Kroniki Diuny (#3). Dzieci Diuny

Ocena: 4.4 (10 głosów)
Inne wydania:

Kolejny tom bestsellerowego cyklu w opracowaniu graficznym Wojciecha Siudmaka.

-- Widzisz -- zadudnił basowy głos -- to tylko ja, twój dziadek ze strony matki. Znasz mnie. Byłem baronem Vladimirem Harkonnenem.

-- Ty... ty nie żyjesz! -- wydyszała.

-- Ależ oczywiście, kochanie! Większość z nas, obecnych w tobie, nie żyje. Ale tak naprawdę żadne z nich nie pragnie ci pomóc. One cię nie rozumieją.

-- Odejdź -- poprosiła. -- Och, błagam cię, odejdź.

-- Przecież ty potrzebujesz pomocy, wnuczko.

,,Wygląda niezwykle" -- pomyślała Alia, oglądając projekcję barona na ekranie zamkniętych powiek.

-- Chętnie ci pomogę -- kusił. -- Tutaj reszta walczyłaby tylko, żeby przejąć twoją świadomość. Każde z nich próbowałoby cię wyrugować. Ja natomiast... ja pragnę jedynie maciupkiego kącika dla siebie.

Upłynęło dziewięć lat, odkąd oślepiony Paul Muad'Dib wyruszył samotnie na pustynię na spotkanie z Szej-huludem. W tym czasie rządy w Imperium sprawowała jego siostra Alia. Na drodze opętanej regentce wciąż jednak stoją prawowici następcy Paula - Leto i Ganima. Kilkuletnie dzieci są też zagrożeniem dla rodu Corrinów, odwiecznego wroga Atrydów, chcącego ponownie zasiąść na Tronie Złotego Lwa.

Bliźnięta, którym także grozi opętanie, podejmują beznadziejną, zdawałoby się, walkę na kilku frontach jednocześnie. Tymczasem na Arrakis pojawia się charyzmatyczny niewidomy Kaznodzieja, który bardzo przypomina ich zmarłego ojca...

Informacje dodatkowe o Kroniki Diuny (#3). Dzieci Diuny:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-02-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381880473
Liczba stron: 528
Tytuł oryginału: DUNE VOL.3 CHILDREN OF DUNE

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Kroniki Diuny (#3). Dzieci Diuny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kroniki Diuny (#3). Dzieci Diuny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-08-02,

"Niektóre działania mają koniec, a nie mają początku;
niektóre zaczynają się, a nie kończą.
Wszystko zależy od tego, gdzie stoi obserwator."

Zdecydowanie w takim wydaniu uwielbiam diunowskiego Herberta, we wspaniałym stylu nawiązującego do pierwszego tomu serii ("Diuna"), i choć druga odsłona ("Mesjasz Diuny") też mnie wciągnęła, to jednak klimaty "Dzieci Diuny" podpinają się pod najbliższe mojemu czytelniczemu sercu. Proponują mnóstwo materiału do intelektualnej rozrywki, podsuwają trafne przemyślenia do rozważań, czynią aluzje do wrażliwych aspektów funkcjonowania każdej cywilizacji. A zatem pojawia się mnóstwo okazji przeniesień ze świata fantastyki do rzeczywistej współczesności. Spoglądamy na groźne następstwa fanatyzmu religijnego, skrajnego doktrynerstwa, odkształcania mesjanistycznego kultu jednostki, łączenia wiary z władzą, metafizycznego uzależnienia, odbić przeszłych świadomości, krytycznego stanu, w którym łamanie prawa staje się grzechem. Obserwujemy dotkliwe skutki zakłócenia środowiska naturalnego, sprowadzenia na jałową spaloną planetę żywych zielonych ekosystemów. W imię dobrych założeń, poprawienia jakości życia mieszkańców, umożliwienia znaczącego rozwoju, ale z mrocznym przeczuciem katastrofalnych transformacji wywołanych przez ingerencję człowieka. Zerkamy na biurokratyczne monstra krępujące ludzkie życie. Czyż to wszystko nie brzmi szalenie znajomo? Czyż nie odnosi się pośrednio do obecnych czasów?

Autor kreatywnie i intrygująco zabarwia fabułę, czyniąc ją wielopoziomową, nieprzewidywalną, a nawet przewrotną. Dynamizm licznych przygód przeplata się z ekspansywnością niepokojących wizji. Rozległa sieć intryg i spisków otacza Leto i Ganimę, dziewięcioletnie dzieci proroka Paula Atrydy, obdarzone przerażającą mocą, władające technikami prana i bindu. Wiele stron pragnie je wykorzystać do osiągnięcia partykularnych celów. Herbert raczy czytelnika szerokim spektrum ciekawych postaci, znanych już z poprzednich odsłon serii, ale też nowych, które wzbudzają sympatię, antypatię, lub sprzeczny odbiór. Bohaterowie toczą wewnętrzne walki, podlegają ostrym rozterkom, balansują na niebezpiecznej linii igrania z losem, nie są oszczędzani przez pisarza, zatem nie możemy być pewni ani postaw, ani wzajemnych relacji, ani przetrwania. Kaznodzieja, Jessica, Alia, Stilgar, Duncan, Farad'n, zapewniają wciągającą historię, ale nie tylko oni wypływają wartkim nurtem na scenę incydentów, perypetii i dylematów. Przyciągają wyraziści i przekonujący aktorzy dynamicznego układu, którego porządek może pozostawać w delikatnej równowadze tylko przez jakiś czas. Powieść fantastycznie pochłaniająca, zgrabna narracja, umiejętne wskazywanie różnorodnych kontekstów, płynne angażowanie w atrakcyjny świat. Niewątpliwie zakochuję się w takich historiach. Wyczekuję spotkania z czwartym tomem, liczę, że będzie równie ambitny.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

,,Dzieci Diuny" przodują nad swoją poprzedniczką, drugim tomem, powrotem do mistycyzmu i licznych odwołań filozoficznych. Nad Arrakis znów unosi się duch niepewnego losu i niedopowiedzeń. Ciekawie poprowadzono wątek przyszłego imperatora, regentki oraz gholi.
Za minus muszę policzyć bardzo dziwne, moim zdaniem nielogiczne, rozwiązania niektórych odnóg fabularnych. Do teraz nie mam wciąż zielonego pojęcia w jaki sposób nastąpiła przemiana jednego z głównych bohaterów (choć sam pomysł jest ciekawy i pasuje do koncepcji serii) i zupełnie nie przekonuje mnie sposób rozbudzenia pewnego rodzaju świadomości u bliźniąt.
Książki nie czyta się lekko, ale fani serii nie powinni być zawiedzeni.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niesamowita, wciągająca. Pozwala przenieść się do innego wszechświata.

Link do opinii

Jest jakaś przewrotność i nieprzewidywalność w tej serii. Herbert napisał powieść pełną aluzji i odniesień (dot. religii, władzy, antropologii, ochrony środowiska), które spokojnie można przyporządkować do naszych czasów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NataliaJJ
NataliaJJ
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Gwiazda chłosty
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Gwiazda chłosty

Znalezienie ostatniego Kalebana zostało dla McKie jedyną szansą uratowania życia we wszechświecie. Zrozumienie tej istoty, jakże odmiennej w sposobie pojmowania...

Heretycy Diuny
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Heretycy Diuny

Piąty tom sześciotomowego cyklu "Kroniki Diuny" FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy