Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej

Kronika życia społeczności żydowskiej w Krakowie w latach 1939-1945. Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia, zapisane rozmowy po latach, prasa, dokumenty, archiwalne fotografie i... nasza pamięć - to wszystko, co pozostało ze świata, który zamordowano.

"Fotografię wykorzystaną na okładce książki zrobił kpt. Otto Kluge z 986 Batalionu Transportowo-Konwojowego, który stacjonował w Krakowie od czerwca do września 1942. Dziewczynka w jasnej sukience w kwiatki, uczesana w warkoczyki idzie w kierunku młodszej koleżanki. Przy pompie siedzi chłopiec w białej koszuli i spodniach na szelkach. Nad pompą nieczytelna tablica. Obok tablicy furmanka wyładowana pakunkami. W tle okazała brama z napisem literami hebrajskimi i Gwiazdą Dawida. Za bramą słup ogłoszeniowy, drzewa i prawie pusta ulica. Cisza i spokój.

A przecież w dniach od 1 do 8 czerwca 1942 z ,,żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej" w Krakowie deportowano około 5000 Żydów do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu. Czy niemiecki kapitan, fotografując dzieci, wiedział o tym? Czy bawiące się na Rynku Podgórskim dzieci zdawały sobie sprawę z tego, co działo się za bramą getta? Nie wiem."

Katarzyna Zimmerer

"Jak można przekazać grozę wydarzeń z tamtych lat dzisiejszemu czytelnikowi? Otóż poprzez informacje w rodzaju tej: ,,1 maja [1940] zabroniono Żydom przebywania na Rynku i chodzenia po Plantach z wyjątkiem odcinka pomiędzy hotelem Royal przy ul. św. Gertrudy a gmachem Poczty Głównej przy ul. Starowiślnej".

Kronika zamordowanego świata sporządzona przez Katarzynę Zimmerer nie tylko dokumentuje zbrodnię, ale i sprawia, że widzimy ją w nowym świetle, dzień po dniu, w nieubłaganej codzienności okupacji. I nikt nie będzie mógł powiedzieć ,,dość już było o Zagładzie" - w tej książce szczegół, konkret przemawiają z ogromną siłą i znowu ogarnia nas przerażenie (przerażenie, które się nie przedawnia) - że to było możliwe, tutaj, na ulicach i w parkach, które tak dobrze znamy."

Adam Zagajewski

Informacje dodatkowe o Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-11-16
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej

Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej - opinie o książce

Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie
Katarzyna Zimmerer0
Okładka ksiązki - Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie

Zamordowany świat to świadectwo gehenny mieszkańców czy raczej więźniów krakowskiej żydowskiej dzielnicy zamkniętej? Książka jest połączeniem kalendarium...

Zwyczajny dzień
Katarzyna Zimmerer0
Okładka ksiązki - Zwyczajny dzień

Dorosłym się zdaje, że dobrze nas znają. Ośmioletni Szymek jest zwyczajnym chłopcem, mieszka w domu z rodzicami, trzyletnią siostrą Hanką i babcią,...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;