Która to Malala?

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera - właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która - opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie - naraziła się talibom.

Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

,,Spotykając się z dziećmi podczas różnych okazji, pytam, które z ich praw jest dla nich najważniejsze. Polskie dzieci wskazują prawo do wyrażania swojego zdania. Właśnie to prawo ważne jest też dla Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczyny, która nie tylko z odwagą z niego korzysta, ale także śmiało mówi o kolejnym fundamentalnym prawie: prawie do nauki. W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość".

Rzecznik Praw Dziecka

Marek Michalak

Informacje dodatkowe o Która to Malala?:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-05-29

Kup książkę Która to Malala?

Która to Malala? - opinie o książce

Piękna książka napisana łatwym językiem przystępnym dla dzieci. Pięknie opowiedziana historia Malali. Nie tak drastycznie jak to jest pokazane w filmie.

Dolina Swat, w której mieszkała Malala z rodziną, opanowali talibowie. Wprowadzili swoje rządy, wymierzali kary, mordowali. Rząd nie bronił obywateli przed terrorem. Dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły. Z czasem szkoły zaczęto zamykać, palić. Malała przeciwstawiała się talibom, choć bardzo się bała, ale świadomie podjęła decyzję. Pisała blog o życiu pod rządami talibów, krytykowała ich. Domagała się prawa do nauki pakistańskich dziewcząt. Dwunastolatka naraziła się do tego stopnia talibom, że ci wydali na nią wyrok. Ale zamiast ją uciszyć, rozsławili. Dziewczynka zainspirowała rzesze ludzi.

Skąd tak wielka odwaga u dziecka? Skąd własne zdanie? Skąd przekonania? To zasługa wychowania, miłości rodzicielskiej, wpajania wartości i przykładu idącego z góry. Ojciec jest wzorem dla córki, uczy ją człowieczeństwa, odwagi głoszenia własnych poglądów. Malała chciała tylko bez strachu chodzić do szkoły i uczyć się, tak jak mają to zagwarantowane polscy uczniowie. Ale czy wszyscy doceniają? Może teraz w dobie pandemii bardziej.

Autorka w prostych słowach, mądrze, od serca i bez ukrywania uczuć opowiada o Malali. Pisze językiem dostosowanym do wieku dzieci, krótkimi zdaniami, nie epatuje przy tym grozą, terroryzmem. Nie straszy, po prostu przedstawia fakty. Wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne (blog, czat, Skype) do poruszania ważnych tematów i problemów ogólnoświatowych. Wspomina zabitą pakistańską premier Benazir Bhutto. Słowami nastolatki mówi o prawie dzieci do edukacji i dostępie do niej na całym świecie. Porusza problem edukacji dziewcząt w krajach islamskich, zaznaczając przy tym różnice kulturowe między Pakistanem a Wielką Brytanią oraz „wartość” dziewczynek. Uczy mówić prawdę, która obala strach, pomagać słabszym.

„Bądźmy wszyscy jak Malala!”. (s. 38)

Nawet głos dziecka może być usłyszany na całym świecie. Także dzięki tej książce z kolorowymi ilustracjami Macieja Szymczaka. Historia, która chwyta za serce, daje siłę i napawa optymizmem, że są dzieci, które są gotowe zmieniać świat, walczyć o lepszą przyszłość dla siebie i następnych pokoleń.

Avatar użytkownika - asiab
asiab
Przeczytane:2017-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Świetna interesująca książka w zupełnie moim stylu

Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2018-10-23, Ocena: 2, Przeczytałam,
To się nie mieści w głowie
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - To się nie mieści w głowie

Czy można zaprzyjaźnić się z kozą albo zabrać rybę na spacer? Oczywiście, że można. Można też zjadać pełne miski dziwnych fioletek i bez strachu wsadzać...

Po prostu tata
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Po prostu tata

Tata jest dla świata tylko tatą, ale dla swojego dziecka jest całym światem. Ojcowie nie kochają wcale mniej niż mamy, oni są jak mama, tyle że wąsata...