Król Kazimierz Wielki bigamista

Tematem książki nie jest ocena dokonań czy też błędów Kazimierza jako władcy, ale przedstawienie go jako mężczyzny uwikłanego w liczne związki z kobietami. Ten donżuan z krwi i kości, miał wiele kochanek, które według Długosza, porozmieszczał w licznie budowanych przez siebie zamkach, jak również cztery żony i popełnił podwójną bigamię, a pojęcie wierności małżeńskiej było dla niego co najmniej abstrakcyjne. Publikacja przedstawia losy czterech kolejnych żon króla Kazimierza: litewskiej księżniczki Aldony, która na chrzcie przyjęła imię Anna i którą poślubił wyłącznie na rozkaz ojca, nieszczęsnej Adelajdy Heskiej, która nie potrafiła obdarzyć go upragnionym dzieckiem, morganatycznej małżonki, pięknej mieszczki Krystyny Rokiczany oraz ostatniej towarzyszki życia monarchy - młodziutkiej Jadwigi Żagańskiej. Obrazu dopełniają sylwetki jego dwóch kochanek Cudki oraz słynnej żydowskiej dziewczyny Estery, co do istnienia której po dziś dzień toczą się zaciekłe spory. Wszystko to zostało opisane z uwzględnieniem realiów politycznych ówczesnych czasów, jak również obyczajowości średniowiecznej, ze sposobem, w jaki żyjący wówczas ludzie traktowali sprawy seksu, na czele.

Informacje dodatkowe o Król Kazimierz Wielki bigamista:

Król Kazimierz Wielki bigamista - opinie o książce

Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Bardzo przyjemna lektura. Ciekawe spojrzenie na historię Polski przez pryzmat życia osobistego władcy. Mnóstwo ciekawostek. Książka zdecydowanie lepsza warsztatowo (redakcyjnie?) od poprzedniej, którą czytałam tej autorki ("Dziwactwa i sekrety władców Polski"). Chętnie sięgnę po kolejne pozycje.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Nie znałam króla Kazimierza z tej strony. Raczej kojarzył mi się z przysłowiem o Polsce drewnianej i murowanej. A tu proszę, niezły kobieciarz z niego był. Po tytule można by oczekiwać, że książka zawiera opis samych łóżkowych skandali. Owszem, jest nawet cały rozdział dotyczący seksu w epoce średniowiecza, ale jest pełen ciekawostek. Między innymi dowiadujemy się skąd się wzięło powiedzenie "doprawić komuś rogi". Większość jednak książki to opis epoki oraz króla i jego powinowatych, począwszy od Łokietka, a na wnukach Kazimierza skończywszy. Książka jest naprawdę wciągająca. Polecam zarówno miłośnikom historii oraz tym, którzy nie przepadają za tą nauką, bowiem przy tej pozycji nie można się nudzić.
Świetnie odmalowany bogaty obraz stosunków politycznych, a przede wszystkim obyczajowych średniowiecznej Polski i Europy. Wgląd w obyczajowość seksualną ówczesnych europejczyków naprawdę interesujący. Przystępny język i dokładne zarysowanie powiązań między panującymi sprawiają,że książkę czyta się jednym tchem.
Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo krwi. Potomkowie władców Polski na tronach Europy

Wielu władców europejskich miało polskie korzenie, a krew Jagiellonów po dziś dzień płynie w żyłach wielu dynastii. Czy odziedziczone geny...

Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu

Zapraszamy do świata polskich arystokratów XX wieku! Bohaterowie tej książki to barwne postaci, które w imię uczucia gotowe były wzniecać...