Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc

Gdybyście mogli urządzić urodziny na Księżycu, każdy chciałby na nie przyjść! Ale czy wiecie, jak wyglądałoby takie przyjęcie? Wskakujcie z nami do rakiety, żeby się przekonać! To będzie wspaniała przygoda, pełna ciekawostek o Księżycu i całym Kosmosie!

Informacje dodatkowe o Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc:

Kosmiczne urodziny!
Lecimy na Księżyc.
Akademia mądrego dziecka
Wydawnictwo: Harperkids @harperkids_polska

Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć” to niezwykła seria książeczek przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Wraz z bohaterami polecimy na imprezę urodzinową - na księżyc. Przy okazji wyprawy poznamy trochę faktów o kosmosie.
Dowiemy się jak wygląda lot rakietą i co widać przez okno. Po wylądowaniu przyjrzymy się bliżej powierzchni księżyca, zobaczymy też jak z tej perspektywy wygląda ziemia. Sprawdzimy czym różni się poruszanie po księżycu. Na koniec poznamy ciekawostki związane z podróżami na księżyc i pamiątkami zostawionymi tam przez astronautów.
Staranne ilustracje, niezwykłe ciekawostki i wesoła tematyka związana z urodzinowym przyjęciem sprawią, że czytanie będzie kosmiczną przygodą.

Książki są nie tylko źródłem rozrywki, ale również ważnym narzędziem dydaktycznym i wychowawczym. Pośrednikiem między dzieckiem a otaczającym światem. Obcowanie z literaturą wpływa na wszechstronny rozwój. Jednak wcale nie tak łatwo jest stworzyć publikację, która będzie wartościowa, mądra, a jednocześnie tak atrakcyjna, by mały czytelnik chciał do niej wracać kolejny raz i kolejny. Oczywiście niektórzy tę sztukę opanowali. Dobrym przykładem jest seria Akademia Mądrego Dziecka od wydawnictwa Harper Collins (Harper Kids). Książka "Kosmiczne urodziny. Lecimy na księżyc" autorstwa Joyce Lapin pokazuje, że literatura popularnonaukowa wcale nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, może dostarczać zarówno wiedzy na różnorodne tematy, jak i mnóstwo przyjemności.

Motywem przewodnim książki jest urodzinowa impreza na Księżycu. Brzmi nieprawdopodobnie, ale może właśnie w tym tkwi cały szkopuł? Ten szczególny dzień w roku zasługuje na nietuzinkowe rozwiązanie! Czytelnik ma okazję wcielić się w rolę solenizanta, który wraz z gośćmi wsiada do rakiety i rusza w podróż na Srebrny Glob. Muszę przyznać, że nawet ja czułam się oczarowana! A przecież od dawna nie jestem dzieckiem. No dobrze - ktoś powie - ale sam pomysł to nie wszystko, liczy się również wykonanie. Rzeczywiście, to prawda. I tutaj otrzymujemy obie rzeczy w pakiecie. Wszystko jest przemyślane, starannie zaplanowane - z uwzględnieniem potrzeb i możliwości kilkuletniego odbiorcy.

Chociaż sama wyprawa na Księżyc pozostaje w sferze fantazji, to przebieg kosmicznego party jest w pełni zgodny z prawami fizyki. Nie mamy tu jednak do czynienia z typowym kompendium wiedzy. Autorka oddaje w ręce czytelnika fascynującą opowieść, w którą sprytnie wplata ciekawostki dotyczące kosmosu i oczywiście Srebrnego Globu. Warstwa fabularna stoi na równi z warstwą dydaktyczną, mało tego - wzajemnie się one uzupełniają. Tekst główny skupia się na kolejnych etapach urodzinowej imprezy. Jest jednak wzbogacony o różne naukowe fakty, podane w przystępny dla przedszkolaka sposób. Oprócz tego na poszczególnych stronach znajdują się srebrne (myślę, że nieprzypadkowo) ramki z dodatkowymi informacjami. Natomiast na samym końcu autorka zamieściła słowniczek trudniejszych pojęć, bibliografię, listę książek wartych przeczytania oraz linki do filmów na YouTube z prawdziwych lotów na Księżyc.

Jeśli chodzi o warstwę wizualną... Już sama okładka - wyrazista, z wytłaczanymi elementami - przyciąga wzrok, ale prawdziwa gratka czeka odbiorcę w środku. Ilustracje, które przygotowała dla małych czytelników Simona Ceccarelli, są niezwykle przyjemne dla oka. Estetyczne, barwne, żywe, idealnie oddające klimat historii. Sprawiają, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza, i pozwalają łatwiej zapamiętać ważne informacje. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność, pomagają stworzyć w głowie małego czytelnika stworzyć piękne obrazy i dalsze ciągi opowieści.

Jest to wyjątkowa książka. Stanowi nie tylko źródło wiedzy na temat kosmosu i Księżyca, ale również idealną okazję do przeżycia niesamowitej przygody. Rozbudza ciekawość świata i chęć poznawania go z różnych perspektyw. Kształtuje w małym odbiorcy umiejętność analizowania, stawiania hipotez i zadawania pytań. Wzbogaca słownictwo bierne i czynne. A przede wszystkim udowadnia, że publikacje popularnonaukowe mogą być i mądre, i atrakcyjne jednocześnie. Trzeba tylko znaleźć dobry sposób na przekazanie wiedzy! Książkę gorąco polecam dzieciom od 4. roku życia.