„Kordian” lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku

Data: 2023-09-13 13:34:24 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Po obchodzonym w miniony weekend Narodowym Czytaniu 2023, którego lekturą było Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej, zapowiedziano, co czytać będziemy w przyszłym roku. To jeden z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu.

Narodowe Czytanie Andrzej Duda i Agata Dudafot. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z udziałem Pary Prezydenckiej / fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP 

W ostatni weekend w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się dwunasta edycja Narodowego Czytania. W wydarzeniu udział wziął prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Tradycja ta została zapoczątkowana przez Bronisława Komorowskiego, który w 2012 roku pełnił funkcję Prezydenta RP. Przed dwoma laty w czasie Narodowego Czytania lekturą była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli ZapolskiejZeszłoroczną lekturą były natomiast Ballady i romanse autorstwa Adama Mickiewicza. Po pozytywistycznej Orzeszkowej wracamy do romantyzmu — tym razem z dramatem Juliusza Słowackiego.

Kordian na Narodowym Czytaniu 2024

Podczas Narodowego Czytania Andrzej Duda zapowiedział, że w nadchodzącym 2024 roku lekturą Narodowego Czytania będzie Kordian. To jeden z najważniejszych polskich dramatów – stworzony przez Juliusza Słowackiego na emigracji w 1833 roku, drukiem ukazał się rok później w Paryżu. W trakcie tegorocznego Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda stwierdził, że:

Jest to dramat, jeden z najbardziej znanych w polskiej literaturze, także mocno związany z bardzo trudnym czasem, związanym z innym niż u Orzeszkowej, ale także dramatycznym dla Polaków wydarzeniem [...] Będziemy przeżywać emocje, które targały polska duszą, Polakami oraz debatą międzypokoleniową, która się toczyła po powstaniu listopadowym. Będziemy przeżywali emocje, które również przelał na papier ze swojego serca nasz wielki wieszcz narodowy.

W dziele poznajemy losy tytułowego Kordiana, bohatera romantycznego, w którym – pod wpływem podróży – dokonuje się wewnętrzna przemiana: z nieszczęśliwe zakochanego młodzieńca zamienia się w patriotę, który planuje zamach na cara. Bohater dramatu Słowackiego jest idealnym przykładem bohatera romantycznego, który targany jest licznymi rozterkami wewnętrznymi i który świat doświadcza za sprawą przeżyć duchowych. Przemiana zachodząca w bohaterze uznawana jest za realizację idei winkelriedyzmu. 

Akcja Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 roku i trwa do dzisiaj. Jak co roku w wydarzeniu tym nie chodzi o bicie rekordów, a promowanie polskiej literatury oraz zwiększanie czytelnictwa, co mocno podkreśliła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda: 

Cieszymy się, że jest to także wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu przy dobrej literaturze

Kordian – lektura szkolna kolejny raz na Narodowym Czytaniu

Przyszłoroczna edycja Narodowego Czytania nie przyniesie niespodzianki. Kolejny raz bowiem na narodową lekturę wybrano tytuł, który od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Kordian do dziś realizowany jest jako jedna z lektur na zajęciach z języka polskiego w szkołach średnich i, co ciekawe, był on również czytany przez licealistów ponad 40 lat temu. Z utworem obowiązkowo musieli się również zapoznać tegoroczni maturzyści, gdyż znalazł się on w spisie lektur, których znajomość wymagana jest na maturze w formule 2023.

I Kordiana faktycznie warto było znać. Podczas tegorocznej matury w jednym z zadań należało zapoznać się z fragmentami dwóch dramatów romantycznych, a następnie podać ich tytuły oraz autorów. Pierwszy z fragmentów pochodził z mickiewiczowskich Dziadów, drugi — właśnie z Kordiana. Możliwe, że już w przyszłym roku będzie tego tekstu znacznie więcej na egzaminie. Okazuje się więc, że w tym roku, dla niektórych uczniów zaopatrzenie się w Kordiana może być tak samo istotne jak zakup podręczników.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kordian
Juliusz Słowacki10
Okładka książki - Kordian

Główny boahater, Kordian, który chce walczyć za ojczyznę, jest słaby, wypalony, sparaliżowany pesymizmem i nostalgią, a każde jego działanie krępuje wybujała...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje