Gambit

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-04-03

Żeby wygrać, trzeba kogoś poświęcić. A co, jeśli ofiarą masz być właśnie ty?

,,Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit."

Brawurowy thriller szpiegowski autora bestsellerów ,,444" oraz ,,Miejsce i imię"

Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władcom Polski.

Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc.

Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6 a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta?

- To najbardziej niesamowita historia, na jaką natknąłem się w czasie ponad dwudziestu lat mojej pracy reporterskiej - mówi Maciej Siembieda, który czerpiąc z prawdziwej historii i opisując prawdziwych bohaterów stworzył mistrzowski thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Gambit

Opinie o książce - Gambit

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc

ardzo dobra książka, w której głównym bohaterem jest historia (i jednostki - Władysława "Dzidka", i powszechna). Dzidek, postać autentyczna z niezwykłymi kolejami życia, okazał się ostatecznie chłopakiem uwikłanym w wielką historię. Jego losy, te powojenne, są znakomitym przykładem i świadectwem tego, że do historia nie jest czarno-biała, a to co wiemy o działaniach innych, chociażby podczas II WS, to efekt relacji, więc pewnego rodzaju interpretacji - dlatego wciąż należy szukać, pytać, zgłębiać - tak jak zrobił to autor, zaintrygowany napisem na nagrobku.
Znakomita jest panoramiczność tej opowieści. Autor miał zadanie niełatwe - musiał doprowadzić coś, co zaczęło się w latach czterdziestych, do współczesności. Dlatego historia przeplata się z fikcją, postaci i wydarzenia historyczne sąsiadują z fikcyjnymi - a spoiwem wszystkiego jest Wanda, dziewczyna która z naiwnej i pełnej ideałów osoby przeistacza się stopniowo w powojenną agentkę dwóch wywiadów. Jej losy, splecione z życiem Dzidka, to usprawiedliwienie dla szerokiego kontekstu, obejmującego zarówno regionalną część historii wojennej Polski (np. Wykus, Brygada Świętokrzyska) jak i wydarzenia z powszechnej areny światowej (Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972 r). Jednocześnie jednak, właśnie poprzez uczucie Wandy do Dzidka, czytelnik nie traci z oczu tej najważniejszej, ale kameralnej historii.
Wanda, jako postać pretekstowa, nakreślona jest wiarygodnie, ale zdecydowanie lepszy jest opis Jerzego. To brat Dzidka, bez którego książka nigdy by nie powstała. To mistrz szachowy, a szachy i ich znaczenie dla komunistycznej rzeczywistości świetnie uwypuklają sens całej historii. Jego opowieść to świadectwo powojennej rzeczywistości, w której wystarczyły dwa słowa, by przekreślić dorobek czyjegoś życia. To opowieść o czasach, w których jednym zdaniem można było zniszczyć człowieka,i o tym,że potrzeba niekiedy dziesiątek lat, by zrewidować historię i przywrócić dobre imię osoby oskarżonej. I właśnie to robi Siembieda w swojej książce, to jest jej nadrzędną wartością i to sprawia, że będzie się o niej pamiętać długo czas.
A interpretacja lektorska Bonaszewskiego - jak zawsze na najwyższym poziomie

Tym razem Maciej Siembieda napisał thriller szpiegowski, który, jak poprzednie powieści, również opiera się na faktach. Do tej pory gatunek ten nie był moim ulubionym – agenci, szpiedzy i tajne akcje nie należały do wyczekiwanych przeze mnie literackich wątków. Od teraz zmieniam zdanie! Thriller szpiegowski autorstwa Macieja Siembiedy to jest to! Zresztą mam wrażenie, że polubię nawet komiks i romans, jeśli będą autorstwa Pana Macieja 😉

Ale do rzeczy! „Gambit” to powieść o pewnym mistrzu szachowym, który całe życie się boi, o kobiecie, która wciąż wspomina swą pierwszą miłość, o ukrytym skarbie, który może zmienić losy świata. To powieść, której akcja rozpoczyna się w czasie II wojny światowej, by skończyć się współcześnie.

„Życie pisze scenariusze, na jakie nie wpadliby najlepsi twórcy fikcji” – mówi bohaterka powieści i to zdanie można potraktować jako motto. Gdyby to była fikcja powiedziałabym, że zbyt nieprawdopodobna, że za dużo zbiegów okoliczności i dziwnych splotów akcji. Okazuje się jednak, że to, co najbardziej szokujące, wydarzyło się naprawdę!

„Gambit” to powieść trzymająca w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, Maciej Siembieda zaś jest, moim zdaniem, najlepiej piszącym współcześnie autorem. Tu wszystko jest spójne, każde zdanie przemyślane i potrzebne, nie ma dłużyzn, nudnych opisów i płaskich dialogów. Tę powieść czyta się na raz, z niedowierzaniem szukając nazwisk, które się w niej pojawiają i dowiadując się, że to postaci historyczne, że większość wydarzeń naprawdę miała miejsce.

Polecam tę powieść wszystkim, także tym, którzy nie lubią powieści szpiegowskich – gwarantuję, że tę pokochacie! Zachwyceni będą też lubiący wątki historyczne, prawdziwe postaci i wydarzenia z przeszłości. Przeczytajcie ją, jeśli lubicie agenta 007, jeśli sięgacie po książki, traktujące o II wojnie, o polskim podziemiu, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądała praca szpiegów i agentów. Tyle tu ciekawostek, smaczków, wszystko po mistrzowsku napisane.

Dostrzegam tylko jedną wadę – jest zdecydowanie za krótko i za szybko się kończy. Pozostaje czekanie na kolejną… Panie Macieju, mam nadzieję, że ma Pan wiele historii do opowiedzenia, czekam na nie z ogromną niecierpliwością. Gratuluję „Gambitu” – to powieść doskonała pod każdym względem!

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Są tacy autorzy, po których książki sięgam w ciemno, wiedząc z góry, że dostanę wartościową i wciągającą lekturę. Jednym z takich autorów jest dla mnie Maciej Siembieda – dlatego na „Gambit” czekałam bardzo niecierpliwie i gdy tylko dostałam go w swoje ręce, zasiadłam do czytania. Gdyby chodziło o innego autora, bałabym się trochę, że tematyka szachowa zanudzi mnie na śmierć, ale już w poprzedniej swojej powieści pan Maciej przekonał mnie, że nawet o szlifowaniu diamentów potrafi pisać w sposób zajmujący – wiec obaw nie miałam. I bardzo słusznie, bo tytułowy gambit odnosi się bardziej do losów ludzkich, niż do gry, choć i rozgrywka szachowa w powieści się pojawia.

Sądziłam, że będzie to kolejna część przygód i śledztw prokuratora IPN-u, ale tak się nie stało – to niezależna powieść, rozgrywająca się w czasach drugiej wojny. Jest inna niż poprzednie powieści, co nie znaczy, że gorsza.

„Gambit” bardzo mi się podobał – przede wszystkim ze względu na bohaterkę. Wanda Kuryło jest opisana w taki sposób, że staje się bardzo bliska czytelnikowi. Śledzimy jej dramatyczne losy od czasów tuż przed wojną, poprzez lata wojny i okupacji, aż po okres powojenny. Wraz z nią widzimy przemiany zachodzące na świecie, upadek komunizmu, wojnę agencji wywiadowczych, losy niemieckich zbrodniarzy po wojnie. Pan Maciej dużo zaryzykował stawiając na młodą bohaterkę kobiecą pisząc powieść o wojnie – ale warto było, bo Wanda nie tylko udźwignęła akcję, ale też sprawiła, że książka jest bardziej wiarygodna. Choć tak naprawdę – historia w niej opisana jest tak niezwykła, że aż trudno uwierzyć w to, że jest oparta na faktach… Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że życie pisze najbardziej zaskakujące scenariusze…

Maciej Siembieda umieścił w swej powieści bardzo wiele postaci i epizodów, które znamy z historii: pojawia się tutaj Leon Niemczyk, Ian Fleming, Witold Pilecki, zamach podczas olimpiady w Monachium, złoty mecz Polaków na olimpiadzie – te epizody są interesujące, choć mam wrażenie, że chwilami trochę odciągały uwagę czytelnika od właściwej akcji, a samych głównych zdarzeń jest wystarczająco wiele i nie trzeba upiększeń. Mamy tutaj działalność podziemną i partyzancką, mamy spektakularne ucieczki, wsypy, tortury i więzienia gestapo, mamy przejmujący obraz życia w Auschwitz i beznadzieję czasów PRL-u. No i agentów, którzy są wszędzie i inwigilują prawie każdego… Jest też motyw polskich złóż naftowych – intrygujący i wart zbadania. Maciej Siembieda potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat tak bardzo, że niemal dzielimy z bohaterem przerażenie, jadąc samochodem w nieznane w towarzystwie dwóch agentów, boimy się wraz z Wandą po aresztowaniu, cierpimy katusze z powodu niepewności jutra, jaka jest udziałem bohaterów. Czytelnik wsiąka w świat przedstawiony i ma ochotę czytać jak najszybciej, żeby dowiedzieć się, jaki będzie finał, a zarazem chciałby jak najdłużej delektować się tym stylem i nastrojem.

Bardzo podobały mi się również opisy przyrody i krajobrazów, jakie maluje pan Maciej – piszę „maluje”, bo jego styl jest bardzo plastyczny, właśnie malarski – łatwo wyobrazić sobie te wszystkie barwy, widoki, szczegóły. I bez obaw: tych opisów nie ma dużo: dokładnie tyle, ile trzeba, żeby dobrze oddać nastrój.

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką autor musiał włożyć w tworzenie tej historii – życiorysy bohaterów i nie bohaterów, zdrajców, szpiegów; autentyczne wydarzenia, opisy miast i ich dziejów wojennych – wszystko to zostało oddane w sposób szczegółowy, z dbałością o prawdę historyczną (sprawdziłam kilka rzeczy, które mnie szczególnie zainteresowały).

Komu może spodobać się ta książka? Tym, którzy znają twórczość Macieja Siembiedy – na pewno. Tym, którzy lubią powieści z zagadkami historycznymi, a także historie osadzone w czasach wojny. Każdemu, kto lubi opowieści o szpiegach, wojnach agencji wywiadowczych, a także ludziom, którzy po prostu interesują się historią i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych czasach.

„Gambit” to powieść o trudnych czasach i trudnych decyzjach. O poświęceniu, wojnie, ryzyku, zdradzie i wierności. Świetnie skonstruowana opowieść oparta na historycznych wydarzeniach, która wciąga i intryguje. Polecam.

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2019-05-23, Ocena: 6, Chcę przeczytać,

„Gambit” – Macieja Siembiedy przeczytany i w sporych emocjach odłożony na półkę.  A ja pozostałam z pytaniem czy potrafię uporządkować plątaninę swoich myśli i wyrazić sensownie wszystko to, co chciałabym na temat tej genialnej, doskonałej książki powiedzieć… Spróbuję!

Maciej Siembieda znakomity pisarz i reportażysta, kolejny raz wprawił mnie w oszołomienie i zachwyt swoją książką! Przyznam szczerze, że rozmach i precyzja z jakimi opowiada swoje historie bardzo mi imponuje, powoduje, że zatracam się w snutej opowieści i staję się niemalże uczestniczką wydarzeń.  I tym razem również podjęłam z autorem tę sięgającą zenitu fascynującą „rozgrywkę”.

Czytanie „Gambita” było dla mnie prawdziwą literacką przyjemnością. Ucztą dla duszy i zmysłów.  Fabuła wciągnęła mnie bez reszty i w fascynujący sposób podziała na moją wyobraźnię. Akcja książki toczy się w dwóch sferach czasowych. Autor dzieli ją na „część pierwszą „Czarne” i część drugą „Białe”. Zmyślny zabieg autora, polegający na porównaniu dziejów bohaterów z rozgrywką szachową, zafascynował mnie zupełnie.

[…]Grałeś kiedyś w szachy? -spytała
Zostawiam to mądrzejszym.
Więc pewnie nie wiesz, co to gambit. Czasami, żeby wygrać partię, trzeba coś poświęcić.
Umiem to zrobić-powiedziała
-Już raz zrobiłam. Zostawiłam groby rodziców, ojczyznę i przeszłość, aby walczyć…[…]

"Żeby wygrać, trzeba kogoś poświęcić. Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit. A co jeśli ofiarą masz być właśnie ty?"

„Gambit” to moim zdaniem książka, która zgrabnie łączy w sobie wiele gatunków. Od thrillera począwszy, przez sensację, powieść szpiegowską, historyczną z wątkiem miłosnym. Prawda historyczna miesza się tu z fikcją literacką. Narracja prowadzona jest z brawurą i dbałością o szczegóły. Postaci (prawdziwe i fikcyjne)ciekawe, wyraziste, intrygujące. Wyśmienite metafory i dygresje. Niepowtarzalny styl, który zadowoli najbardziej wymagającego czytelnika.

Od pierwszej do ostatniej strony moje zaciekawienie lekturą sięgało zenitu.  Serce biło szybkim rytmem. Umysł pracował na najwyższych „obrotach.” Szpiedzy, kontrwywiad amerykański, AK, czasy wojny, patriotyzm, zdrada, chęć poznania prawdy, a przy tym wielka miłość nadają książce kolorytu i składają się na dzieło naprawdę doskonałe.

Jestem zachwycona! I dodam tylko, że po lektury tego rewelacyjnego pisarza można sięgać w ciemno. Pan Maciej jest moim zdaniem autorem wybitnym. Nie zawodzi!

Polecam!!!

SZACHOWNICA KRZYWD

Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się powieść Macieja Siembiedy „Gambit”. To książka, wokół której po prostu musi zrobić się głośno. Nietypowi bohaterowie, zaskakujące zwroty akcji, a to wszystko w oparciu o prawdziwą historię.

Wanda Kuryło jest młodą, ambitną kobietą i świetnym strzelcem. Gdy wybucha wojna jest pewna, że jej miejsce jest tam, gdzie toczy się walka z wrogiem. Wstępuje do podziemia Armii Krajowej. Działając w konspiracji daje się poznać jako odważna i niezależna bojowniczka. Niestety, dochodzi do dekonspiracji. Ktoś zdradził i życie Wandy znalazło się w niebezpieczeństwie. Udaje jej się zbiec z niemieckiego aresztu i podjąć podziemną działalność w innej części kraju. Zakochuje się w żołnierzu o pseudonimie „Ryś”. Młodzi natchnieni są swoją miłością, ale realia wojny są okrutne. Rozdzieleni i nieznający swoich losów po wojnie rozpoczynają inne życie. Wanda podejmuje współpracę najpierw z angielskim, a później amerykańskim wywiadem. Życie kobiety szpiega toczy się wokół ściśle określonych reguł. Mijają lata. Czy Wandzie uda się kiedyś poznać prawdę o ukochanym z czasów wojny „Rysiu”? Czy legendarne złoże ropy na Podkarpaciu, które przez kolejne dziesięciolecia pozostaje w sferze zainteresowań wywiadów kilku państw naprawdę istnieje?

Gambit to ruch szachowy polegający na poświęceniu piona lub figury w celu zyskania przewagi w dalszej części gry. Wanda Kuryło i jej zaprezentowana na przestrzeni kilku dekad historia to przykład ciągłych poświęceń. Młoda kobieta, której wojna odebrała najlepsze lata życia, odebrała bliskich, odebrała miłość. Dziewczyna, która nigdy się nie poddała i uparcie walczyła o swoją niezależność. Wanda, jedyna osoba na kartach powieśći Macieja Siembiedy, która jest postacią fikcyjną. Mimo iż wydarzenia, które śledzimy w książce wydają się sensacyjne, a czasem wręcz nierealne, wszystkie one miały miejsce naprawdę. Ta historia to poruszający i jakże zaskakujący przykład tego, że najlepsze scenariusze tworzy samo życie.

Realia wojny i epoki socjalizmu, która po niej nastała, nakreślone są na łamach tej powieści tak żywo i barwnie, że po prostu wtapiamy się w ten obraz śledząc perypetie bohaterów. Bezwględna walka o przetrwanie. Walka, która nosi wiele imion. Bohaterowie i zdrajcy, mnogość ldzkich istnień rzuconych na pastwę historycznych zawirowań. Czytelnik zostaje porwany przez wartką i porywającą opowieść o tym jak niezmiernie trudno jest pozostać prawdziwym człowiekiem w czasach niepokojów i prześladowań.

Przygodowo-sensacyjna powieść, która zawiera mnóstwo rzetelnie wykonanej pracy reportersko-kronikarskiej. Maciejowi Siembiedzie udało się bardzo sprawnie wtłoczyć tę historię w ramy thrillera szpiegowskiego. Książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Poszczególne sceny migają nam przed oczami niczym klatki filmu. Nie zabraknie zaskoczenia, nieoczekiwanych zwrotów akcji i emocji. Wiele wątków, które stopniowo układają się w całość niczym puzzle. Pozornie nieistotne, porozrzucane, w miarę, gdy zagłębiamy się w tę opowieść nabierają znaczenia. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że lektura „Gambitu”, mimo że toczy się w tak skomplikowanych czasach i relacjonuje wiele przerażających zdarzeń, jest po prostu przyjemnością. To jak układanie wieży z klocków. Kiedy staje przed nami efekt końcowy i wszystkie elementy idealnie pasują czujemy się spełnieni. Ja poczułam się spełniona po przeczytaniu tej książki. Mocnej, żywej, pełnej napięcia, która całkowiecie mnie porwała.

Ta książka zawiera wszystko to, co może zapewnić czytelnikowi literackiej frajdy : jest tu i miłość i przygoda i poszukiwanie skarbu. Trudne historycznie dzieje i róznorakie postawy ludzkie. Wiele interesujących ciekawostek i wojny światowych wywiadów. Mieszanka wybuchowa, która dostarczy zarówno mocnych wrażen jak i podrzuci tematy to refleksji. Dobrze, solidnie napisana i przede wszystkim porażająca ilekroć przypomnimi sobie, że to wszystko rzeczywiście miało miejsce.

Bardzo ważną cechą jest styl narracji autora, który jest rzeczowy i obiektywny. Podoba mi się to, ponieważ dzięki temu powieść nabiera specyficznego, chłodnego klimatu. Mimo tego, że historia toczy się z perspektywy róznych czasach i postaci pozostaje spójna i zrozumiała. Tę książkę czyta się po prostu rewelacyjnie. Jest szybko, przejmująco i tajemniczo. „Gambit” to idealna propozycja dla czytelników lubiących mocną i rzetelną literaturę, którzy nie zaspokoją się byle opowiastką i poszukują książek, które wśród napływu rynkowych nowości stanowią literacki Wersal. To zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie miałam okazję czytać. Obrazy, które nakreślił Siembieda na długo jeszcze po odłozeniu lektury stały przed moim oczami. Szybka akcja, umiejętne kierowanie osią narracji i postaci, które są realistyczne i świetnie nakreślone to głowne zalety tej powieści. Myślę, że w „Gambicie” każdy znajdzie coś dla siebie.

Postać Wandy, jak wspomniałam wcześniej, jedynej fikcyjnej osoby w tej książce, jest idealnym spoiwem tej opowieści. Na przestrzeni dekad, gdy świat dookoła kreują kolejne totalitaryzmy, Wanda zdaje mi się być jedyną prawdziwą wojowniczką. Osobą, która nigdy nie porzuciła swej misji i która mimo wielu przeciwności losu pozostaje wierna swoim ideałom. Jednocześnie nie jest to jakaś przejaskrawiona bokaterka. Bardzo zgrabnie wykreowana i dająca się polubić postać. W jej męstwie i harcie ducha jest coś budującego. W świecie, który zabija nadzieję, Wanda pozostaje gwiazdą na ciemniejącym niebie. Ogromny plus za tę postać.

Jeżeli lubicie niejednoznaczne, pełne pasji i sensacji historie, które pobudzają i dają wspaniały zastrzyk literackiej adrenaliny, to „Gambit” jest dla Was świetną propozycją. Ja w trakcie tej lektury byłam całkowicie zanurzona w świecie, który Maciej Siembieda tak wspaniale przełożył na język literackiej fikcji. Diabelska ocena to 5. Diabeł poleca.

W posłowiu  autor napisał, że większość wydarzeń opisanych w książce było prawdziwych. Czasami jednak wydawały mi się bardzo nieprawdopodobne.

Avatar użytkownika - beatkatka
beatkatka
Przeczytane:2019-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Życie szpiega to trudna gra, w której czasem jesteś rozgrywającym, a czasem rozgrywanym. Co jesteś w stanie poświęcić, by wygrać?

Powiedzieć, że to dobra książka, to jak nic nie powiedzieć. Bo autor stworzył rewelacyjny thriller, w którym szpiegowskie rozgrywki, miłość i zdradę osadził w wojennych i powojennych realiach historycznych.

Postać Wandy jest spoiwem historii o burzliwych losach naszego kraju, tajemnicach, które mogły przesądzić wynik wojny, o bohaterach i zdrajcach. Wanda to dziewczyna inteligentna i odważna, walcząca dla dobra kraju w podziemiu AK. Gdy jeden z jej przywódców dopuszcza się zdrady, musi uciekać na Podkarpacie, gdzie życie pisze dla niej trudny, bolesny, ale i arcyciekawy scenariusz.

To, że większość bohaterów istniała naprawdę, a wydarzenia rzeczywiście miały miejsce w całkiem niedalekiej przeszłości, wzbudza jeszcze większe emocje i dodaje smaczku opowieści. Autor tak umiejętnie wplótł osoby i zdarzenia w tajemniczą i ciekawą historię, że czasem trudno odróżnić fikcję od faktów. Będziecie zszokowani, gdy to sprawdzicie.

Po lekturze tej rewelacyjnej powieści inne książki autora biorę w ciemno. Już poluję na „Miejsce i imię” oraz „444”, których nie miałam okazji wcześniej przeczytać.

Miejsce i imię
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - Miejsce i imię

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów...

444
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - 444

Dlaczego obraz Matejki przepowiadający losy świata do dziś pozostaje w ukryciu? Sensacyjna powieśc oparta na prawdziwych wydarzeniach. W wypadku samochodowym...