Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Intymny portret kobiety pracującej.

W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie - pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a przygnębieniem. W wywiadach oszczędna, tajemnicza, skłonna do konfabulacji. Jaka naprawdę była Irena Kwiatkowska?

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej - z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki.

Bo z Ireną Kwiatkowską żartów nie ma. Irena Kwiatkowska żarty zostawia na scenie.

Informacje dodatkowe o Kwiatkowska. Żarty się skończyły:

Kwiatkowska. Żarty się skończyły - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-04-21,

Książka o Irenie Kwiatkowskiej autorstwa M.Wilka to obszerne i dokładne źródło wiedzy na temat życia artystki.  Narracja  w czasie teraźniejszym sprawia wrażenie, jakbyśmy czytali reportaż. Jest tu mnóstwo fotografii, które zdecydowanie pomagają odnaleźć się czytelnikowi w bogatej treści. Ta natomiast rozpoczyna się opisem domu rodzinnego aktorki, jej rodzeństwa i rodziny. Opisane także zostały relacje jakie łączyły aktorkę z jej matką, a jakie z ojcem. Nie sposób obok nich przejść bez emocji - dlaczego? Przeczytajcie.
       Z niniejszej publikacji dowiecie się jaka była mała Irenka, jakie miała dzieciństwo. Bardzo skrupulatnie zostały też potraktowane czasy szkolne Irenki Kwiatkowskiej, a potem zmagania miłosne starszej już nieco  Ireny:)
    Zaznaczyć należy, że artystka bardzo lubiła czytać książki. To zamiłowanie zaszczepił w niej Kryspin Kwiatkowski - ojciec. To on zawsze dbał, by w domu były książki. Mało tego. Ogromną wagę przywiązywał  do przechowywania dzieł literatury. Opatrywał nawet niektóre egzemplarze własnymi exlibrisami:

W domu zawsze było mnóstwo książek, choć ojciec - jak wspominała potem Kwiatkowska -  nie lubił ich pożyczać. Potrafił za to wydać na nie nieprzyzwoicie dużo pieniędzy.

Zanim Kwiatkowska została znaną aktorką, miała różne marzenia i "chwytała się" rozmaitych zajęć - pisała, chciała być sportsmenką, nie lubiła bezczynności. Jak potem się dowiadujemy praca była dla niej bardzo ważna, jak w pewnym momencie nie najważniejsza:

Pod koniec lat 50. Kwiatkowska budzi się zwykle dość późno. Rankiem często odsypia wieczorne spektakle. Gdy jednak już wstanie, tylko chwilę krząta się po domu, po czym z energią zasiada do tekstów. Praca jest na pierwszym miejscu. Wszystko inne wtedy niemal znika z pola widzenia.

Czytając tę biografię, wspomnienia, zapiski napotkamy na wiele ciekawostek związanych z postacią Ireny Kwiatkowskiej. Chociażby przeczytamy o jej najlepszym przyjacielu, jakim był: "Pamiętnik Irki Kwiatkowskiej", o miłości artystki do niejakiego "psychologa", czy też dowiemy się dlaczego nie chciała ona mieć dzieci. Przejdziemy z naszą bohaterką przez ciężkie lata II wojny światowej ( tu trzeba zaznaczyć, iż aktorka aktywnie starała się "walczyć", prowadząc działalność konspiracyjną u boku Antoniego Bohdziewicza. Pomagała także w Polskim Komitecie Opiekuńczym. Po wojnie zaś została głosem odradzającego się Polskiego Radia).
Jej kariera aktorska, teatralna rozwijała się bardzo wolno, by w odpowiednim momencie wybuchnąć i uczynić Kwiatkowską jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci teatru i kina.

My w większości usłyszawszy nazwisko Kwiatkowska, imię Irena, niemal bez namysłu mówimy "Czterdziestolatek", czy "Wojna domowa". Pamiętajmy jednak, że role jakie zagrała i spektakli, w jakich brała udział jako aktorka nie sposób przeliczyć. Jest tego zbyt wiele:) , a o tym powiedzą Wam karty tejże książki.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Pokój z widokiem. Lato 1939
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Pokój z widokiem. Lato 1939

Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej...

Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł. Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała...