Kruchy dom duszy

Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny.

W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali nie zbadane dotąd szlaki, ryzykując przeprowadzenie operacji, na jakie wcześniej nikt się nie odważył. Thorwald wyjątkowo barwnie opisuje postaci Victora Horsleya, Harveya Cushingsa i Wildera Penfielda - byli to prawdziwi pionierzy neurochirurgii, niepospolici lekarze, którzy osiągnęli sukces, ale nieobce im też były porażki, nie mówiąc o zwykłych obawach czy niepewności.

Dzieło Thorwalda to nie tylko dzieje chirurgii mózgu, które czyta się niemal jak powieść kryminalną, to przede wszystkim historia walki człowieka o poznanie samego siebie.

Jürgen Thorwald (1915 -2006) - niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej oraz drugiej wojny światowej. Wielka ucieczka, wydana po raz pierwszy kilka lat po wojnie, do dziś nie zniknęła z niemieckich księgarń, przetłumaczono ją na kilkanaście języków na całym świecie

Informacje dodatkowe o Kruchy dom duszy:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-05-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-08-06183-1

Kup książkę Kruchy dom duszy

Kruchy dom duszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2021-06-23, Ocena: 6, Przeczytałem,

W wykonaniu mistrza

Literatura popularnonaukowa to niezwykle obszerny dział, którego królem, niezmiennie od wielu lat, pozostaje Jürgen Thorwald. Potrafi on porwać czytelnika w fascynujący świat nauki, wizjonerów i wielkich odkryć tak pasjonujących, że nawet nie zauważamy, kiedy kończymy czytać kilkusetstronnicową książkę.

"Kruchy dom duszy" opisuje rozwój neurochirurgii, działu medycyny, który dość długo musiał czekać, by lekarze odważyli się poświęcić mu więcej uwagi. Praca na tak delikatnym organie jakim jest mózg pochłonęła wiele ofiar, zarówno pacjentów, jak i zwierzęta, na których przeprowadzano eksperymenty, które współcześnie zyskałyby miano bestialskich.

Sposób prowadzenia narracji przez Thorwalda jest bardzo klasyczny (chronologiczny opis postępów w dziedzinie), jednak jego styl jest tak lekki, że czytanie o zawiłościach budowy mózgu lub skomplikowanych zabiegach operacyjnych jest czystą przyjemnością. Zachowuje on równowagę pomiędzy opisami postępu nauki, a ciekawostkami z prywatnego życia lekarzy i pacjentów, dzięki czemu zamiast zbioru suchych faktów otrzymujemy głębię historii.

Rozwój neurochirurgii wymagał ogromnej odwagi (zarówno lekarzy jak i pacjentów), determinacji oraz odrzucenia wielu utartych teorii na temat funkcjonowania mózgu – od bardzo prymitywnych zabiegów, po skomplikowane, wielogodzinne operacje chorych, utrzymywanych w pełnej przytomności. Na sukces w wyleczeniu wielu poważnych chorób złożyły się niezliczone próby, a i tak niektóre schorzenia pozostają nieuleczalne, a sam mózg ciągle skrywa przed naukowcami wiele tajemnic.

Wszystkim pasjonatom historii nauki gorąco polecam rychłe sięgnięcie po "Kruchy dom duszy" (ale również inne pozycje tego autora). Rzetelna, napisana lekkim stylem i naprawdę przyjemna w odbiorze lektura powinna zadowolić nawet najwybredniejszych czytelników.

Avatar użytkownika - pawel_okulewicz
pawel_okulewicz
Przeczytane:2017-11-08, Ocena: 4, Przeczytałem,
Jürgen Thorwald0
Okładka ksiązki - Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru

Autor Stulecia chirurgów i Ginekologów na tropie tajemnic starożytnych lekarzyFascynująca opowieść o wielkich cywilizacjach i ich...

Godzina detektywów
Jürgen Thorwald0
Okładka ksiązki -  Godzina detektywów

Kolejna - po Stuleciu detektywów - odsłona pasjonującej historii narodzin nowoczesnej kryminalistyki. Czym byłyby osiągnięcia wybitnych detektywów i policjantów...