ㄠka umar造ch

Ocena: 5.6 (5 g這s闚)

Rok 1996 – do zapad貫j polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa by造 niemiecki 穎軟ierz, aby po latach zmierzy si z w豉sn wojenn przesz這軼i. Rok 1970 – student z Krakowa Andrzej Ho這ty雟ki odkrywa mroczne dzieje wioski i ponur tajemnic skrywan przez jej mieszka鎍ów. Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddzia esesmannów; mi璠zy Polakami i 砰dami zrywa si ostatnia 陰cz帷a ich ni.

Znakomita, wci庵aj帷a powie嗆 o pragnieniu odkupienia win, o zdolno軼i cz這wieka do najwi瘯szych pod這軼i i wspania-貫go po鈍i璚enia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszka鎍ów Wielkich Lip. Bohaterowie uwik豉ni w sie ideowo motywowanych postaw szukaj schronienia w elementarnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem mo瞠 by mi這嗆? Marcin Pilis tworzy wielowarstwow powie嗆, w której z這穎ne relacje polsko-篡dowskie i przera瘸j帷e wydarzenia z okresu II wojny 鈍iatowej wci庵aj bohaterów w nieodwracaln spiral z豉. Trzy plany czasowe przenikaj w doskonale zaaran穎wanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabu豉 ods豉nia sie dramatycznych zale積o軼i 陰cz帷ych postaci na przestrzeni kilkudziesi璚iu lat. Historia m這dego Andrzeja Ho這ty雟kiego, jego ojca – naukowca Jerzego Ho這ty雟kiego, piel璕niarki Hanki Paku造, zakonnika Jana Wro雟kiego czy niemieckiego 穎軟ierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko: w tle pobrzmiewa brutalno嗆 czasu wojny, bezwzgl璠no嗆 PRL-owskiej S逝瘺y Bezpiecze雟twa i pozorny powrót do normalno軼i w latach 90-tych.

Marcin Pilis udowodni ju, 瞠 cho jego dorobek literacki nie jest ilo軼iowo obszerny, to jest pisarzem, który odwa積ie si璕a do tematów trudnych, kontrowersyjnych i jednocze郾ie wa積ych. I 瞠 potrafi je ubra w atrakcyjn dla czytelnika fabu喚. W niczym nie przypomina swoich literackich rówie郾ików, którzy na ogó opisuj sm皻ne historyjki o dzieci雟twie, inicjacji, a w najlepszym razie o m璚e pracy w korporacji. Leszek Bugajski, Newsweek Dojrza豉 i odwa積a proza. Autor porusza temat, który przez lata by okryty pi皻nem tabu – okupacyjn zbrodni na 篡dowskich s御iadach, co tworzy literackie odniesienie do dramatu w Jedwabnem. Skutki tej tragedii przez d逝gie powojenne dziesi璚iolecia zawa篡造 na losie sprawców, którzy mieli jednak poczucie pope軟ionych win. I軼ie szekspirowskie zako鎍zenie, prowadzi do wyja郾ienia tajemniczych w徠ków, w które autor od pierwszych stron sprawnie wci庵a czytelnika. Piotr Dobro喚cki, Magazyn Literacki

Powie嗆 Pilisa jest literackim poszukiwaniem odpowiedzi na jedno z najwa積iejszych metafizy-cznych pyta dr璚z帷ych ludzko嗆: sk康 si bierze z這? Z這, które akurat w przypadku „ㄠki umar造ch” ods豉nia swe oblicze wielokrotnie: w momencie mordu na 砰dach, nikczemnej postawy ich polskich s御iadów, pó幡iejszego strachu, komunistycznej wszechw豉dzy, która tylko pozornie zamieni豉 si dzi w wolno嗆 mówienia o dawnych, g喚boko skrywanych w pami璚i, grzechach.
Ko鎍owa wymowa ksi捫ki wydaje si tchn望 optymizmem, w徠ki ko鎍z si happy endem, bohate-rowie znajduj spokój. Budzenie demonów nigdy nie jest jednak bezkarne, a z konsewencjami Marcin Pilis b璠zie musia zapewne zmierzy si w swojej kolejnej ksi捫ce. Mariusz Grabowski, Polska

„ㄠka umar造ch” Marcina Pilisa budzi ciekawo嗆, która wraz z odkrywaniem tajemnicy Wielkich Lip przechodzi w l瘯, wywo逝je przera瞠nie ludzkim bestialstwem. Rodzi si pytanie – o granice okrucie雟twa i o poczucie winy. Pami皻aj帷 „S御iadów” Jana Tomasza Grossa czy nagrodzony Nagrod Literack Nike dramat Tadeusza S這bodzianka „Nasza klasa” i wstrz御aj帷e 鈍iadectwa udzia逝 Polaków w „robieniu porz康ku z 砰dami”, czytamy kolejne wa積e rozwa瘸nia o winie. Zapis historii, któr zawsze pisz zwyci瞛cy. Wielkie tematy: Zag豉dy, zbrodni i kary, manipulacji i powszechnej zmowy milczenia. Dorota Koman, krytyk literacki

O AUTORZE
Marcin Pilis – ur. 1974, prozaik, dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu 奸御kiego. Od lat pisze w tygodniku "Kurier Jurajski". Obecnie jest jego redaktorem naczelnym. Autor 鈍ietnie przyj皻ej Relikwii (2009) i Opowie軼i nawiasowej (2006). ㄠka umar造ch jest jego trzeci powie軼i. Mieszka w Myszkowie.

RECENZJE

Dojrza豉 i odwa積a proza. Dojrza豉, bo autor wprowadza kilka planów czasowych, kilkadziesi徠 postaci, stosuje ró積e rodzaje narracji, indywidualizuje j瞛yk bohaterów i 鈍ietnie nad tym wszystkim panuje. A odwa積a, bo porusza temat, który przez lata by okryty pi皻nem tabu – okupacyjn zbrodni na 篡dowskich s御iadach, co tworzy literackie odniesienie do dramatu w Jedwabnem. Skutki tej tragedii przez d逝gie powojenne dziesi璚iolecia zawa篡造 na losie sprawców, którzy mieli jednak poczucie pope軟ionych win. Ca造 ten splot w徠ków dzieje si do tego w jednej zagubionej w lasach i odci皻ej od 鈍iata wiosce, przez co zachowana zostaje klasyczna jedno嗆 miejsca, na koniec otrzymujemy i軼ie szekspirowskie zako鎍zenie, ale tak瞠 i wyja郾ienie tajemniczych w徠ków, w które autor od pierwszych stron sprawnie wci庵a czytelnika. Piotr Dobro喚cki, Magazyn Literacki

Ju w debiutanckiej „Opowie軼i nawiasowej” z 2006 roku Marcin Pilis da si pozna czytelnikom jako ten, który dobrze czuje si w roli literackiego narratora. Wielow徠kowa przypowie嗆 o egzystencjalnych zmaganiach bohatera w dusznym 鈔odowisku ma這miasteczkowej obycza-jowo軼i wskazywa豉 na gówny temat jego pisarskich zainteresowa – jednostk uwik豉n w nieuchronny konflikt z rzeczywisto軼i. W „Relikwii”, opublikowanej w 2009 roku powie軼i znacznie ju dojrzalszej i bardziej dopraco-wanej, zwraca z kolei uwag intryguj帷y literacki sztafa: tym razem Pilis wprowadzi nas w prowincjonalne 鈔odowisko ko軼ielne. Na kanwie losów ks. Augustyna, og豉szaj帷ego wiadomo嗆 o odkryciu relikwii w podziemiach swojego ko軼io豉, autor stawia pytania o sens duchowo軼i, powo豉nia i jego konfrontacji ze wspó販zesnym 鈍iatem. Teraz Marcin Pilis wraca kolejn powie軼i „ㄠka umar造ch” i to kolejny krok na drodze jego pisarskiej ewolucji. Tym razem bowiem podj掖 prób zmierzenia si z najnowszymi polskimi dziejami. Co ciekawe jednak, Pilisa nie interesuje malowanie historycznej panoramy. Pozostaje wierny kameralno軼i, geograficznym peryferiom, z perspektywy których ludzkie zmagania z histori wida wyra幡iej. I które doskonale nadaj si do roli miejsca, w którym zdecydowa si umie軼i modny dzi w徠ek powie軼iowych powrotów w przesz這嗆. T貫m dla „ㄠki umar造ch” s Wielkie Lipy, typowa polska wioszczyna, przez któr przetoczy si ongi walec dziejów. To w鈔ód tamtejszych mieszka鎍ów gówny bohater Andrzej Ho這ty雟ki tropi mrocznie skrywan tajemnic. Nim jednak narrator powiedzie nas do tragicznego roku 1942, kiedy to do Wielkich Lip wkroczyli szukaj帷y 砰dów esesmani, Pilis przygotowuje nas swoistym repetytorium z dziejów ludzkiej pami璚i. I niczym wytrawny epik osnuwa je na losach m.in. rodziców Andrzeja, przeora pobliskiego klasztoru Jana Wro雟kiego, a nawet niemieckiego 穎軟ierza Karla Straucha, który po latach wraca do Wielkich Lip szukaj帷 usprawiedliwienia dla swoich m這dzie鎍zych wyborów. Tak naprawd bowiem powie嗆 Pilisa jest literackim poszukiwaniem odpowiedzi na jedno z najwa積iejszych metafizycznych pyta dr璚z帷ych ludzko嗆: sk康 si bierze z這? Z這, które akurat w przypadku „ㄠki umar造ch” ods豉nia swe oblicze wielokrotnie: w momencie mordu na 砰dach, nikczemnej postawy ich polskich s御iadów, pó幡iejszego strachu, komunistycznej wszechw豉dzy, która tylko pozornie zamieni豉 si dzi w wolno嗆 mówienia o dawnych, g喚boko skrywanych w pami璚i, grzechach. Mroku w tej powie軼i jest sporo, sporo jest te Pilisowych prób jego roz鈍ietlenia. Czy mu si to udaje? Ko鎍owa wymowa ksi捫ki wydaje si tchn望 optymizmem, w徠ki ko鎍z si happy endem, bohaterowie znajduj spokój. Budzenie demonów nigdy nie jest jednak bezkarne, a z konsek-wencjami Marcin Pilis b璠zie musia zapewne zmierzy si w swojej kolejnej ksi捫ce. Mariusz Grabowski, Polska The Times

Wystarczy milcze? Wielkie Lipy – w latach dziewi耩dziesi徠ych, w 1970, 1942, 1939 roku. Owiane tajemnic zbrodni. Wie, do której w 1996 roku w ostatni podró wyrusza Karl Strauch, by造 oficer Wehrmachtu. Wie, do której ponad dwadzie軼ia lat wcze郾iej wybra si m這dy student, Andrzej Ho這ty雟ki, by uciec od wspomnie o nieszcz窷liwej mi這軼i, odci望 si od gwaru Krakowa, nabra si. Wielkie Lipy, gdzie mie軼i si odziedziczone przez niego po ojcu obserwatorium astronomiczne, odt康 mia造 by jego oaz. Tymczasem ju w drodze do wioski (do której od lat nie doje盥瘸 瘸den autobus, i któr nawet w rozk豉dzie jazdy PKS trudno znale潭) – zostaje zaatakowany. Czy ma to jaki zwi您ek ze wsuni皻ym mu przez 鄉iertelnie chorego ojca zwitkiem papieru? = 4 h 35 m 55,24 s; = 16 30’ 33,5’’ Mno膨 si tajemnice. Tajemniczy klasztor i podejrzane zachowania mnichów zakonu, którego regu造 od lat nie ma ju w Polsce... Tajemnicze ostrze瞠nia. Tajemnicze przestrogi jedynej m這dej dziewczyny we wsi. Tajemnicze zachowania ch這pów... Kto jest dobry, kto z造? Kto i dlaczego chce naprawd pomóc Andrzejowi, a kto i dlaczego czyha na jego 篡cie? Czy nie ma ratunku? Nie ma ucieczki z Wielkich Lip? „ㄠka umar造ch” Marcina Pilisa budzi ciekawo嗆, która wraz z odkrywaniem tajemnicy Wielkich Lip przechodzi w l瘯, wywo逝je przera瞠nie ludzkim bestialstwem. Rodzi si pytanie – o granice okrucie雟twa i o poczucie winy. Czy powszechna zmowa milczenia i nieko鎍z帷a si pokuta wystarcz, by znikn窸y demony przesz這軼i? Pami皻aj帷 „S御iadów” Jana Tomasza Grossa czy nagrodzony Nagrod Literack Nike dramat Tadeusza S這bodzianka „Nasza klasa”, i wstrz御aj帷e 鈍iadectwa udzia逝 Polaków w „robieniu porz康ku z 砰dami”, czytamy kolejne wa積e rozwa瘸nia o winie. Zapis historii, któr zawsze pisz zwyci瞛cy. Wielkie tematy: Zag豉dy, zbrodni i kary, manipulacji i powszechnej zmowy milczenia. Dramat ofiar i dramat katów. Nieprzemijaj帷y. Jak nieprzemijaj帷a mo瞠 by nienawi嗆 (ów b造sk w oku starego nazisty, który znów po latach celuje w cz這wieka) i poczucie winy (ob喚d Ku鈣yka). Dramat dotycz帷y tych, którzy brali udzia w wydarzeniach, i tych, którzy urodzili si pó幡iej (wszak Andrzej jest ofiar tej samej nienawi軼i i l瘯u przed ujawnieniem zbrodni). Raz jeszcze czytamy o Zag豉dzie, nie mog帷 uwierzy, 瞠 ludzie mog by tak okrutni. I 瞠 bestialstwo mo瞠 cechowa równie Polaków. Bo gdy kilkoro z nich stara這 si pomóc 砰dom, wi瘯szo嗆 stanowi豉 milcz帷y t逝m, a cz窷 – bra豉 siekiery, kanistry z benzyn... Dorota Koman, krytyk literacki

Marcin Pilis udowodni ju, 瞠 cho jego dorobek literacki nie jest ilo軼iowo obszerny, to jest pisarzem, który odwa積ie si璕a do tematów trudnych, kontrowersyjnych i jednocze郾ie wa積ych. I 瞠 potrafi je ubra w atrakcyjn dla czytelnika fabu喚. W niczym nie przypomina swoich literackich rówie郾ików, którzy na ogó opisuj sm皻ne historyjki o dzieci雟twie, inicjacji, a w najlepszym razie o m璚e pracy w korporacji. O beletrystycznym rozmachu Pilisa i umiej皻no軼i przetwarzania w literatur istotnych problemów wyj皻ych z naszej rzeczywisto軼i 鈍iadczy豉 jego poprzednia powie嗆 – „Relikwia” i podobnie rzecz si ma z now, zatytu這wan „ㄠka umar造ch”. Tym razem wyra幡ie zainspirowa豉 go tzw. sprawa Jedwabnego, która nadal jest i pewnie pozostanie ju na zawsze ciemn kart naszej najnowszej historii. Pilis zmieniaj帷 oczywi軼ie lekko realia, buduje wokó niej zgrabn fabu喚 z elementami sensacyjnymi. Mamy oto wie, która ma na sumieniu zbrodni, mamy Niemca, który kierowa w czasie wojny zg豉dzeniem mieszkaj帷ych we wsi 砰dów i zaaprobowa udzia w tym mieszka鎍ów, mamy wreszcie niczego nie 鈍iadomego ch這paka, który przyje盥瘸 do wsi dwadzie軼iakilka lat pó幡iej i stopniowo odkrywa prawd, p豉c帷 zreszt za to straszn cen. No i mamy jeszcze tu powojenne okrutne manipulacje aparatu bezpiecze雟twa, ci庵n帷e si zreszt przez wiele lat i niemal równie okrutny rytua pokutny aplikowany mieszka鎍om wsi przez zakon, który zreszt nie jest cz窷ci Ko軼io豉. Rzecz w tym, 瞠 ludzie ze wsi spalili w synagodze swoich 篡dowskich s御iadów, co hitlerowcom by這 na r瘯, ale by這 niewygodne nowej polskiej w豉dzy propaguj帷ej obraz Polaka-ofiary wojny – zapad豉 wi璚 decyzja o odci璚iu wsi od 鈍iata (czemu sprzyja這 jej topograficzne usytuowania) i skazaniu jej na powolne wymarcie (dzieci by造 odbierane rodzicom i wywo穎ne). Leszek Bugajski, Newsweek

Informacje dodatkowe o ㄠka umar造ch:

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-10-20

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k ㄠka umar造ch

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

ㄠka umar造ch - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - agacik120
agacik120
Przeczytane:2010-11-08, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Avatar u篡tkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-02-08, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023,

,,Patrz, ale nie widz, a mo瞠 widz, ale nie wierz, a to tak, jakbym w豉郾ie nie widzia".

Ba豉m si tej ksi捫ki. Coraz mniej jestem odporna na makabr, coraz trudniej sobie z ni radz, zw豉szcza z tak prawdziw. A ta tutaj opisana, jest prawdziwa jak najbardziej, mimo 瞠 mi tak samo trudno w ni uwierzy, jak i temu "obserwatorowi" wypowiadaj帷emu s這wa z cytatu, kt鏎y widnieje na pocz徠ku mojej opinii.

To, 瞠 cz這wiek, to najgorszy gatunek na ziemi, wiedzia豉m od dawna, jednak skala pod這軼i, jak jest w stanie wyrz康zi przedstawicielom swojego i nie tylko swojego gatunku, wci捫 mnie zaskakuje i przera瘸. To straszna ksi捫ka, okropnie makabryczna w swej wymowie. Taka, kt鏎ej w 篡ciu nie chcia豉bym czyta po raz kolejny. A jednocze郾ie bardzo potrzebna, bo by mo瞠 chocia niekt鏎ym da do my郵enia. Jednak na pewno nie wszystkim. Nie tym, kt鏎zy mimo udowodnionych fakt闚, wci捫 twierdz, 瞠 my Polacy to jeste鄉y tacy cacy i zawsze byli鄉y. Takich niestety wci捫 niema這 w鈔鏚 nas.

Avatar u篡tkownika - Geronimo26
Inne ksi捫ki autora
Cisza w Pogrance
Marcin Pilis0
Ok豉dka ksi您ki - Cisza w Pogrance

W ciszy wieczor闚 逝ny nad horyzontem zwiastuj niechybn rze.Tego lata ca造 Wo造 ogarn窸a trwoga...Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Nielat