reklama

Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5566-1
Liczba stron: 0

Ocena: 6 (1 głosów)

Intymny portret kobiety pracującej.

W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie - pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a przygnębieniem. W wywiadach oszczędna, tajemnicza, skłonna do konfabulacji. Jaka naprawdę była Irena Kwiatkowska?

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej - z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki.

Bo z Ireną Kwiatkowską żartów nie ma. Irena Kwiatkowska żarty zostawia na scenie.

Kup książkę Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:,

Książka o Irenie Kwiatkowskiej autorstwa M.Wilka to obszerne i dokładne źródło wiedzy na temat życia artystki.  Narracja  w czasie teraźniejszym sprawia wrażenie, jakbyśmy czytali reportaż. Jest tu mnóstwo fotografii, które zdecydowanie pomagają odnaleźć się czytelnikowi w bogatej treści. Ta natomiast rozpoczyna się opisem domu rodzinnego aktorki, jej rodzeństwa i rodziny. Opisane także zostały relacje jakie łączyły aktorkę z jej matką, a jakie z ojcem. Nie sposób obok nich przejść bez emocji - dlaczego? Przeczytajcie.
       Z niniejszej publikacji dowiecie się jaka była mała Irenka, jakie miała dzieciństwo. Bardzo skrupulatnie zostały też potraktowane czasy szkolne Irenki Kwiatkowskiej, a potem zmagania miłosne starszej już nieco  Ireny:) 
    Zaznaczyć należy, że artystka bardzo lubiła czytać książki. To zamiłowanie zaszczepił w niej Kryspin Kwiatkowski - ojciec. To on zawsze dbał, by w domu były książki. Mało tego. Ogromną wagę przywiązywał  do przechowywania dzieł literatury. Opatrywał nawet niektóre egzemplarze własnymi exlibrisami:

W domu zawsze było mnóstwo książek, choć ojciec - jak wspominała potem Kwiatkowska -  nie lubił ich pożyczać. Potrafił za to wydać na nie nieprzyzwoicie dużo pieniędzy.


       Zanim Kwiatkowska została znaną aktorką, miała różne marzenia i "chwytała się" rozmaitych zajęć - pisała, chciała być sportsmenką, nie lubiła bezczynności. Jak potem się dowiadujemy praca była dla niej bardzo ważna, jak w pewnym momencie nie najważniejsza:


Pod koniec lat 50. Kwiatkowska budzi się zwykle dość późno. Rankiem często odsypia wieczorne spektakle. Gdy jednak już wstanie, tylko chwilę krząta się po domu, po czym z energią zasiada do tekstów. Praca jest na pierwszym miejscu. Wszystko inne wtedy niemal znika z pola widzenia.
 
      Czytając tę biografię, wspomnienia, zapiski napotkamy na wiele ciekawostek związanych z postacią Ireny Kwiatkowskiej. Chociażby przeczytamy o jej najlepszym przyjacielu, jakim był: "Pamiętnik Irki Kwiatkowskiej", o miłości artystki do niejakiego "psychologa", czy też dowiemy się dlaczego nie chciała ona mieć dzieci. Przejdziemy z naszą bohaterką przez ciężkie lata II wojny światowej ( tu trzeba zaznaczyć, iż aktorka aktywnie starała się "walczyć", prowadząc działalność konspiracyjną u boku Antoniego Bohdziewicza. Pomagała także w Polskim Komitecie Opiekuńczym. Po wojnie zaś została głosem odradzającego się Polskiego Radia).
Jej kariera aktorska, teatralna rozwijała się bardzo wolno, by w odpowiednim momencie wybuchnąć i uczynić Kwiatkowską jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci teatru i kina. 


      My w większości usłyszawszy nazwisko Kwiatkowska, imię Irena, niemal bez namysłu mówimy "Czterdziestolatek", czy "Wojna domowa". Pamiętajmy jednak, że role jakie zagrała i spektakli, w jakich brała udział jako aktorka nie sposób przeliczyć. Jest tego zbyt wiele:) , a o tym powiedzą Wam karty tejże książki. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Inne książki autora
Pokój z widokiem. Lato 1939
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Pokój z widokiem. Lato 1939

Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej...

Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł. Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje