Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium

HISTORIA ROSYJSKIEGO NACJONALIZMU W ZETKNIĘCIU Z ROSYJSKIM IMPERIALIZMEM

Gdzie zaczyna się i kończy Rosja? Czy jej dzisiejsze granice polityczne pokrywają się z granicami, w których mieszka rosyjski naród? Dlaczego Rosjanie postanowili walczyć na Ukrainie z tymi, których sam Władimir Putin wielokrotnie nazywał członkami tej samej nacji?

Zagadnienie rosyjskiej tożsamości decyduje o wojnie i pokoju na wschodnich rubieżach Europy - i będzie o nich decydować jeszcze przez wiele pokoleń. Twórcy projektu „rosyjskiego świata”, odwołując się do politycznej, kulturowej i religijnej schedy po Rusi Kijowskiej oraz do korzeni bizantyjskich, próbują wymyślić na nowo siebie i swój naród w epoce postsowieckiej. Tożsamość ta, o wyraźnym rysie imperialnym, zagraża stabilności całej Europy Wschodniej.

Ukraina jest dziś w samym centrum nowej „kwestii rosyjskiej”. Aneksja Krymu i wojna w Donbasie zjednoczyły rosyjskich państwowców i narodowców. Podniosły morale obu tych grup w chwili, kiedy w Rosji i innych krajach byłego ZSRS słabła nostalgia za dawną sowiecką i wschodniosłowiańską jednością.

Serhij Płochij - uznany ukraiński historyk i wykładowca Uniwersytetu Harvarda - śledzi narodziny i rozwój potężnego mitu, który do dziś rozpala umysły dziesiątek milionów ludzi i rządzi rosyjską polityką.

Czy Rosja przeobrazi się w nowoczesne państwo narodowe?

Czy władze Rosji, tamtejsze elity polityczne i kulturalne, pogodzą się z „utratą” Ukrainy?

Czy rosyjski naród oprze swoją przyszłość na utraconym raju wyimaginowanej wschodniosłowiańskiej jedności średniowiecznego państwa kijowskiego, czy zdecyduje się budować nowoczesny naród obywatelski w granicach Federacji Rosyjskiej?

Czy czeka nas nowa zimna wojna? A może coś jeszcze gorszego?

Informacje dodatkowe o Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium

Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium - opinie o książce

A wszystko zaczęło się od Iwana III,
który chciał uniezależnić się od Mongołów...
Czyli historia powstawania narodu rosyjskiego.

Sądzę, że większość z nas w 2014 roku śledziło z niedowierzaniem losy naszych ukraińskich sąsiadów. Oczy całego świata były skierowane w kierunku Krymu. Dlaczego Rosja dokonała jego aneksji? Które wydarzenia z przeszłości miały wpływ na decyzje podejmowane w tym temacie, przez Władimira Putina? Na te i na wiele innych pytań stara się odpowiedzieć znany i ceniony historyk, Serhii Plokhy w swojej nowej książce historycznej Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium.

Książka składa się z sześciu działów. Pierwszy z nich, Wymyślanie Rosji skupia się na odtworzeniu wydarzeń, które przyczyniły się do osiągnięcia upragnionej niepodległości przez Rosjan (uniezależnieniu się od Mongołów) i początkach budowania imperium. Autor podaje wiele informacji na temat tego jak Iwan III, a później jego potomkowie (i potomkinie!) stopniowo powiększają terytorium cesarstwa.
Druga część nosi tytuł Zjednoczenie Rusi. Przyznam, że to dział, który interesował mnie najbardziej, ponieważ zawierał wiele faktów o postaci historycznej, która od lat mnie fascynowała. Mowa oczywiście o Katarzynie II, która przeszła do historii jako Katarzyna Wielka. Chyba nawet osobą, które przysypiały na lekcji historii, obił się o uszy ten przydomek.

Katarzyna musiała pokazać, dlaczego ona - niemiecka księżniczka, która przybyła do Rosji jako piętnastolatka, nigdy nie pozbyła się niemieckiego akcentu i pogwałciła wszystkie zasady sukcesji - była bardziej rosyjska niż jej mąż, wnuk Piotra I.

Autor nie szczędził faktów o Katarzynie, co bardzo mnie cieszy. Poza tym przenosi nas do Rosji, która stara rozwijać się pod względem intelektualnych, kulturowym oraz religijnym.
W kolejnym rozdziale - Narodzie trójjedynym, czytelnik zagłębia się w fakty dotyczące Ukraińców, którzy chcą żyć w samodzielnym państwie. Czwarta część, Rewolucja naród, jak sama nazwa wskazuje skupia się wystąpieniu społeczności rosyjskiej przeciw istniejącej władzy, czyli monarchii.
Przedostatni dział, Związek niezłomny, koncentruje się na rządach Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Niektóre fragmenty tekstu, mimo iż napisane naukowym językiem, przyprawiały mnie o ciarki, m.im informacje o wielkim głodzie, który miał miejsce na Ukrainie w 1932 roku.
Na koniec czytelnicy przenoszą się do Nowej Rosji. Przejście od rządów Gorbaczowa, który próbował za wszelką cenę ratować gospodarkę rosyjską, po przywództwo ówczesnego prezydenta, Władimira Putina.

Dla kogo skierowana jest Kwestia rosyjska? Dla czytelników, którzy nie boją się naukowego, typowo akademickiego języka. Dla miłośników historii, których nie przytłoczy liczba dat i nazwisk, chociaż muszę przyznać, że spodziewałam się, że w tej pozycji będzie ich o wiele więcej. Jest ich sporo, jednak na szczęście autor pisze w tak przystępny sposób, że książkę czyta się praktycznie jednym tchem. Dodatkowym atutem jest przepiękne wydanie - okładka przykuwa wzrok, jednak i tak nie przebija grafik zawartych w środku. To było moje pierwsze spotkanie w dziełem autora, jednak w przyszłości chętnie sięgnę po kolejne pozycje.