Kukły

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-04-14

Jakub Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Sprawa ta powiązana jest z makabrycznym odkryciem w tamtejszym kościele a wiedzie ku Freudenkreis, działającej do dziś elitarnej organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Heinricha Himmlera. Kania podejmuje trop, który prowadzi go ku tajemnicom niemieckich okultystów, działalności specjalnej jednostki dokumentującej sekrety czarownic oraz ku poszukiwaniom korzeni aryjskiej rasy. Ale stawka w śmiertelnie niebezpiecznej grze, w którą uwikłał się Jakub Kania, jest znacznie cenniejsza...

,,Kukły" to - jak zwykle u Macieja Siembiedy - mistrzowsko spleciony warkocz prawdy i fikcji trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Historia, wzbogacona o emocjonujący wątek romansu polskiego prokuratora i dziennikarki ,, Die Zeit", wciąga we wspaniałą, czytelniczą przygodę a jednocześnie dotyka jednej z naszych odwiecznych tęsknot.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Kukły

Opinie o książce - Kukły

Wielbię powieści Pana Macieja i z niecierpliwością wyczekuję każdej kolejnej. Nie inaczej było tym razem, czekałam na „nowego Kanię” i wiedziałam, że będzie to znakomita powieść! I choć czasem zdarza mi się mylić, tym razem miałam rację! „Kukły” to naprawdę rewelacyjna książka!

Tym razem mamy okazję poznać młodego Jakuba Kanię, akcja powieści dzieje się bowiem w 1997 roku. Jest też oczywiście wątek sprzed lat, jak zawsze u tego Autora. Tym razem korzenie zagadki sięgają czasów II wojny światowej i wiążą się z postacią Himmlera.

Jest sensacja, jest sporo historii, faktów, jest szczypta romansu – słowem, mieszanina doskonała i trzymająca w napięciu do ostatnich stron. Pomysł z umiejscowieniem akcji w roku 97 był świetny – o ileż trudniejsze było wówczas rozwiązywanie takich zagadek, bez smartfonów i wszechobecnego internetu. Dobrze było poznać młodego Kanię 😉

Chciałabym, żeby Pan Maciej pisał więcej, częściej i szybciej 😉 Ale wiem, że to nie takie proste, dlatego uzbrajam się w cierpliwość i wypatruję kolejnej powieści mojego ulubionego pisarza!

Sięgnijcie po „Kukły”, jeśli lubicie sensację, zagadki historyczne i piękną polszczyznę! Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-05-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

'' Kiedy zło pragnie być wieczne ''

Maciej Siembieda.

Wydawnictwo Ago ra.

Kryminał,  sensacja, thriller.

Przedstawiam Wam kolejną część z cyklu z prokuratorem Jakubem Kanią,  gdzie wielowątkowość zmiesza się z realnymi wydarzeniami które miały miejsce w latach 1939, na ziemiach polskich, wplatając fikcję literacką iż chwilami ma się wrażenie że książka płynnie prowadzi nas przez struktury z przeszłości - dodając teraźniejszość. Niebywały kawał historii, ukazujący Klub Przyjaciół Himmlera, który wierzył w istnienie mocy nadprzyrodzonej, chcąc udowodnić że rasa aryjska była tą pierwszą, nawet gdyby miała pochodzić z kosmosu. Doświadczenia, badania, wojna, spekulacje, pożary i zbrodnicza krew na dłoniach, ratowanie własnego tyłka, tak fantastycznie spleciona fabuła iż ciężko oderwać wzrok od książki. Po raz kolejny autor zaskoczył mnie, dając wiele rzeczy do zastanowienia, pozytywne jest to że w  główną postać nie osadził jej w silnym, mocnym charakterze, zdegradowanego alkoholika, parającego się z problemami egzystencjonalnymi, za to mamy mądrość i kunszt prokuratorskiego rzemiosła, choć i tutaj wpleciony został wątek miłosny ukazując że i Kania serce posiada, emocje i pragnienia, schowane i ukrywane szczelnie.

Tym razem nasz bohater zmierzy się z zagadką pożaru, który przed wojną zniszczył rezydencję hrabiostwa na Śląsku. Tym czasem zostały przypadkowo odkryte krypty w piwnicy kościelnej które charakteryzowały dziwnie przybrane trumny i to co w nich ostatecznie znaleziono - kukły. Komenda wojewódzka w raz z generałem Grzelakiem otrzymała od Joachima Richtera, zbiór policyjnych odznak i emblematów. Okazało się że ten unikatowy zbiór wskaże trop którym to prokurator zacznie podążać śladem śledztwa w sprawie Poczty Polskiej. Na światło dzienne wyjdzie fakt iż Richter ma na dłoniach krew pocztowców zamordowanych na Zaspie w Gdańsku. Te dwie sprawy zaczyna łączyć się z Freundeskreis, organizacji łączących ludzi Heinricha Himmlera, który udzielał się w praktykach medycznych, okultystycznych, także mając na uwadze specjalną jednostkę zbierającej dokumenty na temat czarownic oraz wyszukiwaniu korzeni rasy aryjskiej. Z niemieckiej gazety ; Die Zeit ; przybywa Ursula Furster dziennikarka śledcza, która proponuje współprace z prokuratorem, by pogrążyć byłego SS działającego w organizacji na rzecz Trzeciej Rzeszy, Klausa Volkmana. Im bardziej w las, tym coraz więcej szczegółów, list pozostawiony przez hrabinę Trauwitz, poezje i dwóch byłych esesmanów którzy postanowili coś zrobić z Kanią i Furster. Jak zakończy się ta niebanalna powieść, gdzie leży prawda, czy zagadka zakończy się wielkim odkryciem i postawieniem przed sąd tego który ponosi winę za zbrodnie wojenne?

Ta zasnuta w tajemnicę, zagadkę opowieść, bardzo łatwo przenosi nas w świat o którym prawie się nie rozmawia, zaczyna pokrywać patyna kurzu, Siembieda jak zawsze z lekkością pióra, doprowadza do skrajnych emocji, dlatego takich książek pragnie ć się czytai polecać reszcie świata

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2021-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Maciej Siembieda w czwartym tomie o Jakubie Kani „Kukły” zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. Niesamowitą podróż w której tracimy orientację zastanawiając się czy to fikcja literacka czy też może autor drwi z mojej niewiedzy. Znając twórczość autora wiedziałem, że wykorzystuje fakty historyczne, zdarzenia czy ciekawostki w swoich powieściach przeplatając autorską fikcją. Kukła kojarzy mi się raczej z wojskowymi służbami specjalnymi byłego ZSRR i też tak myślałem, że teraz Kania będzie się uganiał a raczej uciekał przed specznazem. Jest oczywiście totalitaryzm, ten nazistowski. Trochę czytałem na temat nazistowskiego okultyzmu, jakiego to świra miał na tym punkcie Heinrich Himmler. Ba, w latach 60 ubiegłego wieku z nastaniem mody na okultyzm zaczęto się zastanawiać czy wręcz udowadniać fakty kontaktów nazistów z siłami nadprzyrodzonymi. Ukazały się publikacje, raczej mało merytoryczne i kilka filmów, czy to dokumentalnych czy kinowych traktujących wspomniany nurt kulturowy. To tak na marginesie. Pan Maciej Siembieda bardzo subtelnie nawiązuje do nazistowskiego okultyzmu, nie na „chama”, nie robiąc z tego sensacji. Po mistrzowsku prowadzi czytelnika po dwóch planach czasowych, nie gubiłem się. Swoim zwyczajem jak zawsze nie odwala „fuszery” i z drobiazgami odtwarza miniony czas. Fikcja literacka ale jakże wiarygodna, gdyby autor po zakończeniu powieści nie zabrał głosu to bym uwierzył i głosił, że … ale to już sami musicie przeczytać.

Większość z Was pewnie zna Autora. Ja miałam jedno spotkanie z Jego książką i nie doczytałam do końca 🙈 pomyślałam sobie to nie dla mnie. O ,,Kukłach" przeczytałam u @na_polce_z_ksiazkami ... Tak emocjonująco napisała, że pomyślałam ,,no spróbuje".

Jakub Kania podejmuje się rozwiązania pewnej zagadki. Współczesne wątki mają swoje podwaliny przed laty tym samym poruszamy się w dwóch strefach czasowych co dla mnie jest dodatkowym atutem. Mamy skrywane tajemnice i rewelacyjne sledztwo.

Mogę stwierdzić, że zostałam zauroczona i wpadłam po uszy. Autor w cudowny sposób łączy fikcje literacką i prawdę historyczną. Robi to tak mistrzowsko, że całość sprawia wrażenie prawdziwej historii.
Do tego zgrabne pióro Autora, które w sposób lekki i błyskotliwy przelewa słowa na papier. @maciejsiembieda dodatkowo okrasza to wszystko soczystymi dialogami i krwistymi bohaterami. Dzięki niemu są tacy namacalni, rzeczywiści...
Aż chce się krzyknąć WOW, gdzieś ty Gocha była jak te wszystkie wcześniejsze książki się ukazywały??? Jak tyś mogła oprzeć się temu urokowi??? Nie wiem... Zamierzam nadrobić!!! Ten falstart z pierwszą książką to jakieś totalne nieporozumienie🙈

Nie będę ściemniać, po tej książce wiem, że każdą kolejną będę łykać jak czapla. Jestem zakochana w sposobie prowadzenia historii jak i stylu pisania. Ten język... wszystkim znany od dziecka ale nie dla wszystkich prosty. @maciejsiembieda używa go z wielką łatwością dając tym samym ogromną przyjemność konsumpcji dzieła przez czytelnika. Poza tym lubię Jakuba Kanie 😊
Podobało mi się wszystko!!!!! WSZYSTKO!!!
Jeśli przypadkiem ktoś jeszcze nie zna Autora, to koniecznie powinien to nadrobić 💚

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-04-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nazwisko Macieja Siembiedy stało się już synonimem emocjonującej rozrywki na wysokim poziomie i coraz bardziej rozpoznawalną marką na rynku literackim, niezmiennie łączoną z pięknem języka, inteligentnym humorem i intrygującymi zagadkami osadzonymi w realiach historycznych. Klasa sama w sobie.

Z każdym kolejnym tomem coraz bardziej znane staje się również nazwisko protagonisty cyklu, Jakuba Kani. Ale tym razem autor robi krok w tył. Oczywiście nie pod względem poziomu i jakości, a czasu, w którym osadza akcję. Ten tom może powinien nosić numer ½, bo cofamy się do roku 1997 i początków kariery Kani w prokuraturze. Dociekliwy do bólu, a do tego uczciwy i nieustępliwy młody prokurator szybko staje się niewygodny dla zwierzchników. Czy jego kariera zakończy się szybciej, niż się zaczęła? Ci, którzy czytali wcześniejsze części (czyli późniejsze losy Kani) wiedzą jak się potoczy, choć odbiór lektury nic przez to nie traci.

Autor zaskakuje po raz kolejny niesamowitym powiązaniem ciekawych wątków historycznych, sięgających czasów drugiej wojny światowej, tajnych projektów, tajemniczych ugrupowań i bestialskich czynów. Nie zabraknie tu również pierwiastka mistycznego, a nawet nieoczywistej wycieczki w przyszłość. Zbyt dużo na raz? Nic bardziej mylnego. Autor tak precyzyjnie łączy poszczególne elementy układanki, że żaden z nich nie wydaje się zbyteczny, czy mniej istotny.

Kołem napędowym powieści, sprawiającym, że nie sposób się od niej oderwać, jest prowadzone przez Kanię na zlecenie niemieckiej dziennikarki śledztwo. A i relacja z piękną Ursulą przynosi wiele emocji, nie tylko czytelnikowi.

Jesteście ciekawi co mogą mieć wspólnego naziści z obarczoną klątwą kryptą i czarownicami? A może bardziej nurtuje Was jakie niebezpieczeństwa czyhają tym razem na nieustępliwego Jakuba? Gwarantuję, że odpowiedzi zaskoczą Was równie mocno jak i mnie, bo nie sposób ich odgadnąć, podobnie jak szokującego finału.

Parafrazując Gombrowicza „Koniec i bomba. A kto 'nie' czytał ten trąba!”

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Kukły” Macieja Siembiedy to czwarty tom serii o detektywie IPNu Jakubie Kani i jest to zdecydowanie jedna z najlepszych, jak nie najlepsza książka, jaką czytałam w tym roku!

Fascynująca historia, w której duża część elementów oparta jest na faktach, świetni, charakterni bohaterowie i przepiękny styl przejawiający ogromną miłość do języka polskiego, to zdecydowanie mocne strony tej powieści. Do tego świetne opisy, w których przedmioty i zwierzęta myślą jak ludzi, zabawne dialogi i trafne spostrzeżenia ogólnie na temat ludzi i naszej rzeczywistości sprawiają, że przez całą lekturę uśmiech nie schodził mi z twarzy – to po prostu było TAK dobre. Oczywiście w książce nie zabraknie też akcji, dynamizmu i teorii spiskowych, przez co na nudę na pewno nikt narzekać nie będzie. Ja jestem książką zachwycona, to była czysta przyjemność! Gorąco polecam!

Pośmiertny zjazd absolwentów
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - Pośmiertny zjazd absolwentów

"Pośmiertny zjazd absolwentów" to niezwykły zbiór reportażu, opowiadający o zdarzeniach, które dawno przeminęły, a jednak ciągle determinują...

Miejsce i imię
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - Miejsce i imię

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów...

Szpetnicy
Maciej Kapuściński