Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382020090
Tytuł oryginału: Brief Answers to The Big Questions

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie

Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem - zestawieniem odpowiedzi na ,,wielkie" pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne'a, który grał postać Hawkinga w filmie Teoria wszystkiego oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

Kup książkę Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Opinie o książce - Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" to ostatnie dzieło Stephena Hawkinga - znanego fizyka teoretycznego. Książka została dokończona dzięki wspólnemu działaniu jego najbliższych współpracowników i rodziny. Autor chciał dać czytelnikowi odpowiedzi na kilka pytań, które od wieków zaprzątają umysły milionów ludzi. Dzięki uzyskanym w ciągu dziesiątek lat badań i pracy naukowej wynikom autor postarał się odpowiedzieć między innymi na pytania o istnienie Boga, powstanie wszechświata, podróżowanie w czasie, przewidywanie przyszłości oraz wpływ czlowieka na przyszłość i rozwój sztucznej inteligencji. Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem choć nie brakuje w niej również typowo naukowych terminów. Myślę, że autor chciał w jak najprostszy sposób przybliżyć nam odrobinę swej codzienności i pomóc zrozumieć nurtujące nas od wieków zagadki. Przyznaję jednak, że mimo tego nie wszystkie  poruszane przez autora kwestie były dla mnie jasne i często musiałam uzupełniać swoją wiedzę aby móc lepiej zrozumieć opisywane zjawiska. Lektura doskonała dla miłośników tematu i wielbicieli intelektu Stephena Hawkinga a także dla wytrwałych czytelników niebojących się poszerzać swej wiedzy i odkrywać zagadek naszego istnienia.

“Pamiętacie zatem, aby kierować wzrok ku gwiazdom, a nie patrzeć na własne stopy”.

W dobie polityków mylących węgiel z węglowodanami przyjemnie poczytać kogoś mądrego. Hawking był mądry w sposób wyjątkowy. Jego otwarty umysł i niezwykły zmysł pedagogiczny sprawiają, że zagadnienia fizyki teoretycznej są równie fascynujące, jak historie science-fiction. Książka w sposób przystępny (na ile pozwala tematyka) opisuje sprawy ważne i ciekawe. Czy istnieje Bóg? Jak wszystko się zaczęło i jak się skończy? Czy kosmos jest pusty? Jest wiele ważnych pytań, które jako cywilizacja musimy zadać. Hawking ma rację, nie możemy przestać pytać.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to ostatnia książka zmarłego w tym roku Stephena Hawkinga. Mimo iż podejmuje ona ważkie problemy, napisana jest w sposób przystępny nawet dla laika. Po lekturze stwierdziłam, że gdybym miała w liceum takich nauczycieli jak pan Hawking, może polubiłabym ścisłe przedmioty, a nawet poświęciłabym im swoją przyszłość.

Stephen Hawking jest jednym z najbardziej zasłużonych dla nauki kosmologów i fizyków. Nie zamknął się jednak w akademickim świecie, lecz przez lata popularyzował swoją naukową pasję wśród tzw. przeciętnych czytelników. Okazał się nie tylko geniuszem na miarę Einsteina (który był dla niego wielkim autorytetem), ale starał się przybliżyć wszystkim przełomowe idee, niepojęte dla zwykłych umysłów teorie i zagadnienia, które frapują ludzkość od początków jej istnienia.

Mimo iż był naukowcem krwi i kości, potrafił łączyć zagadnienia naukowe z kwestiami etycznymi, historią świata i praktycznymi potrzebami ludzkości. Za to właśnie go podziwiam.
W dodatku (nie sposób o tym nie wspomnieć) od młodości zmagał się z nieuleczalną chorobą prowadzącą ostatecznie do całkowitego paraliżu i do śmierci. Mimo tej wstrząsającej diagnozy, która w latach 60. minionego wieku dawała zaledwie kilka lat życia i na jakiś czas pozbawiła go woli przetrwania, udało mu się nie tylko przezwyciężyć depresję, ale założyć szczęśliwą rodzinę, wychować u boku kochającej żony dzieci, wydać wiele książek i dokonać przełomowych odkryć.

Podziwiam Stephena Hawkinga za wolę życia, za determinację, oddanie życiowej pasji i za dorobek naukowy, który dla mnie – ścisłowego nieudacznika – pozostaje wielką zagadką. Nigdy do końca nie pojmę, czym był Wielki Wybuch, czym są czarne dziury i na czym polega einsteinowska teoria względności.
Nie ubolewam nad tym, bo do szczęścia nie jest mi to potrzebne. Od dziecka jednak uwielbiam się uczyć, poznawać, doświadczać. Właśnie dlatego sięgnęłam po „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”.

Przeczytałam tę książkę jednym tchem. Stało się tak dlatego, że odpowiada ona na pytania, które od dawna dręczą ludzkość. Poświęcono im setki tysięcy stron mniej lub bardziej uznanych dzieł, przez które zazwyczaj trudno przebrnąć.
A Stephen Hawking odpowiada rzeczowo, prosto, logicznie. I dlatego czyta się jego tłumaczenia z zapartym tchem, niczym najbardziej fascynującą powieść.

Czy istnieje Bóg? Jak powstał świat i dokąd zmierza? Czy, oprócz ludzi, istnieją we wszechświecie inne rozumne istoty? Czy można podróżować w czasie i przestrzeni, przewidywać przyszłość, podbić kosmos? Czy sztuczna inteligencja zdominuje i pokona osiągnięcia śmiertelników?

Te i inne pytania autor traktuje z wielką powagą. Widać, że są to dla niego kluczowe kwestie, którymi sam zajmuje się od dziesięcioleci. Nie funduje jednak czytelnikom akademickich wywodów, nie wymądrza się i nie kreuje na mistrza.
Po prostu tłumaczy i objaśnia świat, a robi to mądrze, przekonująco i przystępnie, stroniąc od fanatyzmu. Sięga nie tylko po naukowe twierdzenia czy wzory, odwołuje się do powszechnie znanych motywów kulturowych, do religii, a nawet literatury beletrystycznej.
I to właśnie podbiło moje serce i mój (mało ścisły) umysł:).

Po książkę Hawkinga na pewno warto sięgnąć, nawet jeśli jest się głęboko wierzącym człowiekiem. Bóg (przez duże „B”) nie jest bowiem obcy temu niezwykłemu naukowcowi. Może nie przypomina starca z długą, siwą brodą, jakiego znamy z kościelnych wizerunków, ale jest przedmiotem jego głębokich rozważań.
I – podobnie jak inne zagadnienia – pozostawia czytelnika z refleksjami, które towarzyszą mu długo po odstawieniu książki na półkę. A to lubię i cenię! Bardzo!

BEATA IGIELSKA

Ilustrowana krótka historia czasu NOWE WYDANIE
Stephen Hawking0
Okładka ksiązki - Ilustrowana krótka historia czasu NOWE WYDANIE

Jak szybko rozszerza się  wszechświat? I kiedy nastąpi jego koniec? Czym są czarne dziury i dlaczego wcale nie są czarne?  Krótka historia czasu to...

Czarne dziury
Stephen Hawking0
Okładka ksiązki - Czarne dziury

Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury...