Kto wygra miliard?

Nikt nie wierzy, że biedny sierota, który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafił podać nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musi oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, Ram opowiada nam zdumiewającą historię swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakaś opowieść - o dzieciństwie pod opieką księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesję na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika w Tadż Mahal... Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na pytania teleturniejowe, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie.

Informacje dodatkowe o Kto wygra miliard?:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2000 (data przybliżona)
ISBN: 83-7469-359-2

Kup książkę Kto wygra miliard?

Kto wygra miliard? - opinie o książce

Jedna z najciekawszych książek jakie miałam okazję przeczytać. Przeróżne przygody głównej postaci zostały świetnie połączone w całość. Jest jednocześnie ciekawa i daje do myślenia, gdyż poszczególne wydarzenia, które spotykają Ram Mohmad Thomasa, spotykają nadal wielu ludzi. Książkę czyta się bardzo szybko. Zdecydowanie polecam
,,Zostałem aresztowany. Za to, że wygrałem miliard rupii." Tak zaczyna się książka, która już od pierwszych słów pokazuję, że główny bohater nie ma lekko w życiu. Rom Mohammad Thomas, kiedy wygrywa ogromną ilość pieniędzy, zostaje aresztowany za oszustwo. Chłopak musi udowodnić, że wygrał uczciwie i miał po prostu szczęście. ,,Bo czy to nie szczęście, że zadali mi takie pytania, na jakie znałem odpowiedzi?" Słowa te są tak prawdziwe i szczere, że dziw potrzeć na los Roma, który musi walczyć o prawdę i wolność. Akcja książki jest specyficzna, gdyż wydarzenia w niej rozgrywają się nie chronologiczne. Zaczynamy od wygranej Roma. Aby udowodnić, że znał on odpowiedzi na zadawane pytania, wraca wspomnieniami do minionych lat. Każde pytanie wiąże się z jakimś ważnym epizodem z jego życia, które wpłynęło na jego poprawną odpowiedz. Opowiadania nie są po kolei, co było dla mnie pewnym problemem, ponieważ nie jestem przyzwyczajona do takiej konstrukcji powieści. Historia życia bohatera jest tak wciągająca, że łatwo pochłonąć tę książkę. Lektura ukazuję Indie w dwojaki sposób, z jednej strony bogactwo a z drugiej ogromna bieda. Skrajność ta uświadomiła mi jak pieniądze dzielą ludzi. Większość żyje na granicy ubóstwa a mimo to umie odnaleźć w tym okrutnym świecie szczęście i radość. Życie Roma nie było usłane różami. Sierota porzucany kilkakrotnie. Nad taką historią nie można przejść obojętnie i bez emocji, gdyż wiele zdarzeń z życia bohatera było nad wyraz okrutnych, wręcz upadlających. Z racji, że jest to zbiór opowiadań, poznajemy wielu bohaterów. Jedni istotni, drudzy mniej, lecz zawsze wyraziści. W książce jest wiele skumulowanych wydarzeń, dlatego czuję niedosyt. Z chęcią poświęciłabym czas na zagłębienie się w niektóre szczegóły. ,,Slumdog. Milioner z ulicy" został zekranizowany, o czym zapewne większość wie. Film widziałam dość pobieżnie, gdyż to nie są klimaty, które lubię. Bollywood z pewnością nie jest dla mnie, dlatego z rezerwą podeszłam do książki, jak się okazało niepotrzebnie. Książka podobała mi się o wiele bardziej i jestem zadowolona z poznania z historii Roma. Książka niezwykle refleksyjna i emocjonalna, pomimo często ponurych obrazów napawa optymizmem. Autor pokazał Indie w sposób dotąd mi nieznany. Niezwykła plejada barwnych bohaterów. Wszystkie te elementy składają się na dobrą powieść, która umili wieczór i z pewnością skłoni do przemyśleń. Polecam! 4/6
Avatar użytkownika - lenkab
lenkab
Przeczytane:2011-12-11,
Książka ta pokazuje nam Indie, kraj dla mnie egzotyczny a także uzmysławia nam jak to co przeżywamy na co dzień, może nam się w naszym życiu przydać. Główny bohater zdobywa swoją cenną wiedzę nie w liceach czy na studiach,ale w bardzo niebezpiecznej i trudnej szkole życia.
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-12-29,
Przeczytałem kiedyś tę książkę. W 2006 roku, jeszcze zanim powstał film. Nie zrobiła na mnie najlepszego wrażenia. Przygnębiająca i dość monotonna. Autor, dyplomata, opisuje świat biedaków i to w taki bardzo telewizyjny, monochromatyczny sposób. Widzi tylko same negatywy. Prawdziwe życie nie jest takie proste, nie ma jednej barwy. Ciekawe czy film wyszedł poza medialne schematy i uproszczenia?!
W tym momencie mi się podoba, choć faktycznie jest nieco monotonna. Filmu nie oglądałam, więc nie mam możliwości porównania. Historia jest ciekawa.
Avatar użytkownika - liver_
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Sześcioro podejrzanych
Vikas Swarup0
Okładka ksiązki - Sześcioro podejrzanych

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami autor "Slumdoga. Milionera z ulicy" stworzył wciągającą powieść, która pokazuje, że hierarchia społeczna i kastowa...

Siedem prób
Vikas Swarup0
Okładka ksiązki - Siedem prób

Nowa powieść autora bestsellera Slumdog. Milioner z ulicy, którego ekranizację nagrodzona ośmioma Oscarami. Siedem prób to Slumdog z kobietą w...