Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021

Zbiór „Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021” to zwieńczenie jednego z najważniejszych projektów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej: ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction, zorganizowanego dla autorów przed debiutem książkowym.

Jury złożone z literaturoznawców oraz przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych wyłoniło pięciu laureatów, których teksty znalazły się w publikacji. Jednak, choć to jej szczególny element i powód powstania, antologia nie składa się wyłącznie z opowiadań wybranych z niemal stu siedemdziesięciu nadesłanych na konkurs tekstów. Aby zarówno dbać o popularyzację i istotę gatunku, jak i zapewnić początkującym twórcom należyte wsparcie, w zbiorze znalazły się również wyselekcjonowane opowiadania bardziej znanych twórców science fiction. Dodatkowo, aby antologia w komplementarny sposób, w duchu myśli i twórczości Stanisława Lema, łączyła fantastykę i naukę, w skład tekstów antologii włączone zostały popularnonaukowe felietony oraz przedmowy autorstwa dr Marcina Kowalczyka, literaturoznawcy, oraz dr hab. Grzegorz Brony, byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Całość została przygotowana w ścisłej współpracy Fundacji oraz Wydawnictwa IX.

Informacje dodatkowe o Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2021-08-31

Kup książkę Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021

Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021 - opinie o książce

Antologia jest projektem stworzonym we współpracy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej i Wydawnictwa IX z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema. Utwory inspirowane są twórczością Lema w idei popularyzacji gatunku science fiction. W zbiorze tym oprócz opowiadań znajdziemy dwie przedmowy oraz felietony popularnonaukowe.

Ta książka dla początkującego w tym gatunku może nie być łatwa, wymaga skupienia, nie brak tu pojęć naukowych.
Muszę przyznać, że ta antologia zaskoczyła mnie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Sugerując się okładką myślałam, że będzie to SF takie kosmiczne, a tu było kilka opowiadań od strony biologicznej. Różnorodność tematyczna tej antologii pokazuje ogromne możliwości jakie daje ten gatunek, dokąd może ponieść nas wyobraźnia. Nie da się przy niej nudzić.

Każdemu tu co innego przypadnie do gustu, moimi ulubionymi są:
-"Władca marionetek" Michał Kłodawski - bardzo zaskakujące biologiczne SF.
-"Emmanuel" Adam Groth - wciągające i bardzo niepokojące.
-"Ciemność jest ogromna i cierpliwa" Wojciech Gunia - w gęstym klimacie. Dobitnie ukazujące kruchość człowieka. Nasze istnienie jest zaledwie mgiełką przez te milionlecia we wszechświecie.
-"Wywiad" Marcin Przybyłek - z przymrużeniem oka, możliwe scenariusze na temat spotkania z przybyszami z kosmosu, wywołało uśmiech na mojej twarzy.
-"Wirus, który pokochał" Andrzej Zimniak - ciekawa historyjka z perspektywy wirusa.
-"I śmierć utraci swoją władzę" Marta Kładź-Kocot - poruszająca historyjka o ludzkiej nieśmiertelności.

Na uwagę zasługują też felietony popularnonaukowe. Kamil Muzyka porusza temat surowców kosmicznych, a Marcin Dawid Kocoń przedstawia sylwetki Polaków w kosmosie.

Podsumowując to rzecz na bardzo wysokim poziomie. Miłośnikom tego gatunku gorąco polecam!

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;