Kraina marzeń

Nowa powieść mistrza literatury obyczajowej.

Przejmująca historia o miłości. A także o tym, że dla spełnienia wielkich marzeń warto jest zaryzykować wszystko. I o tym, że nie można uciec od własnej przeszłości.

Colby Mills marzył o karierze muzyka, dopóki śmierć wujka, u którego się wychowywał, nie zmusiła go do zrezygnowania z tych aspiracji. Teraz prowadzi małą rodzinną farmę w Karolinie Północnej. Chcąc oderwać się od domowych obowiązków, jedzie na Florydę i spontanicznie wychodzi na scenę w barze w St. Pete's Beach. I wtedy spotyka pewną dziewczynę, a jego świat wywraca się do góry nogami. Czy życie na odziedziczonej farmie to jedyna przyszłość, jaka go czeka?

Morgan Lee, córka zamożnych lekarzy z Chicago, ukończyła studia muzyczne w prestiżowym college'u. Zamierza wyjechać do Nashville - miasta, w którym bije serce amerykańskiej muzyki - i stać się gwiazdą estrady.

Tymczasem Beverly rozpoczyna zupełnie inną przygodę. Wraz z sześcioletnim synem ucieka od męża ze skłonnością do przemocy i stara się wiązać koniec z końcem w niewielkim miasteczku z dala od utartych szlaków. Kiedy kończą się jej pieniądze, a niebezpieczeństwa zdają się czyhać na każdym kroku, podejmuje niezwykle trudną decyzję, która obróci wniwecz wszystko, co kobieta uważała dotąd za pewnik.

Wkrótce drogi tej trójki skrzyżują się, a ich życie zmieni się na zawsze. I wszyscy troje będą mogli się przekonać, czy marzenia o lepszym życiu są w stanie przezwyciężyć brzemię przeszłości...

Informacje dodatkowe o Kraina marzeń:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-10-26

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Kraina marzeń

Kraina marzeń - opinie o książce

"Kraina marzeń" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Nicholasa Sparksa. Rozumiem już mniej więcej, skąd wzięła się popularność tego autora, ale mam też wrażenie, że ta powieść nie należy do najlepszych z jego dzieł.

W książce przeplatają się ze sobą dwa totalnie różne od siebie wątki. W jednym młody samotny farmer wyjeżdża na urlop, poznaje utalentowaną dziewczynę, z którą tworzy idealnie zgrany duet. Para spędza ze sobą coraz więcej czasu, obserwujemy ich rodzącą się miłość i latające dookoła przysłowiowe motylki. W pozostałych rozdziałach jest bardziej złowieszczo i sensacyjnie - maltretowana przez męża kobieta ucieka z domu razem z małym synkiem. Każdy swój krok wcześniej dokładnie planuje, ze strachu zmienia tożsamość, wpada w coraz większą paranoję. Inni bohaterowie, inna atmosfera, o co tu, kurka, chodzi?!

Może gdyby wątki połączyły się wcześniej, to całość wypadłaby lepiej, a tak musimy czekać dosłownie do ostatnich kilkudziesięciu stron, żeby coś z tego wszystkiego zrozumieć. Jeżeli ktoś czuje się znużony wolno prowadzoną akcją, to może po prostu przeskoczyć do ostatniego rozdziału. Zakończenie było dla mnie naprawdę mało satysfakcjonujące, więc książkę odłożyłam z poczuciem rozczarowania.

Nie zmienia to faktu, że w stylu autora jest coś hipnotyzującego. Bohaterowie mogą wykonywać najprostsze czynności (wyjście na zakupy, gotowanie obiadu itp.), a i tak czyta się to z dużym zainteresowaniem. Przynajmniej ja tak się poczułam, dlatego wytrwałam od początku do końca bez przewijania. Postacie były wypełnione emocjami, miałam wrażenie, że podglądam autentycznych ludzi w ich prawdziwym świecie.

Za dobre wrażenie, które wywarł na mnie Sparks, daję jedną gwiazdkę więcej, ale chętnie poznałabym jakąś inną jego książkę. Wierzę, że są tytuły, w których daje z siebie więcej. Polecam fanom powieści obyczajowych, romantycznych i wzruszających historii.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-11-27,

Nicholas Sparks to z całą pewnością mój ulubiony autor jeżeli chodzi o wyciskacze łez. Każda z jego książek to taka perełka i nie mogło być inaczej z „Kainą marzeń”.
Jest to historia pełna wzruszeń, miłości, ale i oczywiście ciężkich tematów. Jednak spokojnie, bo natłok wydarzeń nie przygniata czytelnika. Tutaj wszystko pięknie ze sobą współgra jak cudowna melodia płynąca prosto z serca.
Akcja książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony poznajmy młodego chłopaka, który chce spełniać swoje marzenia i wyjeżdża na Florydę i poznaje utalentowaną Megan. Natomiast z drugiej wraz z Beverly i jej synkiem uciekamy z domu zabierając wyłącznie kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Nie będę ukrywać, że to właśnie ta druga historia bardziej mi się spodobała. Ogromnie martwiłam się o kobietę i jej synka. Czytając ich historię czułam ogromny niepokój i dreszczyk emocji. Oczywiście oba wątki się ze sobą łączą tworząc przepiękną całość, która porusza w czytelniku ogrom emocji. Poznając zakończenie czuć początkowo szok, ale zaraz później przychodzi całe morze łez. Wszystko dlatego, że ta historia ma bardzo głębokie drugie dno, które zmusza nas do zatrzymania i spojrzenia, że życie pisze dla nas przeróżne scenariusze i nie warto robić wyłącznie tego czego oczekują od nas inni. Oczywiście nie myślcie, że są tu wyłącznie łzawe historyjki. Na powieści tej można się także dobrze pośmiać i ubawić, bo całość ma smak słodko-gorzki, gdzie dobro miesza się ze złem, miłość z tragedią, a szczęście z nieszczęściem.

„Moje logicznie myślące „ja” wie, że to, czego pragniemy, nie ma nic wspólnego z tym, co zwykle przypada nam w udziale.”

„Kraina marzeń” to powieść, która kupiła mnie swoją cukierkową okładką i piękną zawartością. Jak wskazuje sam tytuł mówi o krainie marzeń i odwadze do ich realizacji. Jest to książka romantyczna, życiowa i przede wszystkim chwytająca za serce. Czyli ma wszystko co kocham w takich pozycjach. Cudowne jest to jak autor sprawia, że czytelnik skłania się do przemyśleń nad swoim życiem i tego, czy robimy coś bo sami tego chcemy czy dlatego, że oczekują tego od nas inni. Cudowna książka!

Postanowiłam dać w końcu szansę Nicholasowi Sparksowi, bo mam wrażenie, że jako jedyna nie czytałam jego powieści, mimo że lubię obyczajówki. Jakie wrażenia pozostały ze mną po pierwszym spotkaniu?

Młody farmer Colby Mills spędza urlop na Florydzie. Nie tylko odpoczywa, ale też dodatkowo wieczorami gra w miejscowym klubie, co sprawia mu ogromną przyjemność, bo muzyka to jego pasja. Morgan Lee skończyła studia, w nagrodę rodzice ufundowali jej beztroskie wakacje na Florydzie. Dziewczyna planuje rozpocząć karierę muzyczną. Krok po kroku realizuje marzenie ku niezadowoleniu rodziców lekarzy. Tych dwoje spotyka się w pięknej nadmorskiej scenerii, gdzie połączy ich pasja oraz uczucie. Lecz wakacje się kiedyś kończą.

Tymczasem inna kobieta, oddalona o wiele tysięcy kilometrów ma problemy, o których tym młodym nawet się nie śniło. Jest w stanie zrobić wszystko, by ocalić syna, bo miłość matczyna jest nieustraszona. Czy przeszłość zadecyduje o przyszłości? Dzielą ich różnice w wychowaniu, ale łączy uczucie, czy to wystarczy?

Na początku pewne wydarzenia wydawały mi się infantylne, jednak już po chwili fabuła zaciekawiła mnie na tyle, że zapragnęłam więcej i więcej. Dwa wątki przeplatają się ze sobą, Ja bardziej czekałam na ten drugi, o tajemniczej kobiecie i zastanawiałam się, jak autor je połączy w całość. Udało mu się, zaskoczył mnie. Pierwszy wątek romantyczny, drugi przejmujący, wciągający, zmuszający do obgryzania paznokci. Atutem powieści są bohaterowie bardzo dobrze scharakteryzowani, ich życie rozłożone na czynniki z ciekawym tłem, przyjemnie się o nich czyta.

Dałam się porwać tej historii może za sprawą płynnej fabuły, dokładnych opisów, bardzo prawdziwych, naturalnego otoczenia, a może zaintrygowania sprytnym połączeniem wątków, na które oczekuje się z zapartym tchem. Narracja prowadzona w pierwszej i trzeciej osobie, wiele emocji, mądrych przekazów i wzruszeń. Kupuje Nicolasa Sparksa, a to, że okrzyknięto go mistrzem romantycznych historii, może coś w tym jest..., choć mnie ta druga odsłona, mniej słodka bardziej przypadała do gustu.

Jak bardzo może się różnic życie dwojga młodych ludzi, jak inną drogę muszą pokonać, by kierować się w kierunku marzeń? Czy zawsze jest to zależne tylko od nich, czy może, to skąd pochodzą ma jednak znaczenie? Taką refleksję otrzymałam po skończonej lekturze. Kraina marzeń to historia, która z początku wydawała mi się nudna, ale im dalej, tym bardziej nieoczywista, zaskakująca. Wieczór z książką bardzo udany.

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2023-09-15, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2023,

Nicholasa Sparksa nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozchwytywanych pisarzy. Dawno jednak nie czytałam książki, która wyszłaby spod jego pióra i trochę się obawiałam, czy nie wyrosłam z przepełnionych nadziejami historii autora.

W książce "Kraina marzeń" poznajemy równocześnie losy dwóch bohaterów.

Colby jest młodym farmerem, który wyjeżdża na Florydę, by odpocząć od codziennych obowiązków. Muzyka od zawsze nadawała sens jego życiu i w końcu nadarzyła się okazja, aby móc podzielić się swoim talentem grając w miejscowym klubie. Podczas urlopu poznaje Morgan - dziewczynę, która wie czego chce od życia i ma ułożony gotowy plan, by osiągnąć swój cel.

Beverly wraz z siedmioletnim synem musi uciekać przed nieobliczalnym mężem. Ogarnięta lękiem podejmuje odważne decyzje, by uchronić siebie i dziecko.

Tych dwoje tak wiele dzieli, a jeszcze więcej łączy.

Jak zwykle Sparks stworzył historię, przez którą się płynie. Z niecierpliwością przemykałam przez kolejne strony powieści kibicując bohaterom.

Mimo, iż powieść porusza tak trudne tematy jak choroby psychiczne, samobójstwo, śmierć ukochanej osoby i lęk o życie najbliższych, czyta się ją niebywale szybko.

Moje obawy okazały się bezpodstawne. Sparks nie wyszedł z wprawy i wciąż pozostaje aktualny dla każdej kategorii wiekowej.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2023-06-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Onzrezygnował z marzeń dla rodziny. Ona wbrew rodzinie podąża za swoimi marzeniami.

Colby Mills, młody farmer,przyjeżdza na Florydę,by odpocząć od codziennych obowiązków,a wieczorami grać i śpiewać w miejscowym klubie. Morgan Lee,córka lekarzy z Chicago,skończyła studia i przed wyjazdem do Nashville,gdzie planuje rozpocząć karierę muzyczną,wybiera się na beztroskie wakacje.

Tych dwoje spotyka się na plaży  i każdy dzień,spędzony na wspólnym pisaniu piosenek i zwiedzaniu Florydy,zbliża ich do siebie. W końcu jednak muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje dla nich jakaś przyszłość i czy miłość jest w życiu najważniejsza.

Tymczasem setki kilometrów dalej inna kobieta nie ma takich dylematów. Wie,że z miłości do syna zrobi wszystko.

Dzieli ich dużo,a łączy marzenie o lepszym życiu.

"W życiu nie zawsze wybieramy własne ścieżki. Czasami one wybierają nas."

Książki tego autora są znane i tłumaczone na wiele języków na całym świecie. Również w naszym kraju Nicholas Sparks, bo to o nim właśnie mowa, ma rzesze wiernych czytelników, którzy wyczekują jego kolejnych powieści. Ja sama lubię twórczość tego pisarza dlatego też gdy jesienią ubiegłego roku ukazała się najnowsza publikacja spod jego pióra wiedziałam, że na pewno się z nią zapoznam.

Powieść nosi tytuł ,,Kraina marzeń", a zawarta w niej historia toczy się dwutorowo. Na początku poznajemy Colby'ego Millsa, który pierwszy raz od bardzo dawna przyjeżdża na urlop, by wypocząć spędzając kilka tygodni na Florydzie. Poznajemy koleje losu tego młodego, choć bardzo zapracowanego mężczyzny, który ma ogromny talent muzyczny. Jednak odpowiedzialność za bliskich spoczywająca na jego barkach odsuwa jego ewentualną karierę na zapomniane tory.

Na Florydzie wraz z kilkoma przyjaciółkami wakacje spędza również Morgan Lee, młoda dziewczyna z zamożnej rodziny, która również ma talent artystyczny i dąży do obranego celu, choć jednocześnie ma wrażenie, że nie jest wystarczająco dobra w tym co robi i co zamierza.

Drogi Morgan i Colby'ego krzyżują się podczas jednego z występów chłopaka w barze przy plaży. Chociaż Ci dwoje pochodzą z dwóch całkowicie odmiennych światów i dopiero się poznają to rodzi się między nimi głębokie i szczere uczucie.

Ich perypetie to jedna strona tej opowieści, drugą stanowią losy Beverly, kobiety, której los nie oszczędza i zmuszona jest uciekać z kilkuletnim synem przed mężem agresorem, który w dodatku pracuje w służbach.

Ale czy na pewno wszystko jest tak oczywiste na jakie początkowo wygląda? Tego oczywiście Wam nie zdradzę. Co łączy naszych bohaterów? W jaki sposób splotą się ich ścieżki? Przekonajcie się sami czytając najnowszą powieść Nicholasa Sparksa.

Historia ta chociaż początkowo zapowiada się na bardzo lekką to finalnie okazuje się, że poruszone w niej tematy są bardzo istotne. Pragnienie miłości i bliskości, czy dążenie do spełniania marzeń to tylko niewielki ułamek przekazu tej opowieści. Autor dotyka w niej również kwestii odpowiedzialności, niełatwego dzieciństwa i dorastania, czy problemów ze zdrowiem psychicznym co jest bardzo ważnym, lecz raczej niezbyt chętnie poruszanym tematem.

Zakończenie powieści jest z całą pewnością nietuzinkowe i myślę, że zaskoczy niejednego czytelnika. Moim zdaniem jest to jedna z oryginalniejszych opowieści autora, chociaż oczywiście wszystkie jego tytuły mają swój klimat.

Jeśli macie ochotę na prozę o uczuciach, lecz jednocześnie taką, która skłania do różnorodnych głębszych refleksji na wiele tematów oraz taką, która nie jest jedynie lukrowanym obrazkiem, a pokazuje odbiorcy, jak niekiedy z pozoru błahe wydarzenia mogą odmieniać życie i losy ludzi to zapraszam Was do lektury ,,Krainy marzeń".

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Tym razem Sparks serwuje nam dwie historie o miłości - każda z nich inna, każda pełna emocji i trudnych wyborów, każda naznaczona błędami przeszłości... Czy mają jakiś wspólny mianownik? A może mają przedstawiać skrajne możliwości rozwoju uczucia? Odpowiedź na to pytanie ukryto w Krainie Marzeń.

Ślub
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Ślub

Wilson Lewis, wzięty, dobrze prosperujący prawnik, ma siebie za przykładnego męża i ojca. Nie może zrozumieć, dlaczego stosunki z dziećmi układają mu sie...

Szczęściarz
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Szczęściarz

Nowy bestseller niekwestionowanego mistrza romantycznych opowieści, autora "Pamiętnika" i "Listu w butelce". Logan Thibault jest urodzonym...