Kres czasów

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324062423
Liczba stron: 416
Język oryginału: polski

Tom 2 cyklu Karla Linde

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Porywająca historia, wielkie uczucie w przededniu dziejowej burzy. Czy miłość przetrwa wszystko?

Karla po zdanej maturze może wreszcie spełnić swoje marzenie i ruszyć w świat. Po krótkich wakacjach w Paryżu trafia do Anglii, by zamieszkać we wspaniałej posiadłości, otoczona zbytkiem i przyjmowana przez najlepsze towarzystwo. Nie daje się jednak zwieść uwodzicielskiej łatwości życia. Szybko przekonuje się, że piękne angielskie dwory skrywają ponure tajemnice, a arystokratyczne tytuły nie przesądzają o prawości charakterów. Beztroskie życie lub wierność sobie - oto wybór, przed którym u progu dorosłości staje dziewczyna. W Karli rodzi się bunt. Trudno jej już liczyć na pochłoniętą własnymi romansami Kathy, listy i telefoniczne rozmowy to za mało, by ukoić tęsknotę za Jankiem, a ukochany ojciec po raz pierwszy zdaje się coś przed nią ukrywać. Tymczasem dobiegające ze świata wieści nie wróżą niczego dobrego, ale nikt z jej bliskich, prócz ojca, nie chce wierzyć w nieuchronność nadciągającej wojennej zawieruchy...

Marzena Rogalska jak nikt potrafi porywająco opowiadać - o uczuciach, emocjach, relacjach. W drugim tomie nowej trylogii, o losach Karli Linde, w mistrzowski sposób oddaje przedwojenną atmosferę w Polsce i w Europie, niezwykłe więzy między ojcem a córką oraz uczucia zakochanych, które zostają wystawione na najcięższą z prób.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kres czasów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kres czasów

Niepewność. Marzenia. Miłość. Tajemnica.

Czy tym razem losy siedemnastoletniej Karli Linde się zmienią, co ją zmieni, czy będzie umieć wykorzystać swoje umiejętności w wychwyceniu tego, jakie życie dorosłe niesie ze sobą niespodzianki te duże i te małe?

Nie ma tak w życiu łatwo, kiedy poznaje się nowe uroki miasta, posiadłości, smaki nowych dań, ludzi, i ich zachowania to może jedynie spotkać młodych ludzi, a w tym naszą bohaterkę, którą mieliśmy okazję poznać w Cykl: Karla Linde (tom 1), która to na swój sposób spowodowała, że potrafi ona zaciekawić z użyciem ciekawej osobowości, skromności, szczerości, miłości do bliskich, ale gdy ją ktoś skrzywdzi, to wówczas ma możliwości pokazania skrycie uczuć prawdziwych tego, co w danym momencie czuje.

Marzena Rogalska autorka powieści Cykl: Karla Linde (tom 2) pt. '' Kres czasów'' i tym razem zaskoczyła mnie doskonałym przedstawieniem wielkiego świata, w którym to zaczyna się rozwój nadchodzących nowych przygód Karli Linde i jej taty, pana doktora Emila, którego to nie ma sposobu, aby go nie polubić.

Należy zwrócić przy tym, uwagę, że Pan Emil Linde jest zasadniczy, uważny, opiekuńczy, wie, jak ma się zachować. Kocha córkę Karlę ponad wszystko. Przyznam, że nie brakuje mu poczucia humoru w podejmowanych inteligentnych rozmowach, ale i chwilami zachowania lekkiego dystansu. Lubi przewidywać, bacznie obserwować nowe sytuacje, przyglądać się im. Nie kryje się z uczuciami, jakimi darzy Karlę, gdyż martwi się o nią, bo ma świadomość tego, jak wygląda i niebezpieczny jest świat. Podróż do Anglii z jego udziałem przebiega sympatycznie, ale momentami się bardzo dłuży. Za to daje możliwości, aby poznać jego osobowość nieco bliżej i można po części dokonać oceny z jego postępowań, jakie podejmuje, dokonując wychowania swojej córki na tym etapie, kiedy ma teraz częściej z nią przebywać.

Poznajemy w tej części Cyklu: Karla Linde (tom 2) występujących bohaterów drugoplanowych, którzy ujawniają z drugiej strony swoje charaktery te mocne, jak i te słabsze.

Czy miłość Karli i Janka przetrwa, jakie tajemnice ukrywa tata Karli Emil, o których nie wie nawet jego ukochana córka?

Marzena Rogalska autorka powieści Cykl: Karla Linde (tom 2) pt. '' Kres czasów'' ma niezwykłą umiejętność opisu sytuacji, nazywania rzeczy ot po prostu po imieniu, a w momencie, kiedy czyta, się rozdziały, to tworzy w nich przyjemny dla oka krakowski klimat, w którym to można na moment zapomnieć od otaczającej nas rzeczywistości.

Nie zapomina również w tekstach dialogowych o urozmaiceniu ich specyficznym jak dla niej poczuciem humoru oraz wyrażanej kultury słowa w delikatności.

Powieść tę czytało mi się bardzo dobrze, z tego względu, że odnalazłam się z łatwością w świecie, gdzie należy pokonać trudności i próby, aby przekonać się o tym, czy zda się egzamin z dorosłego życia bądź też nie.

Wydawnictwu Znak dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza powieści pt. Cykl: Karla Linde (tom 2) pt. '' Kres czasów'' autorstwa Pani Marzeny Rogalskiej.

Warto przeczytać tę powieść.

Link do opinii

Trochę wyidealizowane losy Karli  podczas pobytu w Anglii. Jednak naprawdę dobrze , szybko się czyta.

Link do opinii
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2021-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Karla Linde  po zdanej maturze może wreszcie spełnić swoje marzenia i ruszyć w świat. Po krótkich wakacjach w Paryżu trafia do Anglii,by zamieszkać we wspaniałej posiadłości z Dorothy ,otoczona zbytkiem i przyjmowana przez najlepsze towarzystwo. Niedaje się jednak zwieść uwodzicielskiej łatwości życia. Szybko przekonuje się,że piękne angielskie dwory skrywają ponure tajemnice,a arystokratyczne tytuły nie przesądzają o prawości charakterów. 

Beztroskie życie lub wierność sobie - oto wybór,przed którym u progu dorosłości staje dziewczyna. W Karli rodzi się bunt. Trudno jej już liczyć na pochłoniętą własnymi romansami Kathy,listy i telefoniczne rozmowy to za mało,by ukoić tęsknotę za Jankiem Donimirskim,a ukochany ojciec po raz pierwszy zdaje się coś przed nią ukrywać. Tymczasem dobiegające ze świata wieści nie wróżą niczego dobrego,ale nikt z jej bliskich,prócz ojca,nie chce wierzyć w nieuchronność nadciągającej wojennej zawieruchy....

Link do opinii

To było do mnie zupełnie nie podobne, żeby z seriami książek być na bieżąco. Zwykle przeczytam pierwszą część, kolejne tylko zakupię i czekają miesiącami na swoją kolej. Na szczęście czuję, że słowo „było” widniejące w pierwszym zdaniu spokojnie może tam pozostać. Przekonałam się, iż dobrze jest w krótkich odstępach czasowych poznać dany cykl. Dzięki temu mniej wątków umyka i rysuje się pełniejszy obraz całości.

„Kres czasów” autorstwa Marzeny Rogalskiej to druga część serii poświęconej losom Karli Linde – bardzo rozważnej i poukładanej młodej, teraz już, kobiety. W poprzedniej wraz z główną bohaterką czytelnicy mieli możliwość wyruszenia w podróż po Polsce. Jak pamiętamy zwiedziliśmy Juratę gdzie wdychaliśmy jod, w Zakopanem byliśmy świadkami powstawania obrazu ale i odwiedzin przyjaciółek w kasynie a w Byszewie poznaliśmy panią Aleksandrę, były konne wycieczki oraz pierwsze silniejsze uderzenia serca na widok mężczyzny. To beztroski wakacyjny czas, jakże istotny dla Karli ale też dla jej nowej znajomej Kathy.

Powiedzcie sami, czy po takim wstępie można odłożyć na półkę drugą część i pozwolić, by czekała? Odpowiedź jest tylko jedna.

W „Kresie czasów” ruszamy dalej. Zagranicę. Karla po świetnie zdanej maturze rusza w świat. Najpierw zapierający dech Paryż następnie Anglia i nowa rzeczywistość. Trudno się w niej odnaleźć a gdy człowiekowi towarzyszy trawiąca serce tęsknota, wydaje się to jeszcze cięższe. Ze wszystkich stron otacza ją zbytek. Bogactwo. Na pozór jest idealnie, ale Karla wie, że pod tym musi coś się kryć. I tak jest w istocie. Piękne mury dwory nie mają w sobie ciepła a uśmiechy nie muszą oznaczać sympatycznych zamiarów. Dziewczyna musi zdecydować gdzie chce przynależeć. Czy mimo wszystko pójść swoją drogą gdzie serdeczność i życzliwość odgrywa bardzo istotną rolę? A może porzucić własne poglądy i ruszyć za tłumem? Na szczęście Karla w każdym czasie towarzyszy jej Dorothy, niegdyś nauczycielka teraz przede wszystkim przyjaciółka. We dwójkę zawsze jest raźniej, szczególnie gdy wkracza się w dorosłość.

Losy Karli w drugiej części serii są jeszcze bardziej przejmujące niż w pierwszej. Czy to możliwe? Zapewniam, że tak. Jak najbardziej. Oprócz pięknie przestawionych miejsc, gdzie przychodzi bohaterce bywać, w książce ważną rolę odgrywają emocje i relacje. Wreszcie jest dobry czas, aby Dorothy opowiedziała o trudnej przeszłości, dzięki czemu jej wizerunek w głowie Karli nabiera innych kształtów. Piękna przyjaźń pomiędzy Kathy a Karlą wciąż żyje i ma się dobrze, ale ta druga dostrzega coraz wyraźniej, że pomimo podobieństw również wiele je dzieli. Czy ten fakt nie stanie dziewczynom na drodze? Z kolei Jankowi i Karli przyjdzie długo poczekać na siebie. Młodzi, zakochani z planami na przyszłość... gdzie tu miejsce na rozłąkę? A jednak...

 


Z niecierpliwością wypatruję tomu trzeciego, a Was bardzo zachęcam do zapoznania się z „Czasem tajemnic” i „Kresem czasów”. Dajcie się porwać Marzenie Rogalskiej w piękne zakątki świata i poczujcie to, co było niegdyś codziennością w okresie przedwojennym.

 


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak.

Link do opinii
Inne książki autora
Wyprzedaż snów
Marzena Rogalska0
Okładka ksiązki - Wyprzedaż snów

Jak długo można uciekać przed samym sobą, ile razy układać sobie na nowo życie? Agata, zraniona i złamana, po ośmiu latach powraca do miasta, w którym...

Odzyskany los
Marzena Rogalska0
Okładka ksiązki - Odzyskany los

Inspirująca historia o nadziei kiełkującej na gruzach dawnego świata. Któż mógłby przypuszczać, że gdy tylko ucichnie wojenna zawierucha, Karla porzuci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Każdy człowiek jest po trosze kłamcą. Dzięki temu życie jest ciut znośniejsze.


Więcej

Ja tam zostanę - rzekł tylko. Ja znowuż jestem za stary, by uciec.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy