Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Japonia - dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł - ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: ,,przegranymi psami", ,,kobietami kamieniami", ,,świątecznym ciastem". Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie ,,córek w pudełkach" - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były ,,kwiatami narodu". Żeńską drużynę siatkówki media nazywały ,,kwiatem igrzysk". Kobiety w biurach przez długi czas nazywano ,,kwiatami biurowymi", jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią ,,dość".

,,Dlaczego mamy czytać o dalekich krajach - czy nie mamy swoich problemów i obserwacji? W tej książce są fragmenty, które mogłyby dotyczyć sytuacji w Polsce - kwestia osób nieheteronormatywnych, problemy ofiar przemocy domowej, depresja. Ale nawet jeśli pewne sprawy brzmią znajomo, to kiedy przyjrzeć im się bliżej, widać obwarowanie sztywnymi nakazami i regułami. Mówi się, że nie można oceniać innych społeczeństw miarą własnej kultury. Jednak czytając ,,Kwiaty w pudełku", trudno mi było zapomnieć o wartościach mi bliskich: prawach człowieka do decydowania o sobie, szacunku do innych, akceptacji. Pod tym względem nie tyle oceniam, ile sprawdzam poziom emancypacji. W przypadku Japonii jest on jednak dość niski w przestrzeni społecznych zasad, a zaskakująco wysoki, jeśli chodzi o potrzeby poszczególnych osób. Jest w tym nadzieja, że owe potrzeby rozsadzą mity i stereotypy, dając mieszkańcom Kraju Kwitnącej Wiśni swobodę i szczęście. I możliwość wyjścia z tytułowego pudełka." Sylwia Chutnik

Tagi: Biografie i literatura faktu

Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ola2911
Ola2911
Przeczytane:2019-03-20, Ocena: 3, Przeczytałam,

Dziwna to książka, zapowiadała się ciekawie, ale chyba coś poszło nie tak, jak powinno. Całość napisana prosto, ale dobrze, czyta się szybko i gładko, treść jest natomiast bardziej problematyczna do oceny. Autorka opisuje japońskie kobiety, robi to właściwie dość rzetelnie i konkretnie. Skąd więc taka niska ocena ode mnie? Cóż, stąd, że właściwie po lekturze mam poczucie, że kobiety japońskie to najbardziej uciśniona grupa świata, i wszystkie są nieszczęśliwe. Japonia widziana oczami Karoliny Bednarz jest potwornie przygnębiająca, przedstawiona tendencyjnie. Tak naprawdę w Polsce też można wybrać kobiety, którym się nie udaje i to wszystko opisać tworząc wizerunek Polek uciśnionych. A może autorka sama ma problem ze swoją kobiecością i dlatego dostrzega i opisuje samo zło. Nie sądzę, żeby obraz kobiecości w Japonii był pełny i prawdziwy, prawdopodobnie to tylko mały wycinek, bardzo nieobiektywny. Ja tego nie kupuję.

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2019-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Smolucha
Smolucha
Przeczytane:2018-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Doskonale napisany zbiór opowieści o Japonii, w których główną rolę odgrywają kobiety i ich punkt widzenia. Brakowało mi takiego podejścia do historii - bo autorka zaczyna od Haru, zwanej Raicho - feministki z przełomu XIX i XX wieku - ale opisuje głównie problemy dzisiejsze. I to wcale nie jest przyjemna lektura - tzn. czyta się wspaniale, gładko i szybko, ale prezentowane zagadnienia jednak dobijają. Przy czym autorka nie porusza spraw które dotyczą wyłącznie kobiet - opisuje japońskie szkolnictwo (wtórny analfabetyzm mnie przeraził) czy erę salarymanów - jednak w każdym z rozdziałów główną rolę odgrywają kobiety.

Jeśli ktoś chce poczytać coś kojąco japońskiego, wczuć się w orientalny klimat tamtego rejonu świata - to nie ma po co brać się za tę książkę. Tylko się zdołuje i zawiedzie. Natomiast jeśli się szuka innego, bezkompromisowego spojrzenia i zaprezentowania problemów bez owijania w bawełnę - słowem jeśli się nie boi ktoś odmitologizowania Japonii - to lektura będzie w sam raz.

Jednocześnie mnie zachwyciła otwarcie feministycznym podejściem.

I zdenerwowała, to prawda. Jeśli tylko pojadę do Japonii, będę z uporem maniaczki używać zaimka 'ore'. Żadnego watashi! No i pasowałoby zdobyć tę górę, która jest zamknięta dla kobiet...

Trochę brakuje zdjęć i szkoda. Słowniczek z tyłu bardzo na plus.

Krótko: mnie zachwyciła. Pozycja z rodzaju otwierających oczy.

Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Karolina Bednarz0
Okładka ksiązki - Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują...