Lato wśród wydm

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788380757141
Liczba stron: 400

Ocena: 4.8 (10 głosów)

Mały biały domek nad morzem, któż o nim nie marzył?

Specjalistka od aranżowania nieruchomości na sprzedaż, Matylda Radwan, ma twardy orzech do zgryzienia - tego domu akurat nikt nie chce kupić. W ciągu kilku letnich tygodni musi dokonać całkowitej metamorfozy. Nie spodziewa się, że zmiany dotkną również jej życia, w którym pojawią się zwariowany autostopowicz, przystojny archeolog poszukujący skarbów we wrakach statków i tajemnicza młoda dziewczyna, tęskniąca za swoją matką. Ich drogi przetną się na plaży pośród wydm, a spotkanie zaowocuje czymś więcej niż tylko letnią przelotną znajomością.

Urocza, pełna słońca opowieść o oczekiwaniu, marzeniach i wielkich nadziejach, które nosimy w sercu, czasami bojąc się do nich przyznać. A życie potrafi nas zaskoczyć najbardziej niezwykłym rozwiązaniem...

Pierwszy tom nadmorskiej serii ,,Przylądek wichrów", której akcja toczy się w prześlicznych Dębkach nad Bałtykiem.

Drugi tom ,,Róża wiatrów" w przygotowaniu

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Lato wśród wydm

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Lato wśród wydm

"Lato wśród wydm" to pierwszy tom nowej serii Agnieszki Krawczyk - 'Przylądek Wichrów'. Powieść kusi cudownie klimatyczną okładką z nadmorskim pejzażem a ciekawość bierze górę - sięgam, by zatracić się niedzielnie w urokliwych Dębkach i ukrytych tam tajemnicach. Czym wyróżni się ta książka pośród innych, typowo letnich i nadmorskich lektur?

"...to, w jaki sposób postrzegamy siebie, kształtuje również nasz obraz w oczach innych." *

Właścicielka biura nieruchomości - Justyna Malinowska - ma problem ze sprzedażą domku letniskowego swojego brata Konrada. Choć położony w urokliwym miejscu i tuż przy plaży, to jednak zdaniem potencjalnych kupujących jest odpychający, zimny i bez charakteru. Justyna sięga po 'asa w rękawie' i prosi o pomoc swoją przyjaciółkę Matyldę Radwan, twórczynię przepięknych gobelinów. Matylda ma dokonać zmian w domku, by przestał być przygnębiający, nijaki i nudny.

Splot losowych zdarzeń sprawia, że pomaga jej pewien student a "rozrywek" dostarcza rodzina Orontowiczów z Drozdowa oraz archeolog morski - Łukasz Rokicki. Dzięki niemu Matylda ma okazję poznać historie wraków leżących na dnie Bałtyku, zwiedzić malownicze zakątki wybrzeża, poczuć niesamowity klimat plaży, uderzających w nią fal a także podziwiać różne odcienie wody. Odwiedza urokliwe miejsca: herbaciarnię, latarnię, targ staroci, wraki czy cieplarnie - które z nich ją zainspirują? Bardzo mi się podobały jej pomysły oraz to, jak niewielkim kosztem i nakładem powstawały cudowne rzeczy.

"...przykre rzeczy należy mówić od razu, żeby później nie pozostawały niedomówienia i nieprzyjemny osad pretensji." **

Na idealne i bezproblemowe zdawałoby się wakacje Matyldy cieniem kładzie się historia z przeszłości Oli, jednej z mieszkanek. Dziewczyna zachowuje się dziwnie, snuje teorie o czarownicach a jej dziadek jest chwilami dosyć nieprzyjemny a nawet wredny. Co wydarzyło się w ich życiu? Dlaczego ta sprawa owiana jest tajemniczą aurą i panuje zmowa milczenia?

"...bo nie zmusisz nikogo, żeby cię kochał, podobnie jak nie namówisz go, aby przestał." ***

Powieść dotyka wielu poważnych problemów, ale porusza też ciekawe wątki, jakie nieczęsto pojawiają się w książkach obyczajowych. Agnieszka Krawczyk zwróciła naszą uwagę na pracę latarników, "skarby" kryjące się na dnie morza, problemy rodziców z dziećmi - lub odwrotnie, wiarę w zabobony, bo czasami te łatwiejsze wyjaśnienia trudnych spraw pozwalają nam zmierzyć się z prawdą. Autorka otwiera nam oczy na to, że czasami emocje wygrywają z racjonalnym myśleniem a problemy jakie nas dotykają w związkach są skutkiem kiepskiej komunikacji, lub jej braku, choć przecież w byciu ze sobą chodzi o to, by "płynąć wspólnym nurtem". ****

W książce nie wszystko jest białe lub czarne, nie każdy jest dobry a relacje nie ociekają miodem... Również reakcje na stratę są różne, bowiem nie każdy potrafi szybko się otrząsnąć i żyć dalej, częściej chyba zdarza się zamknięcie w sobie. W tej historii zdarzają się 'czarne charaktery', fałszywe obrazy drugiego człowieka a bohaterowie prędzej lub później zaczynają dostrzegać prawdę, choćby o tym, że Karaiby nie zawsze nimi są...

"Marzenia trzeba spełniać, nawet najdziwniejsze i najbardziej niesamowite." *****


Podsumowując - "Lato wśród wydm" to opowieść o ludziach i skarbach znalezionych na plaży, o samotności, nałogach, marzeniach, tęsknocie, bezradności, udzielaniu pomocy, odwadze w wyrażaniu uczuć, sukcesach i porażkach. Historia, która porusza serce różnorodnym pięknem, nie tylko krajobrazów, ale i zachowań bohaterów. Niedokończone historie, niezałatwione sprawy, wymykające się uczucia, zagadki z przeszłości, na tym opiera się opowieść o niezwykłym lecie w Dębkach, które kończy się koniecznością podjęcia życiowych decyzji. Polecam gorąco!


* A. Krawczyk, "Lato wśród wydm", Filia, Poznań 2019, s. 157
** Tamże, s. 64
*** Tamże, s. 93
**** Tamże, s. 347
***** Tamże, s. 354

Link do opinii

Przedłużenie lata. Ciepła opowieść, której akcja toczy się w nadmorskich Dębkach. Kilkoro bardzo różnych bohaterów, którzy spotykają się, zaprzyjaźniają lub wprost przeciwnie nie mogą na siebie patrzeć. Czasami trudno im się dogadać, a czasami czytają sobie w myślach. Ciekawi mnie jak autorka rozwinie akcję w kolejnych tomach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Matylda przyjeżdża nad polskie morze, żeby pomóc swojej przyjaciółce w sprzedaży domu. Proste i banalne zadanie okazuje się obwitować w interesujące okoliczności towarzyszące. Znajomość z autostopowiczem, spotkanie z nurkami szukającymi skarbów, początki przyjaźni, młodzieńcze miłości, dziewczyna opuszczona przez matkę, żona opuszczona przez męża, kilimy, domy nadmorskie, wraki statków..... To i jeszcze więcej dzieje się latem wśród wydm. Warto dołączyć i przenieść się na bałtyckie plaże. Choć na chwilę.... Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-09-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Sama fabuła ciekawa, dobrze scharakteryzowani bohaterowie. Akcja nie porywa, dialogi lekko irytujące. Przeszkadzały mi w czytaniu podpowiedzi do wypowiedzi typu: powiedziała artystka, dodał archeolog, domyśliła się rękodzielniczka, właściciel domu, siostra właściciela domu. właścicielka biura nieruchomości itp. Czasami można by bez nich się obyć, innym razem opisac imieniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2019-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Czary codzienności. Pakiet: Siostry / Przyjaciele i rywale / Słoneczna przystań
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Czary codzienności. Pakiet: Siostry / Przyjaciele i rywale / Słoneczna przystań

"Czary codzienności", bestsellerowa saga Agnieszki Krawczyk! Trzy tomy: "Siostry", "Przyjaciele i rywale" i "Słoneczna przystań" w jednym pakiecie...

Morderstwo niedoskonałe
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Morderstwo niedoskonałe

Jak odróżnić morderstwo doskonałe od niedoskonałego? Oczywiście po ingerencji Wścibskiej Sąsiadki. Ale jeśli mordercą jest polska Gina Lollobrigida, która...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
iBoy
Kevin Brooks
iBoy
Pokaż wszystkie recenzje