Koszmarne przebudzenie

Za spełnienie niektórych marzeń trzeba słono zapłacić...

Chelsea Maynard przez długie lata marzyła o macierzyństwie, pieczołowicie planując każdy szczegół rodzinnego życia. Jednak po trudnym porodzie jej marzenia pryskają niczym bańka mydlana. Śmierć matki, brak snu, nieustanny płacz Annabelle oraz koszmarne wizje tego, co może spotkać jej córeczkę, sprawiają, że młoda kobieta zamienia się w strzępek nerwów. Nie może też liczyć na pomoc lekarza, który uważa jej problemy za fanaberię. Bliska załamania, modli się o to, by ktoś zabrał płaczące dziecko chociaż na parę godzin. I wtedy dochodzi do tragedii. Czy to możliwe, by Chelsea zrobiła krzywdę własnej córce? A może ktoś wysłuchał jej modlitw?

Trzymający w napięciu dramat kobiety, której choroba zamienia marzenie o macierzyństwie w koszmar.

,,Publishers Weekly"

Rosalind Noonan - ceniona amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Przez wiele lat pracowała jako redaktor w nowojorskich wydawnictwach, ostatecznie jednak zamieniła gwar miejskiego życia na ciszę i spokój Pacific Northwest, gdzie obecnie mieszka wraz z mężem, emerytowanym policjantem, oraz dwójką dzieci.

Informacje dodatkowe o Koszmarne przebudzenie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-22

Kup książkę Koszmarne przebudzenie

Koszmarne przebudzenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Uważaj, czego pragniesz, bo może się spełnić” – to stare jak świat powiedzenie chyba nigdy nie straci aktualności. Zwykle używane jest w kontekście „złych życzeń”, których żałujemy, jeśli się ziszczą. Jednak najczęściej nasze pragnienia krążą wokół własnego powodzenia, osiągnięcia celów, szczęścia. Często zdarza się, jak w przypadku bohaterki„Koszmarnego przebudzenia”, która ma już niemal wszystko, by móc poczuć się spełnioną, że marzymy o dziecku, by dopełnić poczucia życiowej satysfakcji. Staramy się o jego poczęcie, potem dbamy o nie, gdy rozwija się pod matczynym sercem, lecz kiedy pojawia się na świecie – staje się źródłem cierpienia i frustracji. Specjaliści definiują takie emocje jako depresję poporodową – temat, wokół którego Rosalind Noonan zbudowała fabułę swojej najnowszej powieści.

Szczęśliwa perfekcjonistka, Chelsea Maynard, traci ukochaną matkę. Kilka dni później, podczas długiego i pełnego komplikacji cesarskiego cięcia, wydaje na świat upragnioną córeczkę. Spełnia się pierwsze wielkie marzenie. Jednak konfrontacja wyobraźni i pragnień z rzeczywistością daje się mocno we znaki młodej mamie. Chelsea nie potrafi wykrzesać z siebie rodzicielskich uczuć. Zamiast matczynej troski, miłości, dumy i więzi, kobieta odczuwa przygnębienie, strach, zmęczenie oraz niechęć. W jej umyśle tworzą się makabryczne wizje wypadków, w których ofiarą zawsze pada jej córeczka. Chelsea nie radzi sobie z nową sytuacją, opieka nad dzieckiem staje się dla niej koszmarem, popada w chorobę, z czego zdaje sobie sprawę. Szuka pomocy, ale otoczenie zdaje się ignorować lub bagatelizować jej problem. Kobieta znów zaczyna marzyć. Pragnie, by ktoś zabrał dziecko, aby ona mogła znów zacząć normalnie żyć. I to życzenie się spełnia.

Pierwsza część powieści to lektura, która okaże się wielce zajmująca przede wszystkim dla matek, pozostałych czytelników zbyt długie wywody na temat depresji poporodowej mogą znużyć. Jednak to w tej partii autorka zaprezentowała cały wachlarz postaci (choć, oprócz Chelsea, potraktowanych jednak dość marginalnie), wśród których znajduje się porywacz. Druga część to poszukiwania maleńkiej Annie – tu fabuła zdecydowanie przyspiesza, autorka trzyma czytelnika w niepewności, podsuwa mu kolejne tropy i prowadzi w ślepe zaułki. Obie części łączy napięcie, najpierw o dreszcze przyprawia sama Chelsea – swoim zachowaniem i rojeniami, po porwaniu – w napięciu oczekujemy na finał śledztwa.

„Koszmarne przebudzenie” łączy w sobie powieść kryminalną, psychologiczną i społeczno-obyczajową. Na czoło wyraźnie wybija się problem depresji poporodowej i związanych z nią emocjami cierpiących kobiet, niezrozumieniem oraz odrzuceniem przez otoczenie. Noonan apeluje, by nie ignorować tej dolegliwości, na którą zapada coraz więcej matek. Pisarka wybrała metodę,  która ma wywołać szok u odbiorcy, stąd pojawia się konwencja powieści kryminalnej. Udowodniła, że w tym gatunku czuje się całkiem nieźle – fabuła intrygująca, pełna zwrotów akcji z zaskakującym zakończeniem, duży stopień realizmu.

Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Lubię te książkę bo związałam się z bohaterką - jako matka. Nie , nie miałam takich problemów jak główna bohaterka,ale starałam się ją zrozumieć i żyć jej życiem przez chwilę. Uwielbiam takie historie,gdzie mogę odnaleźć jakiś pierwiastek siebie i choć przez chwilę pobyć kimś innym. Dobra książka,dobra historia,nuta napięcia i dobre zakończenie. Prawie idealny układ; )
Avatar użytkownika - MarudnaWredota
MarudnaWredota
Przeczytane:2018-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Mary-Kate i Ashley. 16 urodziny to będzie impreza. Rozstania i powroty
Rosalind Noonan0
Okładka ksiązki - Mary-Kate i Ashley. 16 urodziny to będzie impreza. Rozstania i powroty

Książka opowiada o perypetiach dziewczyn przygotowujących się do wielkiej imprezy urodzinowej. Bohaterki zastanawiają się nad tym, kogo zaprosić, jakie...