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy