KRESY - POLSKA ATLANTYDA

Raj utracony, skarb zdobyty za cenę krwi bohaterów szerzących cywilizację wśród ludów Wschodu? A może raczej kolonia ,,panów" i miejsce ucisku podbitej ludności? Pierwszy obraz wyłania się ze wspomnień polskich sierot po Kresach. Drugi - znany jest z propagandy nieprzyjaciół II Rzeczypospolitej. Włodzimierz Mędrzecki przekonuje, że oba są dalekie od prawdy.

Kresowy kalejdoskop to książka potrzebna od lat. Przedwojenne polskie Kresy, stanowiące połowę terytorium kraju, są miejscem ścierania się różnych opcji politycznych, sporów o język nauczania. To wielokulturowe społeczności i konflikty nacjonalizmów. Energiczne metropolie i setki małych miasteczek. Chłopska walka o byt, aspiracje klasy średniej, hermetyczny świat ziemian. To również sławna na cały świat lwowska szkoła matematyki, borysławskie kopalnie, wileńskie lokale, znane przed wojną uzdrowiska. Ten świat dwunastu milionów ludzi warto poznać naprawdę.

Przystępnie napisany i pięknie ilustrowany, Kresowy kalejdoskop jest najbogatszą i najprawdziwszą panoramą historyczną polskiej Atlantydy.

Informacje dodatkowe o Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-04-25
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939

Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939 - opinie o książce

Młodzież wiejska na ziemiach Polski Centralnej 1864-1939
Włodzimierz Mędrzecki0
Okładka ksiązki - Młodzież wiejska na ziemiach Polski Centralnej 1864-1939

Autor opisuje procesy socjalizacji młodzieży wiejskiej na ziemiach Polski Centralnej w latach 1864-1939....

Włodzimierz Mędrzecki0
Okładka ksiązki - Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej?

Druga Rzeczpospolita bez makijażu Pasjonująca opowieść o cudach i ułomnościach wyśnionej przez pokolenia Niepodległej   ,,-- Zresztą wszędzie to samo...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;