Kordian

Ocena: 3.81 (52 g這s闚)
G堯wny boahater, Kordian, kt鏎y chce walczy za ojczyzn, jest s豉by, wypalony, sparali穎wany pesymizmem i nostalgi, a ka盥e jego dzia豉nie kr瘼uje wybuja豉 wyobra幡ia, sprawiaj帷a, 瞠 i on staje si igraszk szatana.

Informacje dodatkowe o Kordian:

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2010-02-01
Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 83-7389-597-3

wi璚ej

Kup ksi捫k Kordian

Cytaty z ksi捫ki

B造skawica trwa d逝瞠j ni te wszystkie lata,Zbieg貫 m璚zarni dla 鈍iata;

Wi璚ej

Chcia豚ym blizn Kaimazmaza z mego czo豉,Pierwszy wzrok ludzi czo這 samob鎩cy bada…

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki

Zobacz tak瞠

Kordian - opinie o ksi捫ce

Ksi捫ka jest fascynuj帷a, poruszaj帷a wra瞠nia zmys這we. Jest to dzie這 najwybitniejszego twórcy romantyzmu. Polecam t ksi捫k tylko osob które maj silne nerwy i lubi tego typu ksi捫ki. (:

Avatar u篡tkownika - ania0134
ania0134
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016,
Niesamowite dzie這 jednego z najwybitniejszych tw鏎c闚 epoki romantyzmu.
Avatar u篡tkownika - literatela
literatela
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Epok romantyzmu trzeba lubi, tak samo jak dramaty. Ja osobi軼ie lubi. Mo瞠 S這wacki mnie nie zachwyca tak jak Mickiewicz, jednak瞠 "Kordian" mnie wci庵n掖 i sama si zdziwi豉m, jak bardzo mi si podoba. Kordian to bohater typowo romantyczny- nieszcz窷liwy, rz康ny wielkich czyn闚 i zanadto dramatyzuj帷y. Jednak ksi捫ka zawiera w sobie prawdy o polskim narodzie i jest t lektur, kt鏎 moim zdaniem warto przeczyta. Tym bardziej czyta豉m dramat S這wackiego z zaciekawieniem, gdy dowiedzia豉m si, 瞠 utw鏎 ten jest pewnego rodzaju ripost na obra瞠nie ojczyma S這wackiego przez Mickiewicza w "Dziadach". Wy鄉iewanie 鈍iatopogl康u Mickiewicza nawet mnie rozbawi這. Ach ci poeci. Polecam. ______________________ zapraszam na moj skromn stron z recenzjami: www.literatela.wordpress.com
Avatar u篡tkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
"kordian" S這wackiego to utw鏎 bardzo "poruszaj帷y wra瞠nia zmys這we" takie jak l瘯 czy strach czy obawa. To jest ci篹ki utw鏎.. Nie polecam dla ka盥ego...raczej dla tych kt鏎zy maj silne nerwy!!
Avatar u篡tkownika - LenaVenator
LenaVenator
Przeczytane:2014-04-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014,
Ksi捫ka bardzo mi si spodoba豉 jak na lektur obowi您kow. Najbardziej podoba這 mi si to, 瞠 autor nie zdradza zako鎍zenia. Sami mo瞠my sobie dopowiedzie jak zako鎍zy造 si losy Kordiana.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2014-02-13,
Ksi捫eczka nie przypad豉 mi do gustu...
Avatar u篡tkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013,
Ujdzie w t這ku. Fakt, 瞠 trzeba si na prawd skupi przy czytaniu, ale tre嗆 jest w miar do ogarni璚ia. Najlepszy jest III Akt, bo wtedy zaczyna si rozwija akcja. A wi璚 Panie S這wacki - JESTEM NA TAK :)
Avatar u篡tkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013,
Mam mieszane uczucia dotycz帷e tej ksi捫ki. Jednak og鏊nie to nie by豉 z豉.
Avatar u篡tkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-02-03, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2013,
"Kordian" bardzo pozytywnie mnie zaskoczy, praktycznie ju od pocz徠ku. Bohater mimo, i tak jak wielu wcze郾iejszych m篹czyzn renesansu, prze篡wa jask馧czy niepok鎩 i nie widzia sensu istnienia, nie zawi鏚 mnie. Ksi捫k czyta si niezwykle lekko, 豉two i przyjemnie. Wystarczy dos這wnie jeden wiecz鏎. Szczeg鏊nie podoba豉 mi si podr騜 Kordiana przez Europ. Ukazanie niezrozumienia papie瘸, kt鏎ego nie interesowa造 sprawy Polski i Polak闚. Moim zdaniem ten obraz wspaniale ukazywa realia tamtych czas闚. Polacy musieli sami zmierzy si z niesprawiedliwo軼i i okrucie雟twem cara. Dodatkowo rozbawi豉 mnie posta Violetty, kt鏎a pragn窸a tylko pieni璠zy. Jej posta stawia w negatywnym 鈍ietle kobiety, ale w do嗆 jasny spos鏏 u鈍iadamia, 瞠 nie mo積a bezgranicznie ufa ludziom stoj帷ym na naszej drodze. Tak瞠 Anglia, w kt鏎ej rz康zi pieni康z w ciekawy spos鏏 ukazuj okrucie雟two i niesprawiedliwo嗆 鈍iata. Kordian targany sprzecznymi emocjami wyg豉sza sw鎩 s造nny monolog na szczycie Mont Blanc, kt鏎y mo瞠 by por闚nywany do monologu Konrada z "Dziad闚" A.Mickiewicza, jednak jak dla mnie bardziej zapada on w pami璚i i sk豉nia do refleksji na temat patriotyzmu. Kordian by szlachetnym m這dzie鎍em i rozumiem, dlaczego tak bardzo zale瘸這 mu na zabiciu cara. Zdawa sobie spraw, 瞠 decyduj帷 si na skrytob鎩stwo post瘼uje niegodnie, ale wiedzia, 瞠 nie ma innej drogi. Mo瞠 i sam bohater by troszk naiwny ( na miejsce cara Miko豉ja wybrano by przecie nowego w豉dc ), ale jak dla mnie najwa積iejsze by這 to, 瞠 w obliczu nieszcz窷cia kraju nie pozostawa bierny tylko aktywnie walczy o polepszenie bytu Polak闚. Kordian ostatecznie przegrywa walk ze Strachem i Imaginacj, ale udaje mu si unikn望 kary 鄉ierci. Szczerze 瘸逝j, 瞠 nie powsta豉 planowana kontynuacja los闚 Kordiana, po kt鏎 na pewno bym si璕n窸a. Ksi捫ka zdecydowanie warta polecenia. Teoretycznie porusza ona ju wcze郾iej wielokrotnie omawiane problemu, ale z innym, nowym spojrzeniem na jednostk i jej problemy i w徠pliwo軼i moralne.
Kolejna lektura od kt鏎ej krwawi mi m霩g! Tylko kilka linijek tekstu przypad這 mi do gustu, reszta to papka bez 豉du i sk豉du, brak jakiekolwiek sensu, mowa tu o niczym.
Avatar u篡tkownika - LunitaIta
LunitaIta
Przeczytane:2023-05-21, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 25 ksi捫ek 2023,

By豉 to kolejna lektura , kt鏎 musia豉m przeczyta i przyznam , 瞠 sz這 mi to z pocz徠ku opornie z powodu , 瞠 jest napisany dramtem , ale gdy si ju wkr璚i豉m i zacze豉m ,, obcowa" z tego typu literatur by這 coraz 豉twiej . Jest to moim zdaniem bardzo warto軼iowa ksi捫ka , pokazuj帷a patriotyzm w inny spos鏏 ni do tej pory autorzy ukazywali . Tam mo積a dostrzec patriotyzm ,,czynny" , przynosz帷y , r騜ne skutki , ale s dzia豉nia .

Avatar u篡tkownika - Gryzelda
Gryzelda
Przeczytane:2021-02-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2021,

Nie przepadam za autorem, jednak ta ksi捫ka by豉 dla mnie mi造m zaskoczeniem. Nie d逝篡 si i jest dosy ciekawa. A do tego ca趾iem polubi豉m gównego bohatera :)

Avatar u篡tkownika - Palisiaka
Palisiaka
Przeczytane:2020-04-17, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2020,

Ci篹ka ksi捫ka. Trzeba czyta w du篡m skupieniu. Nie dla relaksu.

Ksi捫ka wogóle nie przypad豉 mi do gustu i strasznie ci篹ko mi si j czyta這. Mo磧iwe jest to i dlatego 瞠 ksi捫ka jest pisana dramatem romantycznym który mi osobi軼ie nieprzyjemnie si czyta. Ksi捫k przeczyta豉m ale z bardziej z przymusu ni z przyjemno軼i.

Powiem szczerze, 瞠 by豉m pozytywnie zaskoczona t konkretnie lektur. Zm璚zony mickiewiczowskimi bredniami umys spodziewa si raczej kolejnego dzie豉, w którym gówny bohater tylko si nad sob roztkliwia. Dosta豉m, o dziwo, du穎 wi璚ej. Zacznijmy od tego, 瞠 Kordian jest troch innym typem bohatera romantycznego. Owszem, targaj nim wszelkie mo磧iwe rozterki, ma swój moment kompletnego pod豉mania, ale summa summarum si w tej ca貫j swojej emocjonalno軼i rozwija. Na uznanie zas逝guje tak瞠 wr璚z filmowe tempo akcji, umiej皻ne zastosowanie groteski i niecodzienne zako鎍zenie (nawet przez moment za這wa豉m, 瞠 S這wackiemu nie uda豉 si kontynuacja).
Jest to jedna z niewielu lektur szkolnych, które jestem w stanie z czystym sercem poleci. Jak si wczyta, to tak jakby siedzia這 si w kinie. Niezapomniane wra瞠nia.

Inne ksi捫ki autora
Balladyna
Juliusz S這wacki0
Ok豉dka ksi您ki - Balladyna

Historia dw鏂h si鏀tr, Aliny i Balladyny pozostaje nadal w sercach czytelnik闚. Ksi捫ka jest jednym z lepszych przedstawie wyst瘼uj帷ego na 鈍iecie dobra...

Lilla Weneda
Juliusz S這wacki0
Ok豉dka ksi您ki - Lilla Weneda

Tragedia podbitego narodu Wenedów przedstawiona jest w utworze w stylistyce bliskiej mitologii celtyckiej, osjanizmowi i mitologii nordyckiej. W...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩