Korepetycje z niepodległości

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Korepetycje z niepodległości to pozycja, w której Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają zawiłości wydarzeń sprzed stu lat. Autorzy nie skupiają się na wielkich słowach, wręcz przeciwnie - na całkiem przyziemnych sprawach. Opisują nie tylko kwestie społeczne, ekonomiczne czy finansowe, ale także stosunki międzyludzkie, gdyż to właśnie one decydowały o tym, dlaczego Polacy pragnęli niepodległości i w jaki sposób ją uzyskali.

Informacje dodatkowe o Korepetycje z niepodległości:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Korepetycje z niepodległości

Korepetycje z niepodległości - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Każda władza przedstawia historię w sposób dla siebie wygodny, akcentując niektóre wydarzenia, inne zupełnie pomijając. Dlatego warto swą wiedzę opierać na opracowaniach historyków, nie jedynie podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Książka ta, jest moim zdaniem, lekturą obowiązkową dla każdego Polaka, która daje odpowiedź na pytania w jaki sposób udało nam się wyrwać z jarzma zaborców i jak nasi przodkowie przyczynili się do obecnego kształtu Polski, jej ustroju, praw i rozwiązań, które w wielu przypadkach funkcjonują do dziś. Porusza tematy nie tylko związane z polityką, ale również uwarunkowania gospodarcze i społeczne. Znajdziemy w niej też wiele ciekawostek, które sprawiają, że lekturę, mimo naszpikowania faktami i datami, czyta się przyjemnie.

Zaskoczyło mnie, że Polacy jako jedni z pierwszych na świecie przyznali prawa wyborcze kobietom. Nie wiedziałam również, że nasza historia nie jest odosobniona i tak wiele krajów w Europie, Azji i Afryce walczyło w tym czasie o swoją suwerenność. Nie wszystkie jednak miały szczęście utrzymać niepodległość przez sto lat.

Z ciekawostek można dowiedzieć się między innymi dlaczego zwracamy się do siebie per Pani/Pan mimo, że w innych państwach europejskich mówią per ty/wy? Czemu salutujemy dwoma palcami i skąd wzięła się nazwa Rzeczpospolita Polska?

Nie jest to książka wyczerpująca temat i zapewne nie takie było zamierzenie autorów, gdyż z pewnością ważnych treści nie udałoby się zamknąć nawet w kilku tomach. Jest to jednak niewątpliwie dobra podstawa i zachęta do pogłębienia tematu w interesującym czytelnika zakresie.