Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej

Finalista literackiej Nagrody im. E.O. Wilsona American PEN Center dla książek naukowych

Po prawie dekadzie, którą spędził jako reporter wojenny, uznany dziennikarz Dahr Jamail wraca na swoje ukochane górskie szlaki Ameryki. Jednak zamiast oddać się pasji do wspinaczki, musi

skonfrontować się z faktem, że stoki, na które kiedyś się wspinał, zostały nieodwracalnie zniszczone przez zmiany klimatu. W efekcie Jamail wyrusza w podróż na linię frontu tego kryzysu - od Alaski, przez Wielką Rafę Koralową, aż po amazoński las deszczowy - aby odkryć konsekwencje utraty lodu dla ludzi i przyrody.

W Końcu lodu podążamy za Jamailem, który wspina się na Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, nurkuje w ciepłych krystalicznych wodach Pacyfiku, aby znaleźć upiorne rafy

koralowe, i odkrywa w tundrze wyspę Saint Paul, której mieszkańcy nie mają już na co polować. W towarzystwie naukowców zajmujących się klimatem i ludzi, których przodkowie zamieszkują

te tereny od wieków, Jamail zaczyna akceptować fakt, że Ziemia najprawdopodobniej znajduje się w stanie agonalnym. Paradoksalnie pozwala mu to odnowić jego pasję do dzikiej przyrody i ostatnich miejsc planety, niezniszczonych jeszcze przez działalność człowieka.

Jak żadna inna książka, Koniec lodu jest osobistą i głęboką kroniką naszej katastroficznej rzeczywistości oraz wezwaniem do rozkoszowania się tą wrażliwą, kruchą planetą póki możemy.

Informacje dodatkowe o Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2020-06-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The End of Ice Bearing Witness and Finding Meaning in the Path of Climate Disruption

Tagi: bóg Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej

Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej - opinie o książce