Kształt serca

,,Kiedy Amaia Salazar miała dwanaście lat, na szesnaście godzin zgubiła się w lesie.

Znaleziono ją nad ranem trzydzieści kilometrów na północ od miejsca, w którym zeszła ze ścieżki, leżącą bez ducha w ulewnym deszczu. Ubranie miała osmalone niczym czarownica uratowana ze stosu (...)".

W sierpniu 2005 roku dwudziestopięcioletnia Amaia Salazar, inspektorka Policji Statutowej z Nawarry, uczestniczy w programie wymiany dla funkcjonariuszy policji Europolu w Akademii FBI w Stanach Zjednoczonych, prowadzonym przez słynnego Aloisiusa Dupreego, kierownika jednostki badawczej. Jeden z testów polega na zbadaniu prawdziwego przypadku seryjnego mordercy, ,,kompozytora", który zawsze uderza podczas wielkich klęsk żywiołowych, atakując całe rodziny i pozostawiając niemal liturgiczną scenę. Amaia stanie się częścią zespołu badawczego, który zabierze ich do Nowego Orleanu w przeddzień najgorszego huraganu w historii.

Telefon od ciotki, informujący o umierającym ojcu Amaii, niespodziewanie przypomni jej o traumie, którą przeżyła w dzieciństwie.

Informacje dodatkowe o Kształt serca:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2020-11-25
Tytuł oryginału: La cara norte del corazón

Tagi: Thrillery psychologiczne bóg

Kup książkę Kształt serca

Kształt serca - opinie o książce

Amaia Salazar mając 12 lat zniknęła na kilkanaście godzin. Znaleziono ją nieprzytomną 30 kilometrów dalej.  Po latach Amaia staje się podinspektorem hiszpańskiej policji. Salazar uczestnicząc w kursie FBI dla europejskich policjantów zostaje tymczasowo przydzielona do śledztwa, mającego na celu wytropienie seryjnego mordercy, którego ofiarami są całe rodziny. Napastnik uaktywnia się podczas wyjątkowo silnych nawałnic, a niszczycielska moc przyrody jest przykrywką do dokonania zaplanowanych zbrodni. Wszystko wskazuje więc na to, że jego kolejnym celem będzie Nowy Orlean do którego zbliża się huragan Katrina. Właśnie tam zostaje wysłana zespół śledczy pod kierownictem agenta Dupreego.
Wraz z pomocą nowoorleańskich policjantów podążają śladem zbrodniarza, któremy nadano pseudonim "Kompozytor".Połączenie ze sobą wszystkich elementów śledztwa i wskazanie sprawcy zmusi ją do powrotu do bolesnej przeszłości, a szalejący huragan obudzi i demony przeszłości.

"Kształt serca " to moje  pierwsze spotkanie z autorką i na pewno nie ostatnio. Ten fantastyczny thriller łączy w sobie intrygująca sprawę kryminalną i elementy wierzeń ludowych, takie jak religia Voodoo.  Umiejscowienie  znacznej części akcji w czasie katastrofy jest  świetnym pomysłem, który tworzy niepowtarzalny klimat. Mimo, iż akcja toczy się powoli całość  jest niezykle wciągająca, ciekawa i czyta się ją błyskawicznie. Nie ma tu niczego, co jest niepotrzebne, lub powoduje znużenie lekturą. Bohaterowie są naprawdę świetnie wykreowani. Historia jest wciągająca, specyficzna, intrygująca, tajemnicza i mroczna. Zdecydowanie polecam

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2020-12-06,

Główna bohaterka to Amaia Salazar, młoda, bardzo zdolna podinspektorka z małego miasteczka na północy Hiszpanii. Zostaje przydzielona do zespołu badawczego. Ma pomóc schwytać niebezpiecznego, seryjnego mordercę, Kompozytora.

Akcja tego wciągającego thrillera rozgrywa się wielowątkowo. Śledzimy poczynania kilku osób, choć najwięcej miejsca zostało poświęcone Amai. Kobieta jest bardzo inteligentna, umie łączyć ze sobą wątki i fakty. Świetnie radzi sobie w swojej pracy. Niestety na jej życie, bardzo wpłynęło dzieciństwo.

Czy Amaia pomoże schwytać mordercę? Czy wygra z demonami ze swojej przeszłości?

W książce "Kształt serca" większość akcji dzieje się w Nowym Orleanie, nad który nadciąga huragan Katrina. Tej tragedii autorka poświęciła wiele miejsca. Opisała ze szczegółami, zniszczenia, tragedie ludzi, którzy często musieli się ewakuować. Często tracili cały swój dobytek, a czasem nie mieli do czego wracać.

W tym świetnym thrillerze znajdziemy też wątki dotyczące religii voodoo, opętań. Będą też trupy i porwania.

Główna bohaterka będzie musiała szybko kojarzyć fakty, a my cały czas będziemy się zastanawiać kim jest Kompozytor, czy i kiedy zostanie namierzony i schwytany.

Powieść liczy ponad 600 stron i myślałam, że jej przeczytanie zajmie mi dużo czasu, ale pochłonęłam ją w dwa dni. Wciągnęło mnie śledztwo, byłam bardzo ciekawa kto okaże się seryjnym mordercą. Nie zawiodło mnie zakończenie.

"Kształt serca" to pasjonujący, dobrze napisany, wciągający thriller. Mroczny, niepokojący, od którego trudno się oderwać.

Polecam serdecznie 📚 📚📚.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2022-12-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Bardzo dobra książka, dlatego nie dziwię się już, że film, który powstał na motywach kontynuacji też mi się podobał.

Dobry thriller z nutką okultyzmu, która pięknie ubarwiła historię a w zasadzie historie, bo skaczemy pomiędzy teraźniejszością i przeszłością głównej bohaterki - Amai Salazar.

W filmie grała ją moja ulubiona aktorka hiszpańska - Marta Etura (nie, nie Penelope Cruz), więc to jej twarz widziałem także w książce.

Wracając do książki - dobrze, wartko napisana, sprawia, że z wielką ciekawością czekam na właściwą trylogię.

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-05-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2021,

"Kształt serca" autorstwa Dolores Redondo jest prequelem do serii thrillerów "Dolina Baztán". Na serię składa się „Niewidzialny strażniki”, „Świadectwo kości” oraz „Ofiara dla burzy”.

Główną bohaterką jest Amaia Salazar, pochodząca z Doliny Baztan, młoda podinspektorka Policji Statutowej z Nawarry, wraz z funkcjonariuszami z całej Europy, przechodzi szkolenie dla funkcjonariuszy policji Europolu w Akademii FBI w Stanach Zjednoczonych. Szkolenie prowadzi m.in. agent specjalny, słynny Aloisius Dupree, wybitny wiktymolog. Jednym z zadań dla uczestników szkolenia jest zbadanie aktualnie prowadzonego śledztwa. Amaia zamiast raportu przedstawia zbiór żółtych karteczek, na których zapisała swoje, niejednokrotnie kontrowersyjne spostrzeżenia dotyczące mordercy nazwanego Kompozytorem. Modus operandi mordercy jest mordowanie całych rodzin, składające się z co najmniej 5 osób, rodziców i trójki dzieci, a czasem nawet starszej kobiety (babci, cioci). Morderca zawsze działa w obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi, dzięki czemu jego zbrodnia jest brana za rezultat działania żywiołu. FBI uznaje, że spostrzeżenia Amaii mogą się przydać i zostaje zaproszona do współpracy. Śledztwo prowadzi do odkrycia kolejnych ofiar Kompozytora. Zespół śledczych ze FBIzostaje wysłany do Nowego Orlenu, krótko przed uderzeniem w niego huraganu Katrina. Zaczyna się wyścig z czasem i żywiołem. Śledczy muszą zidentyfikować Kompozytora i zapobiec kolejnym zbrodniom.

„Kształt serca” jest świetnie skonstruowanym kryminałem z dobrze opracowaną warstwą analiz psychologicznych i wiktymologicznych. Redondo oprócz głównego wątku wokół zbrodni Kompozytora wprowadza dodatkowe wątki m.in. dotyczące Barona Semediego (w religii voodoo duch (loa), przywódcy i ojca wszystkich duchów śmierci Guédé, pana podziemi, mistrza magii), którego gang porywa młode dziewczyny oraz ujawniające przeszłość Amai.

Mimo objętości ponad 600 stron powieść się nie dłuży, narracja wciąga czytelnika, wgłąb śledztwa. Wierzenia i legendy mieszkańców Nowego Orleanu i Doliny Baztan są dużym plusem tej powieści.

W niektórych miejscach styl Redondo przypominał mi styl mojej ulubionej Alex Kava.

Zdecydowanie muszę przeczytać kolejne tomy serii.

Serdecznie polecam, niech was grubość nie odstrasza, czyta się świetnie!

„KSZTAŁT SERCA” Dolores Redondo Wydawnictwo MOVA Wydawnictwo Kobiece

Hiszpańska królowa literackich thrillerów Dolores Redondo przychodzi do was z niesamowitą powieścią „Kształt serca”.

Amaia Salazar mając 12 lat zniknęła na kilkanaście godzin. Znaleziono ją nieprzytomną 30 kilometrów dalej. Co się tam wydarzyło? Czy oddała swoje życie diabłu lub wiedźmie? Ogólnie Amalia miała trudne dzieciństwo. Psychiczna matka na każdym kroku starała się ją zabić. Ojciec na początku tego nie rozumiał albo udawał, że tego nie widzi. Bardzo zdenerwowała mnie jego postawa. Tak bardzo kochał swoją żonę, że nie dostrzegał problemu, związanego ze zdrowiem swojej wybranki. Jak ta sprawa się dalej potoczyła, to już musicie przeczytać sami. Powiem jedno – warto poznać historię wczesnego życia Amai.
Po latach Amaia staje się podinspektorem hiszpańskiej policji. Uczestniczy w programie wymiany funkcjonariuszy FBI w Stanach Zjednoczonych. Tam pomaga w tropieniu seryjnego mordercy zwanego „Kompozytorem”.
Kompozytor jest bardzo przebiegły. Żeruje na ludziach podczas klęsk żywiołowych. Nie będę opisywała dokładnie tego co robi. Ogólnie morduje prawie wszystkich członków rodzin. W jaki sposób morduje – przekonajcie się sami. Nikt nie może go namierzyć, ponieważ panika związana z klęskami żywiołowymi pozwala mu idealnie wtopić się w tłum.
Dlaczego morduje? Co nim kieruje? Na jakiej podstawie wybiera swoje ofiary? To jest bardzo skomplikowane. Razem z Amaią próbujemy to odkryć.
Miałam gęsią skórkę czytając „Kształt serca”. Niesamowity thriller, którego się nie zapomina. Czy ta historia mogłaby wydarzyć się naprawdę? Czy to jest tylko fikcja literacka? Oceńcie sami.
To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i już wiem, że nie ostatnie. Pisze takie książki, które zapierają dech. Zakończenie bombowe. Barwne, wyraziste postacie. Doskonała akcja. Fabuła jest niesamowita. To wszystko wskazuje na to, że ten thriller trzeba przeczytać.
Zło kryje się wszędzie, a seryjni mordercy są wśród nas. Nigdy nie możemy mieć pewności, że nasi sąsiedzi są tymi za których się podają. Może właśnie obok Was mieszka jakiś seryjny zbrodniarz podobny do Kompozytora.
Na początku morderstwa były uznawane za rozszerzone samobójstwa. Dlaczego? Kto wpadł na pomysł, że to jednak nie były samobójstwa? Doskonała wartka akcja. Czytając „Kształt serca” – nie da się nudzić. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej powieści ani na sekundę, o ile uwielbiacie mocne thrillery.
Amaia oprócz pogoni za seryjnym mordercą będzie musiała zmierzyć się ze swoją mroczną przeszłością. Czy będzie potrafiła wybaczyć ojcu?
Super thriller. Z całego serca zachęcam was do jego przeczytania. Bardzo dobra książka zasługuje na 10/10.
Czytaliście? Macie ją w planach? Co o niej myślicie?

Avatar użytkownika - Azb
Azb
Przeczytane:2020-11-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

Amaia Salazar, pochodząca z północnej Hiszpanii młoda podinspektor, obdarzona nieprzeciętną intuicją detektywistyczną wiedziała, że cena jaką będzie musiała zapłacić za to, że ma rację i odwagę w jej upublicznianiu będzie wysoka. Nie zdawała sobie jedynie sprawy z tego, że przywilej właściwego połączenia ze sobą wszystkich elementów śledztwa i wskazania sprawcy zmusi ją do powrotu do bolesnej przeszłości. Do dzieciństwa, w którym jedna z najbliższych jej osób usiłowała wywołać u niej stany lękowe, a później dopuściła się próby pozbawienia jej życia.
Kiedy Salazar dołączała do specjalnej grupy badawczej pod dowództwem agenta FBI Aloisiusa Dupree musiała udowodnić wszystkim członkom zespołu, że posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę. Agent Dupree zaufał przede wszystkim jej szóstemu zmysłowi bo sprawa z jaką musiała zmierzyć się cała grupa była wyjątkowo trudna.
Po przejściu huraganu, na znajdującej się na odludziu farmie, odnaleziono ciała brutalnie zamordowanej rodziny i wszystko wskazywało na to, że śledczy mają do czynienia z seryjnym mordercą. Jakie było modus operandi zabójcy? Pierwsze co mogli ustalić agenci FBI to fakt, że poszukiwany morderca uaktywnia się podczas wyjątkowo silnych nawałnic i, że niszczycielska moc przyrody była dla niego siłą napędową do dokonania zaplanowanych zbrodni. Bo o tym, że nie działał pod wpływem impulsu świadczyły pozostawione przez niego przedmioty i specyficzna aranżacja przestrzeni w której dokonywał swoich morderstw. Podczas gdy ludzie agenta Dupree poszukiwali jego wcześniejszych ofiar do Nowego Orleanu zbliżał się jeden z największych huraganów. Czy niszczycielska moc Katriny przyciągnie do miasta mordercę?
Kiedy agenci FBI dotarli do Nowego Orleanu okazało się, że nie tylko Amaia Salazar ma swoje mroczne tajemnice. Agent Dupree, o czym wiedziało jedynie niewielkie grono wtajemniczonych osób, miał w tym mieście również swoje stare, niewyjaśnione sprawy.

Od wielu lat w ubogich dzielnicach miasta znikają małe dziewczynki. Kto i w jakim celu uprowadza nieletnie? Sprawa jest o tyle trudna do wyjaśnienia, że wszyscy naoczni świadkowie twierdzą, że dzieci porywa Baron Samedi. Tylko, że Samedi wg wyznawców religii voodoo to pan podziemi i ojciec wszystkich duchów.

„Kształt serca” Dolores Redondo to doskonałe połączenie thrillera i kryminału. Głównym wątkiem napędzającym całą fabułę są morderstwa dokonywane przez nieznanego sprawcę. Na bazie zbrodni seryjnego mordercy został rozbudowany wątek niszczycielskiej siły huraganu i Nowego Orleanu, miasta, które po przejściu Katriny w błyskawicznym tempie zamieniło się w zapomnianą przez władze „pustynię” na której szerzą się bezprawie i anarchia. To wszystko doprawione zostało elementami zapożyczonymi z mitologii baskijskiej i religii voodoo. Mroczny charakter powieści dopełnił wątek kobiety chorej na zespół Cotarda, która jest przekonana, nie żyje, jest tzw.”żywym trupem”, lub jeśli wolicie zombi.
Choć thriller ma 600 stron to niech Was nie przerazi jego objętość. Książkę wciąga w swoją fabułę od pierwszych stron. Dobrze nakreślone postacie, ciekawie poprowadzone śledztwo i pojawiające się nadprzyrodzone wątki, które, co ważne, nie zdominowały powieści a w ciekawy sposób ją dopełniły, powodują, że od „Kształtu serca” nie można się oderwać.
Myślę, że o tej książce będzie się jeszcze dużo pisało na IG. Ja jestem zdecydowanie na tak i gorąco Wam ją polecam.

Zanim przyjdzie potop
Dolores Redondo0
Okładka ksiązki - Zanim przyjdzie potop

Morderca zwany Biblijnym Johnem w latach 1968-1969 zabił w Glasgow trzy młode kobiety. Nigdy nie został zidentyfikowany, a sprawa pozostaje nierozwiązana...

Świadectwo kości
Dolores Redondo0
Okładka ksiązki - Świadectwo kości

Trwa proces przeciwko Jasonówi Medinie, oskarżonego o gwałt i zamordowanie swojej pasierbicy. Podczas przerwy w rozprawie oskarżony popełnia samobójstwo...