Kryminologia. Teoria i praktyka

Czyny skierowane przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu innych, a także przyrodzie, są stare jak cywilizacja i rozpowszechnione jak ona. Stały się przyczyną powstania norm prawnych, których przekraczanie określamy dziś jako przestępczość. Kryminologia jest nauką, w ramach której opisuje się działania o charakterze przestępczym, poszukuje teorii umożliwiających jej wyjaśnianie i przewidywanie, a co za tym idzie - także przeciwdziałanie przestępczości. Kryminologia jest przy tym dziedziną interdyscyplinarną, która korzysta z dorobku takich nauk, jak prawo, socjologia, pedagogika, psychologia, historia, statystyka, ekonomia, psychiatria czy medycyna.

Zespół specjalistów pod kierunkiem Piotra Chomczyńskiego, Przemysława Frąckowiaka i Dagmary Woźniakowskiej opracował kompleksowy podręcznik, przedstawiający rozwój tej dyscypliny, kluczowe teorie wypracowane w jej ramach oraz obecny stan wiedzy na temat przestępczości i przeciwdziałania jej.

W pięciu częściach podręcznika czytelnicy znajdą informacje na temat:

1)Teorii kryminologicznych - autorzy i autorki zdefiniowali tu status kryminologii jako nauki, przedstawili rozwój tej dyscypliny oraz wiodące teorie kryminologiczne.

2)Fenomenologii kryminalnej - wybitni specjaliści i specjalistki w swoich dziedzinach przybliżają wiedzę na temat przestępczości w Polsce, przestępczości kobiet, nieletnich, przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, drogowej, gospodarczej, cyberprzestępczości i wielu innych.

3)Wiktymologii - można tu znaleźćkompleksową wiedzę na temat koncepcji wiktymologicznych, wiktymizacji i jej konsekwencji, potrzeb osób pokrzywdzonych przestępstwem i ich udziału w postępowaniu karnym.

4)Zapobieganie przestępczości - autorki i autorzy opisują tu zagadnienia związane z postawami społecznymi wobec przestępczości, profilowaniem, polityką karną i resocjalizacją.

5)Badania kryminologiczne - w tej części została przybliżona metodologia i etyka prowadzenia badań kryminologicznych.

Zespół autorski przygotował nowoczesny, kompleksowy, interdyscyplinarny podręcznik. Przystępnie podanej treści towarzyszą:

liczne, unikatowe ilustracje, bloki rozszerzające, ciekawostki, kody QR odsyłające do interesujących źródeł, materiały dla wykładowców: komplet prezentacji ułatwiających przygotowanie prawie 50 wykładów!

A oto liczby:

3,5 roku pracy 3 redaktorów naukowych 35 autorów 47 rozdziałów 1000 stron 47 prezentacji ułatwiających zaplanowanie wykładu

We had a dream... Mieliśmy marzenie. Marzenie o podręczniku do kryminologii, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Bo przecież podręczniki do tego przedmiotu jak najbardziej mamy: starsze i nowsze, cieńsze i grubsze, bardziej teoretyczne i bardziej praktyczne, mono- i wieloautorskie. Marzył nam się podręcznik nowoczesny, wzorowany na najnowszych trendach przekazywania wiedzy w sposób łatwy, prosty, a przede wszystkim ciekawy. Cóż zatem nowego czy innego mogliśmy zaproponować?

Postawiliśmy na kompleksowość, interdyscyplinarność, innowacyjność w treści oraz nowoczesność w formie.

Kompleksowość naszego podręcznika polega na tym, że staraliśmy się napisać o wszystkim, co w kryminologii jest ważne, by podróż przez poszczególne zagadnienia była fascynującą przygodą dla naszych Czytelników. Książka składa się z pięciu dużych części. W kolejności dotyczą one: teorii kryminologicznych, fenomenologii kryminalnej, wiktymologii, zapobiegania przestępczości oraz badań w kryminologii. Całość liczy 47 rozdziałów, co pozwala na podstawie jednego podręcznika poprowadzić nawet najbardziej rozbudowany kurs kryminologii dla mniej i bardziej zaawansowanych słuchaczy.

Kryminologia jest nauką interdyscyplinarną. Uznaliśmy, że jeśli chcemy mieć prawdziwie interdyscyplinarny podręcznik, to musimy zbudować interdyscyplinarny zespół ekspertów. Bardzo pomogło nam to, że my, redaktorzy, mamy różne korzenie, choć wszyscy zajmujemy się kryminologią. Połączenie doświadczeń socjologa, pedagoga resocjalizacyjnego oraz prawniczki to bardzo dobry start. By osiągnąć nasz cel, zaprosiliśmy do współpracy 32 osoby! Wszystkie są specjalistami i specjalistkami w swoich dziedzinach, pracują na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce. Zdarzało nam się także sięgać po Autorów z zagranicy, gdy dana problematyka tam była bardziej znana. To dzięki naszym znamienitym Koleżankom i Kolegom podręcznik jest tak innowacyjny.

I wreszcie nowoczesność formy: chcieliśmy odejść od nudnych, akademickich podręczników, gdzie długie wywody są co najwyżej przeplecione tabelą lub z rzadka wykresem. Wykorzystaliśmy także nasze bogate doświadczenie dydaktyczne, by uczynić tę książkę przyjazną studentom. Patrzyliśmy z zazdrością na niektóre brytyjskie i amerykańskie podręczniki, z których nauczyliśmy się, że o kryminologii można pisać łatwym językiem, a przekaz można urozmaicić grafikami, ramkami, wykresami, tabelami, ciekawostkami. Od początku chcieliśmy lekkiej formy graficznej i kolorowej książki i to także się udało.

Mamy więc nadzieję, że oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników podręcznik, który uczyni naukę kryminologii jeszcze bardziej pasjonującą, a wykładowcom dostarczy wysokiej jakości narzędzia do prowadzenia zajęć.

Z tekstu

Informacje dodatkowe o Kryminologia. Teoria i praktyka: