Lalkarz z Krakowa

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2018-10-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788365534941
Liczba stron: 290

Ocena: 5.36 (11 głosów)
Inne wydania:

Najlepsza książka na Gwiazdkę 2018 – wybór internautów.

Kraków, Polska, rok 1939. Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Karolina zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu – miłym, złamanym przez życie człowiekiem.

Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko.

Ta ponadczasowa opowieść, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią, pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Lalkarz z Krakowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Lalkarz z Krakowa

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-11-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Przyznam się od razu: „Lalkarz z Krakowa” to książka, po którą sięgnęłam przede wszystkim ze względu na przepiękną okładkę, a także (w drugiej kolejności) – liczne pochwały przeczytane na blogach. Spodziewałam się pięknej i głębokiej historii, niebanalnej i mądrej. I nie zawiodłam się! Piękna okładka skrywa prawdziwie piękną treść. Na skrzydełku książki jest informacja, że to książka dla dzieci – przyznam, że trudno mi ją tak zaklasyfikować. Ja nazwałabym ją raczej baśnią dla dorosłych. Bardzo piękną baśnią. Myślę jednak, że to książka, która spodoba się każdemu, kto jest wrażliwy i interesuje go nowe, oryginalne ujęcie tematu wojny.

Autorka zastosowała w swej baśni bardzo ciekawy zabieg: opisuje trudny czas drugiej wojny światowej, oczyma… lalki. Małej, drewnianej Karoliny. Gdy ją poznajemy, Karolina żyje sobie beztrosko w pięknej Krainie Lalek, jest krawcową, szyje ubrania dla poddanych króla i królowej, wszywa w nie dobre życzenia i czuje się potrzebna. Niestety – jej sielanka nie trwa wiecznie: na Krainę Lalek napadają okrutne i krwiożercze szczury, które niszczą piękne cukrowe kwiaty, palą wiele lalek, zabijają króla i królową, wypędzają Karolinę z jej domu. Karolina wraz ze spotkanym w lesie żołnierzem Fritzem (również lalką), pragnie pomóc swojej krainie. Dlatego zgadza się, by wiatr przeniósł ją do krainy ludzi, dokąd wzywa ją tajemniczy Lalkarz, Cyryl Brzezik. W świecie ludzi ma nadzieję znaleźć ratunek dla Krainy Lalek – niestety, choć trafia do pięknego Krakowa, który ją zachwyca i choć Lalkarz okazuje się być dobrym czarodziejem, który nie do końca zna swoją moc, Karolina przekonuje się, że świat ludzi też nie jest bezpiecznym miejscem. Wybucha wojna i lalka staje przed trudnym zadaniem.

Muszę przyznać, że to bardzo piękna historia, smutna i przejmująca, obok której nie można przejść obojętnie. Bardzo mi się podobała i na pewno długo będę o niej pamiętać. Podobała mi się jej poetyckość, przepiękny pomysł ratowania żydowskich dzieci z krakowskiego getta, piękne opisy Krakowa i przejmujące przeżycia lalki, Lalkarza i ich żydowskich przyjaciół, podkreślenie absurdalności wojny i idei Hitlera. To jedna z tych książek, które zapadają w duszę i każą nam się zastanowić nad przeszłością, nad historią, nad pojęciem dobra i zła. Autorka ukazuje nam, że drewniana lalka może mieć w sercu więcej uczuć i dobra niż niejeden człowiek. Poznajemy dzięki niej historię wojenną Krakowa, mamy wgląd w przeżycia zwykłych ludzi, wkraczamy nawet w nędzny i przerażający świat żydowskiego getta, z jego biedą, głodem, niepewnością jutra. Bardzo spodobały mi się wykreowane przez autorkę postacie: odważna Karolina, wrażliwy Lalkarz, przemiła żydowska dziewczynka Rena, okrutny niemiecki oficer.

Było już kilka literackich prób przybliżenia młodemu czytelnikowi czasów wojny – jak choćby „Chłopiec w pasiastej piżamce” czy „Złodziejka książek”. Podobnym tropem idzie „Lalkarz z Krakowa”, jednak tutaj do głosu dochodzi fantastyka, baśniowość, magia – i moim zdaniem jest to próba bardzo udana. Z połączenia tych elementów powstała pełna emocji opowieść, od której trudno się oderwać.

Nie sposób też nie wspomnieć o szacie graficznej, bo to wielki atut tej książki: miło się ją bierze do rąk, z zachwytem obraca się kolejne strony. Pięknie wydana i pięknie napisana książka, która powinna zachwycić miłośników baśni, opowieści z domieszką fantastyki i magii, a także tych wszystkich, których interesuje tematyka wojny i okupacji i chcieliby spojrzeć na nią z innej – bardzo nieoczekiwanej – strony. Polecam tę książkę wszystkim, którzy mają wrażliwą duszę – na pewno się nie zawiedziecie.

Jest to debiut autorki, trzeba przyznać – bardzo udany. Będę z pewnością niecierpliwie czekać na jej kolejne powieści, bo potrafi pięknie opowiadać i stworzyła naprawdę niebanalne dzieło.

Polecam! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2021-11-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Piękna książka, przypominająca o naszej przerażającej historii i o tym, że trzeba o niej pamiętać. Oryginalna fabuła , popłakałam się na końcu, wruszająca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2020-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020, 26 książek 2020,

Książka piękna i bolesna. Historia Karoliny i Cyryla w baśniowy sposób przybliża nam warunki w jakich żyło się w czasie wojny. Bardzo obrazowe porównania okupantów do szczurów i więźniów obozu do papierowych lalek, które spłonęły na stosie. 

Powieść Romero wzrusza i wciąga od samego początku. Kiedyś podaruję tę książkę córce. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2019-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy