Kordian

Ocena: 3.81 (52 g這s闚)

Tekst wg wydania: J. S這wacki, "Dzie豉" pod red. J. Krzy瘸nowskiego t. VI: "Dramaty" Wroc豉w 1959.

Informacje dodatkowe o Kordian:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 1974 (data przybli穎na)
Kategoria: Literatura pi瘯na
J瞛yk orygina逝: polski

Tagi: b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k Kordian

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Kordian - opinie o ksi捫ce

Ksi捫ka jest fascynuj帷a, poruszaj帷a wra瞠nia zmys這we. Jest to dzie這 najwybitniejszego twórcy romantyzmu. Polecam t ksi捫k tylko osob które maj silne nerwy i lubi tego typu ksi捫ki. (:

Niesamowite dzie這 jednego z najwybitniejszych tw鏎c闚 epoki romantyzmu.
Epok romantyzmu trzeba lubi, tak samo jak dramaty. Ja osobi軼ie lubi. Mo瞠 S這wacki mnie nie zachwyca tak jak Mickiewicz, jednak瞠 "Kordian" mnie wci庵n掖 i sama si zdziwi豉m, jak bardzo mi si podoba. Kordian to bohater typowo romantyczny- nieszcz窷liwy, rz康ny wielkich czyn闚 i zanadto dramatyzuj帷y. Jednak ksi捫ka zawiera w sobie prawdy o polskim narodzie i jest t lektur, kt鏎 moim zdaniem warto przeczyta. Tym bardziej czyta豉m dramat S這wackiego z zaciekawieniem, gdy dowiedzia豉m si, 瞠 utw鏎 ten jest pewnego rodzaju ripost na obra瞠nie ojczyma S這wackiego przez Mickiewicza w "Dziadach". Wy鄉iewanie 鈍iatopogl康u Mickiewicza nawet mnie rozbawi這. Ach ci poeci. Polecam. ______________________ zapraszam na moj skromn stron z recenzjami: www.literatela.wordpress.com
Avatar u篡tkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29,
"kordian" S這wackiego to utw鏎 bardzo "poruszaj帷y wra瞠nia zmys這we" takie jak l瘯 czy strach czy obawa. To jest ci篹ki utw鏎.. Nie polecam dla ka盥ego...raczej dla tych kt鏎zy maj silne nerwy!!
Ksi捫ka bardzo mi si spodoba豉 jak na lektur obowi您kow. Najbardziej podoba這 mi si to, 瞠 autor nie zdradza zako鎍zenia. Sami mo瞠my sobie dopowiedzie jak zako鎍zy造 si losy Kordiana.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2014-02-13,
Ksi捫eczka nie przypad豉 mi do gustu...
Avatar u篡tkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-01-30,
Ujdzie w t這ku. Fakt, 瞠 trzeba si na prawd skupi przy czytaniu, ale tre嗆 jest w miar do ogarni璚ia. Najlepszy jest III Akt, bo wtedy zaczyna si rozwija akcja. A wi璚 Panie S這wacki - JESTEM NA TAK :)
Avatar u篡tkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-10-11,
Mam mieszane uczucia dotycz帷e tej ksi捫ki. Jednak og鏊nie to nie by豉 z豉.
"Kordian" bardzo pozytywnie mnie zaskoczy, praktycznie ju od pocz徠ku. Bohater mimo, i tak jak wielu wcze郾iejszych m篹czyzn renesansu, prze篡wa jask馧czy niepok鎩 i nie widzia sensu istnienia, nie zawi鏚 mnie. Ksi捫k czyta si niezwykle lekko, 豉two i przyjemnie. Wystarczy dos這wnie jeden wiecz鏎. Szczeg鏊nie podoba豉 mi si podr騜 Kordiana przez Europ. Ukazanie niezrozumienia papie瘸, kt鏎ego nie interesowa造 sprawy Polski i Polak闚. Moim zdaniem ten obraz wspaniale ukazywa realia tamtych czas闚. Polacy musieli sami zmierzy si z niesprawiedliwo軼i i okrucie雟twem cara. Dodatkowo rozbawi豉 mnie posta Violetty, kt鏎a pragn窸a tylko pieni璠zy. Jej posta stawia w negatywnym 鈍ietle kobiety, ale w do嗆 jasny spos鏏 u鈍iadamia, 瞠 nie mo積a bezgranicznie ufa ludziom stoj帷ym na naszej drodze. Tak瞠 Anglia, w kt鏎ej rz康zi pieni康z w ciekawy spos鏏 ukazuj okrucie雟two i niesprawiedliwo嗆 鈍iata. Kordian targany sprzecznymi emocjami wyg豉sza sw鎩 s造nny monolog na szczycie Mont Blanc, kt鏎y mo瞠 by por闚nywany do monologu Konrada z "Dziad闚" A.Mickiewicza, jednak jak dla mnie bardziej zapada on w pami璚i i sk豉nia do refleksji na temat patriotyzmu. Kordian by szlachetnym m這dzie鎍em i rozumiem, dlaczego tak bardzo zale瘸這 mu na zabiciu cara. Zdawa sobie spraw, 瞠 decyduj帷 si na skrytob鎩stwo post瘼uje niegodnie, ale wiedzia, 瞠 nie ma innej drogi. Mo瞠 i sam bohater by troszk naiwny ( na miejsce cara Miko豉ja wybrano by przecie nowego w豉dc ), ale jak dla mnie najwa積iejsze by這 to, 瞠 w obliczu nieszcz窷cia kraju nie pozostawa bierny tylko aktywnie walczy o polepszenie bytu Polak闚. Kordian ostatecznie przegrywa walk ze Strachem i Imaginacj, ale udaje mu si unikn望 kary 鄉ierci. Szczerze 瘸逝j, 瞠 nie powsta豉 planowana kontynuacja los闚 Kordiana, po kt鏎 na pewno bym si璕n窸a. Ksi捫ka zdecydowanie warta polecenia. Teoretycznie porusza ona ju wcze郾iej wielokrotnie omawiane problemu, ale z innym, nowym spojrzeniem na jednostk i jej problemy i w徠pliwo軼i moralne.
Kolejna lektura od kt鏎ej krwawi mi m霩g! Tylko kilka linijek tekstu przypad這 mi do gustu, reszta to papka bez 豉du i sk豉du, brak jakiekolwiek sensu, mowa tu o niczym.
Avatar u篡tkownika - LunitaIta
LunitaIta
Przeczytane:2023-05-21, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

By豉 to kolejna lektura , kt鏎 musia豉m przeczyta i przyznam , 瞠 sz這 mi to z pocz徠ku opornie z powodu , 瞠 jest napisany dramtem , ale gdy si ju wkr璚i豉m i zacze豉m ,, obcowa" z tego typu literatur by這 coraz 豉twiej . Jest to moim zdaniem bardzo warto軼iowa ksi捫ka , pokazuj帷a patriotyzm w inny spos鏏 ni do tej pory autorzy ukazywali . Tam mo積a dostrzec patriotyzm ,,czynny" , przynosz帷y , r騜ne skutki , ale s dzia豉nia .

Avatar u篡tkownika - Gryzelda
Gryzelda
Przeczytane:2021-02-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Nie przepadam za autorem, jednak ta ksi捫ka by豉 dla mnie mi造m zaskoczeniem. Nie d逝篡 si i jest dosy ciekawa. A do tego ca趾iem polubi豉m gównego bohatera :)

Avatar u篡tkownika - Palisiaka
Palisiaka
Przeczytane:2020-04-17, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Ci篹ka ksi捫ka. Trzeba czyta w du篡m skupieniu. Nie dla relaksu.

Avatar u篡tkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2019-11-01, Ocena: 2, Przeczyta豉m,

Ksi捫ka wogóle nie przypad豉 mi do gustu i strasznie ci篹ko mi si j czyta這. Mo磧iwe jest to i dlatego 瞠 ksi捫ka jest pisana dramatem romantycznym który mi osobi軼ie nieprzyjemnie si czyta. Ksi捫k przeczyta豉m ale z bardziej z przymusu ni z przyjemno軼i.

Avatar u篡tkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2018-12-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Powiem szczerze, 瞠 by豉m pozytywnie zaskoczona t konkretnie lektur. Zm璚zony mickiewiczowskimi bredniami umys spodziewa si raczej kolejnego dzie豉, w którym gówny bohater tylko si nad sob roztkliwia. Dosta豉m, o dziwo, du穎 wi璚ej. Zacznijmy od tego, 瞠 Kordian jest troch innym typem bohatera romantycznego. Owszem, targaj nim wszelkie mo磧iwe rozterki, ma swój moment kompletnego pod豉mania, ale summa summarum si w tej ca貫j swojej emocjonalno軼i rozwija. Na uznanie zas逝guje tak瞠 wr璚z filmowe tempo akcji, umiej皻ne zastosowanie groteski i niecodzienne zako鎍zenie (nawet przez moment za這wa豉m, 瞠 S這wackiemu nie uda豉 si kontynuacja).
Jest to jedna z niewielu lektur szkolnych, które jestem w stanie z czystym sercem poleci. Jak si wczyta, to tak jakby siedzia這 si w kinie. Niezapomniane wra瞠nia.

Inne ksi捫ki autora
Balladyna
Juliusz S這wacki0
Ok豉dka ksi您ki - Balladyna

Historia dw鏂h si鏀tr, Aliny i Balladyny pozostaje nadal w sercach czytelnik闚. Ksi捫ka jest jednym z lepszych przedstawie wyst瘼uj帷ego na 鈍iecie dobra...

Lilla Weneda
Juliusz S這wacki0
Ok豉dka ksi您ki - Lilla Weneda

Tragedia podbitego narodu Wenedów przedstawiona jest w utworze w stylistyce bliskiej mitologii celtyckiej, osjanizmowi i mitologii nordyckiej. W...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille