Koniec jest zawsze blisko

Czy któregoś dnia nasza cywilizacja upadnie, a miasta legną w gruzach?

Wpływowy podcaster i komentator polityczny zaprasza w hardcorową podróż w przeszłość, aby dowiedzieć się, co naprawdę się wydarzyło, co mogło się wydarzyć i co nas czeka.

Ponad trzy tysiące lat temu tajemnicza wojna zmiotła cywilizację epoki brązu z basenu Morza Śródziemnego. Upadały potężne imperia, a zarazy, klęski żywiołowe oraz głód dziesiątkowały ludność. Jaki będzie nasz koniec świata?

Czy broń, którą dysponujemy, stanie się w końcu źródłem naszej zagłady? Czy prawdopodobny jest regres w zakresie ludzkich możliwości, nauki i technologii? Czy nasz świat stanie się ruiną odkopywaną przez przyszłe pokolenia archeologów? Czy człowiek przetrwa? Od czasu prehistorycznych katastrof po doświadczenia ery nuklearnej ta kwestia wisi nad ludzkością niczym miecz Damoklesa.

Uciekając od utartych koncepcji, zaskakując śmiałymi zestawieniami faktów oraz odważnymi hipotezami, Dan Carlin sprawił, że badanie historii i snucie futurologicznych prognoz stało się rozrywką nie mniejszą niż oglądanie hollywoodzkich superprodukcji czy czytanie światowych mega bestsellerów. Porywająca i prowokująca do myślenia wizja. Inspirujące wyzwanie dla naszej wiedzy i wyobraźni.

Informacje dodatkowe o Koniec jest zawsze blisko:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The End Is Always Near: Apocalyptic Moments, from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Koniec jest zawsze blisko

Koniec jest zawsze blisko - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2021-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Koniec jest zawsze blisko" to bardzo interesująca książka, którą czyta się jednym tchem. Dziś szczególnie aktualna i skłaniająca do wielu refleksji nad kondycją świata i człowieka.
Dan Carlin opisuje wielkie katastrofy, jakie spotykały ludzkość na przestrzeni wieków. To wojny, upadki cywilizacji, epidemie...
Jednocześnie autor zręcznie łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując jak wiele się zmieniło i paradoksalnie nie zmieniło. Życie ułatwiają nam wynalazki, ale stają się też one zagrożeniem, czego przykładem jest broń atomowa i niszczenie planety, zwłaszcza przyrody. Wbrew pozorom historia nie okazuje się nauczycielką życia, gdyż ludzie wciąż powtarzają błędy przodków i robią to świadomie. Nadal trwają wojny. Zmieniły się jedynie techniki zabijania...
Carlin błyskotliwie pokazuje dzieje świata jako proces ciągłego odradzania się. Po każdej katastrofie trzeba się podnieść, jednak często nie zawsze jest to odradzanie się z popiołów wzorem mitycznego Feniksa.
Opisywane problemy ukazane są nie tylko przez pryzmat wielkiej historii, ale i jednostki. Autor zastanawia się, czy tragedie i ciężkie czasy kształtują ludzi silnych, czy sprawiają, że stajemy się słabsi, bardziej podatni na załamania, czy może właśnie wtedy odkrywamy w sobie pokłady człowieczeństwa?
Nie ma, oczywiście, jednoznacznej odpowiedzi, gdyż to złożone i indywidualne kwestie. W czasach Holokaustu jedni ratowali ludzkie życie z narażeniem życia swojego i swych bliskich, inni okazywali się szmalcownikami, grabili, gwałcili, mordowali... Przykłady można mnożyć.
Dan Carlin ostrzega też przed złudnym poczuciem bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że skoro żyjemy na bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym, nasz świat będzie trwał wiecznie. Tak samo jednak sądzili na pewno mieszkańcy imperiów, które upadły. W tym kontekście tytuł nabiera nowego znaczenia.
Treść i przesłanie odbiera się szczególnie emocjonalnie i refleksyjnie, czy czyta się w czasach panującej obecnie pandemii. Rzecz jasna, są tacy, którzy twierdzą, że jej nie ma, że to spisek koncernów farmaceutycznych itp.
O różnych teoriach spiskowych też jest w tej książce sporo.
Polecam z czystym sumieniem. BEATA IGIELSKA