Królowa niczego

ISBN: 978-83-7686-860-8
Tytuł oryginału: The Queen of Nothing
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Tom 3 cyklu Okrutny książę

Kontynuacja bestsellerowych powieści Okrutny książę i Zły król, fascynująco nieprzewidywalne zwieńczenie trylogii.

Władzę o wiele łatwiej zdobyć, niż utrzymać. Taką bolesną lekcję odebrała Jude, gdy w zamian za królewski tytuł zwolniła złego króla Cardana z przysięgi posłuszeństwa.Teraz jest królową elfów, lecz na wygnaniu i wyczekuje okazji, by odzyskać, co utraciła. Sposobność pojawia się w osobie Taryn, nielojalnej siostry bliźniaczki, której śmiertelnemu życiu zagraża teraz śmiertelne niebezpieczeństwo. Aby ją ratować, Jude ryzykuje własnym życiem; zakrada się w przebraniu na elfowy dwór, choć oznacza to konfrontację z Cardanem i własnymi uczuciami. Tymczasem w krainie elfów trwają przygotowania do krwawej wojny. Los rzuca Jude daleko na tyły przeciwnika, czego królowa nie omieszka wykorzystać w swojej własnej grze o tron. Kiedy najlepsze chęci uwalniają straszliwą klątwę, która zatruwa ziemie elfów, królowa Jude musi dokonać wyboru: „Wiem, jak odnieść zwycięstwo, o ile tylko w imię tego zwycięstwa zgodzę się poświęcić wszystko, co we mnie dobre.”

Tagi: Fantasy dla młodzieży

Kup książkę Królowa niczego

Opinie o książce - Królowa niczego

Avatar użytkownika - zuzanna_czerniak-kloc
zuzanna_czerniak-kloc
Przeczytane:2020-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Im wyżej udaje nam się wznieść, tym boleśniejszy upadek nas czeka. Jude przekonała się o tym dobitnie w drugim tomie serii Holly Black. Ale ta uparta, żądna zemsty i pragnąca odzyskać utraconą władzę dziewczyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Czego dokona w finałowym tomie serii?

Jude Duarte próbuje przystosować się jakoś do życia w świecie śmiertelników, choć nie jest to dla niej wcale łatwe. Wciąż rozpamiętuje ostatnie wydarzenia, szukając sposobu na to, by odmienić swoją trudną sytuację. Wkrótce nadarza się ku temu idealna okazja. W mieszkaniu Vivi zjawia się bowiem Taryn, błagając bliźniaczkę o pomoc.

Autorka zakończyła drugi tom w takim momencie, że od razu chciałam wiedzieć, co będzie dalej. Na szczęście ten trzeci, finałowy, już czekał na półce. Od pierwszych stron wsiąkłam na nowo w tę niesamowitą historię. Nie dość, że główna bohaterka ima się samych śmiertelnie niebezpiecznych zajęć, to jeszcze siostra prosi ją o coś, co może się okazać równie tragiczne w skutkach. Gdy tylko mija jedno zagrożenie, na jego miejsce zaraz pojawia się kolejne, więc na nudę nie możemy narzekać. Akcja rozwija się w naprawdę szybkim tempie, co rusz zaskakując czytelnika jakimś niespodziewanym zwrotem. A tajemnice, przepowiednie i klątwy sprawiają, że emocji również nie brakuje.

Bohaterowie nadal zaskakują, choć raczej ci drugoplanowi. Jude i Cardan nie są już tak nieprzewidywalni jak w poprzednich tomach, co jednak wcale nie czyni z nich nudnych postaci. Zakończenie ich historii niezmiennie mnie intrygowało i do ostatniego zdania towarzyszyło mi wrażenie, że lada moment może się jeszcze wydarzyć coś ważnego. Coś, co wszystko zmieni, odwróci sytuację o 180 stopni.

Już "Złego króla" chwaliłam za lepszą korektę tekstu, ale "Królowa niczego" stoi na jeszcze wyższym poziomie. Nic niepokojącego nie rzuciło mi się w oczy, żadne błędy czy literówki. No i trzeba przyznać, że cała ta seria jest naprawdę pięknie wydana. Podziwiałam nie tylko cudne okładki, ale również zamieszczone wewnątrz grafiki, które dodawały tym książkom uroku i sprawiały, że każdą kolejną część czytałam z jeszcze większą przyjemnością.

"Królowa niczego" to świetnie napisane zwieńczenie trylogii pełnej intryg, układów, magii i przemocy. Tutaj nic nie jest pewne, a niebezpieczeństwo może kryć się dosłownie wszędzie. Każde wypowiedziane zdanie może mieć drugie dno, a dobór słów decydować o życiu lub śmierci. Świat elfów wykreowany przez Holly Black, tak okrutny i nieprzewidywalny, niesamowicie przyciąga i kusi. Gdy już wkroczymy do Elfhame, niełatwo nam będzie je opuścić. Polecam!

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2020-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po raz trzeci i niestety ostatni wracamy do Elysium, brutalnego świata elfów, który tak obrazowo kreuje Holly Black w serii „Okrutny książę”.

Jude, wygnana podstępem z krainy elfów, mieszka wraz z rodzeństwem w świecie ludzi. Niespodziewanie otrzymuje kuszącą propozycję powrotu do Elysium jako swoja siostra bliźniaczka, Taryn. Czy to nie zbyt duże ryzyko? Przecież gdy oszustwo wyjdzie na jaw, Jude grozi śmierć. Jednak chęć ponownego ujrzenia świata elfów i oczywiście Cardana są zbyt nęcące.

Co zastanie na miejscu? Z czym będzie musiała się zmierzyć?

Spiski i podstępne knowania, klątwy i krwawa, bezlitosna walka o władzę. Czy to już zawsze będzie domeną krainy elfów? Jude będzie musiała zmierzyć się z twardym przeciwnikiem, by utrzymać tron. Pokonać klątwę, by odzyskać ukochanego. I wreszcie z samą sobą, by okazać uczucia, które zawsze traktowała jako słabość.

Czy zwycięży w każdej z tych niełatwych walk, czy zostanie z niczym?

Mimo, że autorka przedstawiana jest jako pisząca dla młodzieży, to wierzcie mi, że tak dopracowaną serię fantasy w każdym wieku przeczytałabym z przyjemnością.

Z pewnością będę tęsknić za Elysium, Jude i Cardanem, ale już niedługo ma pojawić się kolejna książka autorki. Liczę, że równie dobra.

Takiego zwieńczenia historii chyba nikt się nie spodziewał. W "Królowej niczego" wszystkie wątki i intrygi się kumulują, by potem w podejrzanie łatwy sposób się rozwiązać. Z jednej strony, tak proste, w porównaniu fo reszty serii zakończenie trochę szokuje, ale z drugiej strony, w sumie tego oczekiwaliśmy od początku - spokoju dla Jude i jej rodziny. "Królowa niczego" daje nam to, czego potrzebowaliśmy, choć niekoniecznie wiedzieliśmy jako czytelnicy, że tego potrzebujemy. To było coś pięknego i liczę, że spotka mnie jeszcze w życiu kilka podobnie dobrze skonstruowanych serii. Dzięki wielkie Holly Black za kawał dobrej przygody w świecie elfów. I oby jak najwięcej takich natchnień literackich.

Avatar użytkownika - Lilyanne
Lilyanne
Przeczytane:2020-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Najlepszy tom z całej trylogii. Jestem w 100% zadowolona z zakończenia.

Poprzednie dwie książki były cudowne i tak zapowiadała się równie dobrze. Niestety ostatecznie było trochę inaczej. Jak dla mnie wszystko tutaj wydarzyło się trochę za szybko i za łatwo. Za mało również było dla mnie Cardana i innych bohaterów. Niemniej czytało się naprawdę dobrze i szybko. Szkoda tylko, że to już koniec tej historii.

Ani lojalność, ani miłość poddanych nie powinna być wymuszona.

Leży w naturze rzeczy, by dzieci osiągały to, o czym ich rodzice mogą tylko marzyć.

Więcej cytatów z tej książki