Lama Mania

Data wydania: 2021-02-25
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Język oryginału: francuski
Ilustracje: Anne-Hélène Dubray

Czy wszystkich ogarnęła już Lamamania? Dla lamo-maniaków i dla tych, którzy dopiero chcą nimi zostać mamy książkę o tych niezwykłych zwierzętach. Wszystko, czego chcielibyście się o nich dowiedzieć i jeszcze więcej! O tym gdzie żyją, co jedzą, dokąd podróżują, ile rodzą dzieci i jak się nimi opiekują. I oczywiście, jakie robią miny!

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Lama Mania

Opinie o książce - Lama Mania

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Leżący w Andach Środkowych (Boliwia i Peru) śródgórski płaskowyż, wraz z bezodpływowymi kotlinami, jeziorami, solniskami oraz półpustynną roślinnością, tworzy krainę o tajemniczej nazwie „Altiplano” – naturalne środowisko życia lam i alpaków. Lama Mania to wspaniała publikacja Wydawnictwa Muchomor, która pomoże czytelnikowi poznać, zrozumieć oraz pokochać te niezwykle czarujące zwierzęta. Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Françoise de Guibert w interesujący sposób szkicuje w niej portret lamy (sylwetka i waga, gruczoły, uszy, oczy, górna warga oraz dolne siekacze, a także szyja, poduszki na podeszwach nóg, ogon i wełna). Przedstawia hierarchię panującą w stadzie. Przygląda się nauce w szkole lam oraz ich podróży w dorosłość. Wymienia zwierzęta żyjące w Altiplano (ze szczególnym naciskiem położonym na dzikich kuzynów lamy) oraz wymarłe gatunki prehistoryczne. Skupia się na obronie przed wrogami (puma i kondor). Uzasadnia nazywanie lam „królami min”. Poświęca uwagę europejskim hodowlom lam i alpaków, po czym prowadzi do Choqek ҆ iraw (kolebka złota i jedno z najpiękniejszych miast Inków, w którym odkryto ruiny z kamiennymi mozaikami, przedstawiającymi karawanę lam słońca). By publikacja okazała się jeszcze bardziej interesującą, informacje w niej zawarte ...

Opinie o książce - Lama Mania

Lamy to bardzo urocze zwierzęta, których nie spotykamy na co dzień, żeby je zobaczyć, musimy udać się najczęściej do zoo lub do gospodarstwa gdzie takie są hodowane, a teraz możemy również za pomocą książki udać się do ich prawdziwej krainy, którą zamieszkują.
Książka to nie historia o pewnej Lamie Mani, chociaż może nam się tak wydawać po tytule, ale publikacja ze wszystkimi informacjami o tych zwierzętach. Pomimo że nie jest to opowieść do czytania, tylko zlepek ciekawostek to książka bardzo wciąga i jest świetna dla dzieci w każdym wieku, młodsze będą miały wiele obrazków do obejrzenia, a starsze poznają wszystkie tajemnice tych miłych zwierząt. Najbardziej w książce zachwyca grafika, jest tu wiele zdjęć lam, ich środowiska, a nawet innych zwierząt, które żyją obok nich, wszystkiemu towarzyszą bardzo żywe kolory, pomimo że nie są to realne zdjęcia a tylko grafika to i tak wszystko bardzo przypomina rzeczywisty wygląd. Dzięki tej książce dowiadujemy się naprawdę wszystkiego o tych zwierzętach, sama nie spodziewałam się, że są one tak interesujące, na przykład każda młoda lama musi odejść ze stada, w którym się urodziła i poszukać innego, a znajduje je dzięki temu, że lamy zostawiają swój zapach na wszystkim, co mijają.
Bardzo podoba mi się to, że książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób, nie taki, który znajdziemy w podręczniku, ale taki, który wciąga czytelników w każdym wieku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet czytać ją jako bajkę na dobranoc. Jest to świetny przykład nauki poprzez zabawę, bo jednak lepiej zapamiętuje się informacje z książki, którą czyta się z wyboru, a nie z przymusu niż z podręcznika, kiedy to trzeba przeczytać te same informacje i je zapamiętać, dlatego fajnie jest zaopatrywać się w takie pozycje i pomoc zdobyć wiedzę dziecku, która kiedyś może przydać mu się w szkole.
Już po raz kolejny wydawnictwo bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, książka jest bardzo nieszablonowa i pomimo swojej tematyki wpada w gusta wielu dzieci, a nawet dorosłych, bo dzięki niej możemy poznać lamy od nieznanej nam dotąd strony.

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska