Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania: 2019-06-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8098-632-9

Likwidacja Służby Bezpieczeństwa od lat wzbudza silne emocje, które sprzyjają budowaniu dwóch skrajnych narracji. Jedna z nich głosi, że elita solidarnościowa miała w dużym stopniu związane ręce, była skrępowana sytuacją międzynarodową oraz oporem ze strony aparatu bezpieczeństwa. Według drugiej liderzy Solidarności narzucili sobie ograniczenia zgodnie z umowami zawartymi w Magdalence i przy Okrągłym Stole. Obie te narracje opierają się na uproszczeniach - snutych w oderwaniu od kontekstu, często zbudowanych na ahistorycznym rozumowaniu.

Książka jest wynikiem syntetycznego spojrzenia na proces transformacji organów bezpieczeństwa w latach 1989-1990. Próbą zaprezentowania oceny z perspektywy trzydziestu lat, które upłynęły od opisywanych wydarzeń. Zamierzeniem autora było ustalenie i uporządkowanie podstawowych faktów, czasem ich zdemitologizowanie, zmierzenie się z wyobrażeniami na temat transformacji.

Książka „Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Kup książkę Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990

Opinie o książce - Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990

Chociaż czasami jest za szczegółowa, można dowiedzieć się wielu ciekawych i kontrowersyjnych rzeczy. Ogólnie dla zainteresowanych tematem przemian lektura obowiązkowa.

Kłamię, więc jestem
Tomasz Kozłowski0
Okładka ksiązki - Kłamię, więc jestem

Z pewnością nie raz pękaliście ze śmiechu, kiedy wasze dwu-lub trzyletnie pociechy próbowały was nieudolnie oszukać po rozmontowaniu kosztownej zabawki...

Samotny hulaka. Rzecz o protokulturze ery pop
Tomasz Kozłowski0
Okładka ksiązki - Samotny hulaka. Rzecz o protokulturze ery pop

Książka jest analizą świata pop z perspektywy psychologii ewolucyjnej – nauki w Polsce niszowej, choć na Zachodzie znakomicie już ugruntowanej. Autor...