Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety

Fascynujące kobiece losy w niezwykłej fotograficznej odsłonie

Pierwsza kobieta, która przejechała konno ze wschodu na zachód Amerykę, aby wygrać prestiżowy zakład z mężczyzną. Polka, która pobiła rekord świata w rzucie dyskiem po zaledwie kilku miesiącach treningu. Wspaniała artystka powszechnie potępiona za porzucenie córki w imię własnej wolności.

Ponad 130 znanych i nieznanych fotografii skrywa najbardziej pasjonujące momenty kobiecej historii. Wśród bohaterek spotkacie władczynie atomowych imperiów i żebraczki, święte i zmysłowe kochanki, kobiety umiejące rozkochać w sobie miliony i te wzbudzające zwierzęcy strach, autorki przełomowych wynalazków i potulne żony, które całe swoje życie oddały niewłaściwym mężczyznom.

Odkryj, jak powikłane i różnorodne potrafi być kobiece życie. Spójrz na wydarzenia z odległej i bardzo bliskiej przeszłości od ciekawszej, często przemilczanej strony. Niech Historia wreszcie stanie się także Kobietą!

Książkowe rozwinięcie fanpage’a Krótka Historia Jednego Zdjęcia, który na Facebooku śledzi ponad 100.000 osób!

Paulina Tyczkowska – lifestyle'owa dziennikarka telewizyjna. Łodzianka w Warszawie, kocha seriale kryminalne, obrazy Hoppera i wiersze Kofty. Mama wszędobylskiej Zośki.

Jakub Kuza – zdeklarowany feminista, od lat w branży zdominowanej przez kobiety. Wielbiciel socjologii Jadwigi Staniszkis, aktorstwa Grażyny Szapołowskiej i charyzmy Margaret Thatcher.

Informacje dodatkowe o Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5947-8

Tagi: Literatura faktu zdjęcia

Kup książkę Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety

Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety - opinie o książce

"Opisując historie ukryte za kolejnymi zdjęciami, staraliśmy się zrobić to w sposób możliwie obiektywny, a nawet życzliwy, niezależnie od tego, jak wiele różni nas prywatnie od bohaterek."

Nie sięgam często po tego typu książki, lecz czasem dla odmiany literatury trzeba sięgnąć po zupełnie coś innego, niż zazwyczaj. Tym bardziej, że otrzymałam ten mini album jako dodatek do mojego zamówienia, a staram się aby swoje książki chociaż przejrzeć...
Tym razem, gdy tylko przeczytałam wstęp do książki "Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety", to już nie mogłam się od niej oderwać. To bardzo piękny album zawierający ponad setkę fotografii kobiet znanych i tych mniej znanych oraz krótki opis każdego zdjęcia. Pierwsze zdjęcie jest z 1840 roku ostatnie zaś z 2019, więc zakres jest bardzo duży. Oczywiście jest wiele jeszcze kobiet, o których nie wspomniano w tej publikacji, lecz właściwie jest to rzecz niemożliwa, bo jest ogromna ilość kobiet, które byłyby warte umieszczenia w takim zbiorze.
Czytając opisy zamieszczone obok fotografii jak i oglądając same zdjęcia trudno nie oprzeć się wrażeniu, że kobiety aby zostać zauważone w społeczeństwie do tej pory muszą się o to ciągle starać, udowadniać swoją wartość, gdyż inaczej zazwyczaj ich osiągnięcia bywają niedoceniane. Od wieków uznawano kobiety za słabszy i pewnie głupszy mówiąc dosadniej) gatunek, lecz nawet i dzisiaj nie wszędzie dopuszcza się kobiety do wielu dziedzin życia. Ostatnio i w naszym kraju zaczyna panować wśród niektórych osób przekonanie, że kobieta powinna tylko rodzic dzieci, dbać o męża (swojego pana i władcę) i dom. No może jeszcze powinna być gorliwą katoliczką, tak po polsku.

Kilka tych krótkich historii zdjęć bardzo mnie zainspirowało tak, że zaczęłam szukać dodatkowych informacji o kobietach, o których tak niewiele wiedziałam. Bardzo mnie wzruszyła historia najmłodszej sanitariuszki Powstania Warszawskiego a mocno zaciekawiła fotografia i opis Vivian Maier, która została pośmiertnie uznana za jedną z najwybitniejszych artystek fotografii XX wieku. Ze swojego dzieciństwa pamiętam program rozrywkowy "Tele-Echo" i panią Irenę Dziedzic, w tej książce jest również wzmianka o niej i o tym programie. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu mojej ulubionej poetki, naszej noblistki, której twórczość czytałam i wracam do niej wielokrotnie, lubię ją także za jej niewyszukane poczucie humoru.

Polecam wszystkim, warto!