Lato bez mężczyzn

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-04-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379435180
Liczba stron: 208
Tytuł oryginału: The Summer Without Men
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Joanna Hryniewska

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Błyskotliwa satyra na temat natury miłości, różnic między kobietami i mężczyznami oraz obłędu spod pióra wybitnej pisarki, prywatnie żony Paula Austera.

Mia Fredrickson, nadwrażliwa poetka, sarkastyczna narratorka powieści musi zrewidować własne życie. Po niespodziewanej prośbie ze strony jej wieloletniego męża, uznanego neurologa, Mia ląduje na oddziale psychiatrycznym. Po wyjściu ze szpitala wraca do rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Samotna i opuszczona, z początku przeklina swój podły los, wkrótce jednak zostaje wciągnięta w wir nieprzewidywalnych zdarzeń z udziałem lokalnych indywiduów - matki Mii i jej najbliższych przyjaciółek, sąsiadki z dwójką dzieci i rozwścieczonym mężem oraz grupy nabuzowanych hormonami dziewcząt z warsztatów poezji.

,,Hustvedt, jedna z najlepszych pisarek swojego pokolenia, stworzyła powieść fascynującą i niekonwencjonalną. Mia to postać na przemian dowcipna, wnikliwa, mroczna, zagubiona, załamana, sarkastyczna, znękana i pełna nadziei" - ,,The Australian"

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Lato bez mężczyzn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Lato bez mężczyzn

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2015,
Lato bez mężczyzn" zaskoczyło mnie. To historia kobiety, której mąż zrobił sobie przerwę w ich wspólnym życiu. Po epizodzie psychozy wywołanym porzuceniem Mia wyjeżdża do małego miasteczka, w którym ma prowadzić zajęcia z poezji dla nastolatek, regenerować siły i pobyć z matką przebywającą w domu opieki. Nastawiłam się na typowy "wzruszacz" z motywem było żle, jest lepiej a na końcu będzie cudownie. Zamiast tego dostałam pamiętnik/dziennik z przemyśleniami, przepracowywaniem emocji, rozmyślaniem nad małżeństwem - jak zmienia ludzi, jak wrasta w ich wnętrze, jak powszednieje, rozważaniem jak przerwa to nie nic tylko potężna rewolucja w postrzeganiu siebie, to nie wydarzenie kończące wspólne życie lecz coś co trwa i wpływa na następne miesiące, a nawet lata. W tym wszystkim wspomnienia i analiza jak dziewczynka przemienia się w kobietę dojrzałą a następnie staruszkę. Wszystko to w formie poetyckiego dyskursu Mii z czytelnikiem, z wierszami wplecionymi w tekst.
Link do opinii
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2015-08-18, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Piekna historia, kto powiedzial ze facet jest potrzebny do szczescia. Bez nich tez jest super. Swietna ksiazka.
Link do opinii

Bardzo głęboka, dla mnie ciężka i wymagająca uwagi i zastanowienia się. Idealna dla osób, które wymagają od literatury czegoś więcej niż tylko ckliwej opowiastki.

Niewielka i dość krótka ale nacechowana ogromną ilością emocji i przemyśleń i myślę, że nikt nie przejdzie obok obojętnie. Chyba każdy czytelnik wyciągnie z niej coś dla siebie a nauka zostanie z nim do końca życia.

Autorka ma albo ogromną wyobraźnię albo ciężkie życiowe doświadczenia- ja obstawiam to drugie. Treść "żyje" - zupełnie jak kartki z pamiętnika.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2015-08-09, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wspomnienia przyszłości
Siri Hustvedt0
Okładka ksiązki - Wspomnienia przyszłości

,,Wspomnienia przyszłości" to prowokacyjna, żywiołowa powieść o czasie, pamięci, pożądaniu i wyobraźni pióra nagradzanej autorki ,,Świata w płomieniach"...

Na oślep
Siri Hustvedt0
Okładka ksiązki - Na oślep

Powieść „Na oślep” jest debiutem prozatorskim Siri Hustvedt. Autorka kreuje w niej wizerunek niezwykle wrażliwej psychiki kobiecej, zmagającej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Truizmy często okazują się kłamstwem, ale fakt, że okrucieństwo to część ludzkiego życia, nie jest jednym z nich. Musimy podejść bliżej, tak blisko, żeby poczuć woń krwi sączącej się z nacięć, dreszczyk tajemnicy i teatralną grozę, którą dziewczęta odnalazły w Sabacie. Musimy zbliżać się, aż odczujemy przyjemność, którą czerpały z krzywdzenia Alice; musimy też być blisko Alice, żeby zobaczyć, jak w swojej bezbronności i potrzebie bycia bardzo, bardzo grzeczną sama wyrwała sobie pazury, tak samo jak niegdyś ja.


Więcej
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy