Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2018-12-06
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7453-507-6
Liczba stron: 312
Tłumaczenie: Krystyna Belaid

Ocena: 6 (1 głosów)

Klasyczna książka o kotach, opisująca ich historię, naturę oraz obecność w kulturze od starożytności po wiek XIX.

Francuski pisarz i krytyk Jules Champfleury oparł swe dzieło na solidnej dokumentacji – świadectwach historycznych, ikonografii, opracowaniach naukowych, relacjach i zwierzeniach przyjaciół, a także na własnych obserwacjach człowieka żyjącego na co dzień w towarzystwie bohaterów swej książki. Jednakże autor Kotów bynajmniej nie jawi się czytelnikowi jako bezstronny obserwator, przyglądający się kocim sprawom przez lupę realisty. Przeciwnie – nie szczędzi nieprzyjaciołom kotów ostrych reprymend, otwarcie krytykuje tych, którzy wykazują wobec nich okrucieństwo lub stosunek bezdusznie utylitarny, tworząc tym samym swój autoportret jako bezwarunkowego wielbiciela race féline.

Dobierając bogatą ikonografię, Champfleury poprosił paru swych znajomych o ty, by narysowali lub namalowali koty specjalnie dla niego. A były to takie znakomitości, jak Victor Hugo, Eugene Delacroix, Prosper Mérimée czy Édouard Manet, który wykonał też afisz reklamujący książkę.

Sukces Kotów przerósł oczekiwania autora i wydawcy. Dziś, po stu pięćdziesięciu latach od jej publikacji, książka ta należy do kanonu kociej literatury.

Kup książkę Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2018-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2018 roku, Albumy,
Koty towarzyszą ludziom od wieków. Gdy poszukujemy pierwszych informacji dotyczących tych zwierząt, nieodmiennie kierujemy swoje myśli ku starożytnemu Egiptowi, gdzie koty otaczane były niemal boskim kultem. Jednak historii o kotach znajdziemy zdecydowanie więcej, aniżeli tylko w archeologicznych wzmiankach dotyczących zmumifikowanych szczątków tych zwierząt. Champfleury zabiera czytelnika w fascynującą i zachwycającą podróż po świecie, historiach, opowieściach i anegdotach dotyczących tych puchatych czworonogów w swojej znakomitej i ponadczasowej publikacji Koty. Koty wydane zostały po raz pierwszy we Francji w 1868 roku. Autor, Jules Francois Felix Husson, przyjąwszy pseudonim Champfleury, przez lata zajmował się krytyką literacką, ale także publikował własne książki i z ogromną wnikliwością i pieczałowitością badał i opisywał fascynujące go tematy. Była wśród nich ceramika, pantomima, muzyka i plastyka ludowa, karykatura, malarstwo realistyczne oraz – oczywiście – koty. Autor był zauroczony realizmem, który uprawiał we wszystkich formach sztuki – od literatury począwszy, a na malarstwie skończywszy. Także i w publikacji Koty widać ogromne zaangażowanie i bardzo realistyczne, graniczące wręcz z nadmierną dokładnością i szczegółowością oddanie tematu. Koty Champfleury'ego to dzieło ze wszech miar fascynujące. Champfleury musiał bowiem ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty

Recenzje miesiąca
Pasażer na gapę
Adrian Bednarek
Pasażer na gapę
Plan Huberta
Kluss Ewelina, Prokopek-Pyśk Marta
Plan Huberta
Trefny Tatuś
David Walliams;
Trefny Tatuś
Nigdzie indziej
Tommy Orange
Nigdzie indziej
Dom lalek
Edyta Świętek
Dom lalek
Pokaż wszystkie recenzje