Lato wśród wydm

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-06-19

Mały biały domek nad morzem, któż o nim nie marzył?

Specjalistka od aranżowania nieruchomości na sprzedaż, Matylda Radwan, ma twardy orzech do zgryzienia - tego domu akurat nikt nie chce kupić. W ciągu kilku letnich tygodni musi dokonać całkowitej metamorfozy. Nie spodziewa się, że zmiany dotkną również jej życia, w którym pojawią się zwariowany autostopowicz, przystojny archeolog poszukujący skarbów we wrakach statków i tajemnicza młoda dziewczyna, tęskniąca za swoją matką. Ich drogi przetną się na plaży pośród wydm, a spotkanie zaowocuje czymś więcej niż tylko letnią przelotną znajomością.

Urocza, pełna słońca opowieść o oczekiwaniu, marzeniach i wielkich nadziejach, które nosimy w sercu, czasami bojąc się do nich przyznać. A życie potrafi nas zaskoczyć najbardziej niezwykłym rozwiązaniem...

Pierwszy tom nadmorskiej serii ,,Przylądek wichrów", której akcja toczy się w prześlicznych Dębkach nad Bałtykiem.

Drugi tom ,,Róża wiatrów" w przygotowaniu

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Lato wśród wydm

Opinie o książce - Lato wśród wydm

"Lato wśród wydm" to pierwszy tom nowej serii Agnieszki Krawczyk - 'Przylądek Wichrów'. Powieść kusi cudownie klimatyczną okładką z nadmorskim pejzażem a ciekawość bierze górę - sięgam, by zatracić się niedzielnie w urokliwych Dębkach i ukrytych tam tajemnicach. Czym wyróżni się ta książka pośród innych, typowo letnich i nadmorskich lektur?

"...to, w jaki sposób postrzegamy siebie, kształtuje również nasz obraz w oczach innych." *

Właścicielka biura nieruchomości - Justyna Malinowska - ma problem ze sprzedażą domku letniskowego swojego brata Konrada. Choć położony w urokliwym miejscu i tuż przy plaży, to jednak zdaniem potencjalnych kupujących jest odpychający, zimny i bez charakteru. Justyna sięga po 'asa w rękawie' i prosi o pomoc swoją przyjaciółkę Matyldę Radwan, twórczynię przepięknych gobelinów. Matylda ma dokonać zmian w domku, by przestał być przygnębiający, nijaki i nudny.

Splot losowych zdarzeń sprawia, że pomaga jej pewien student a "rozrywek" dostarcza rodzina Orontowiczów z Drozdowa oraz archeolog morski - Łukasz Rokicki. Dzięki niemu Matylda ma okazję poznać historie wraków leżących na dnie Bałtyku, zwiedzić malownicze zakątki wybrzeża, poczuć niesamowity klimat plaży, uderzających w nią fal a także podziwiać różne odcienie wody. Odwiedza urokliwe miejsca: herbaciarnię, latarnię, targ staroci, wraki czy cieplarnie - które z nich ją zainspirują? Bardzo mi się podobały jej pomysły oraz to, jak niewielkim kosztem i nakładem powstawały cudowne rzeczy.

"...przykre rzeczy należy mówić od razu, żeby później nie pozostawały niedomówienia i nieprzyjemny osad pretensji." **

Na idealne i bezproblemowe zdawałoby się wakacje Matyldy cieniem kładzie się historia z przeszłości Oli, jednej z mieszkanek. Dziewczyna zachowuje się dziwnie, snuje teorie o czarownicach a jej dziadek jest chwilami dosyć nieprzyjemny a nawet wredny. Co wydarzyło się w ich życiu? Dlaczego ta sprawa owiana jest tajemniczą aurą i panuje zmowa milczenia?

"...bo nie zmusisz nikogo, żeby cię kochał, podobnie jak nie namówisz go, aby przestał." ***

Powieść dotyka wielu poważnych problemów, ale porusza też ciekawe wątki, jakie nieczęsto pojawiają się w książkach obyczajowych. Agnieszka Krawczyk zwróciła naszą uwagę na pracę latarników, "skarby" kryjące się na dnie morza, problemy rodziców z dziećmi - lub odwrotnie, wiarę w zabobony, bo czasami te łatwiejsze wyjaśnienia trudnych spraw pozwalają nam zmierzyć się z prawdą. Autorka otwiera nam oczy na to, że czasami emocje wygrywają z racjonalnym myśleniem a problemy jakie nas dotykają w związkach są skutkiem kiepskiej komunikacji, lub jej braku, choć przecież w byciu ze sobą chodzi o to, by "płynąć wspólnym nurtem". ****

W książce nie wszystko jest białe lub czarne, nie każdy jest dobry a relacje nie ociekają miodem... Również reakcje na stratę są różne, bowiem nie każdy potrafi szybko się otrząsnąć i żyć dalej, częściej chyba zdarza się zamknięcie w sobie. W tej historii zdarzają się 'czarne charaktery', fałszywe obrazy drugiego człowieka a bohaterowie prędzej lub później zaczynają dostrzegać prawdę, choćby o tym, że Karaiby nie zawsze nimi są...

"Marzenia trzeba spełniać, nawet najdziwniejsze i najbardziej niesamowite." *****

Podsumowując - "Lato wśród wydm" to opowieść o ludziach i skarbach znalezionych na plaży, o samotności, nałogach, marzeniach, tęsknocie, bezradności, udzielaniu pomocy, odwadze w wyrażaniu uczuć, sukcesach i porażkach. Historia, która porusza serce różnorodnym pięknem, nie tylko krajobrazów, ale i zachowań bohaterów. Niedokończone historie, niezałatwione sprawy, wymykające się uczucia, zagadki z przeszłości, na tym opiera się opowieść o niezwykłym lecie w Dębkach, które kończy się koniecznością podjęcia życiowych decyzji. Polecam gorąco!

* A. Krawczyk, "Lato wśród wydm", Filia, Poznań 2019, s. 157
** Tamże, s. 64
*** Tamże, s. 93
**** Tamże, s. 347
***** Tamże, s. 354

Przedłużenie lata. Ciepła opowieść, której akcja toczy się w nadmorskich Dębkach. Kilkoro bardzo różnych bohaterów, którzy spotykają się, zaprzyjaźniają lub wprost przeciwnie nie mogą na siebie patrzeć. Czasami trudno im się dogadać, a czasami czytają sobie w myślach. Ciekawi mnie jak autorka rozwinie akcję w kolejnych tomach.

Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Matylda przyjeżdża nad polskie morze, żeby pomóc swojej przyjaciółce w sprzedaży domu. Proste i banalne zadanie okazuje się obwitować w interesujące okoliczności towarzyszące. Znajomość z autostopowiczem, spotkanie z nurkami szukającymi skarbów, początki przyjaźni, młodzieńcze miłości, dziewczyna opuszczona przez matkę, żona opuszczona przez męża, kilimy, domy nadmorskie, wraki statków..... To i jeszcze więcej dzieje się latem wśród wydm. Warto dołączyć i przenieść się na bałtyckie plaże. Choć na chwilę.... Polecam.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-09-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Sama fabuła ciekawa, dobrze scharakteryzowani bohaterowie. Akcja nie porywa, dialogi lekko irytujące. Przeszkadzały mi w czytaniu podpowiedzi do wypowiedzi typu: powiedziała artystka, dodał archeolog, domyśliła się rękodzielniczka, właściciel domu, siostra właściciela domu. właścicielka biura nieruchomości itp. Czasami można by bez nich się obyć, innym razem opisac imieniem.

Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2019-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Czary codzienności. Pakiet: Siostry / Przyjaciele i rywale / Słoneczna przystań
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Czary codzienności. Pakiet: Siostry / Przyjaciele i rywale / Słoneczna przystań

"Czary codzienności", bestsellerowa saga Agnieszki Krawczyk! Trzy tomy: "Siostry", "Przyjaciele i rywale" i "Słoneczna przystań" w jednym pakiecie...

Morderstwo niedoskonałe
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Morderstwo niedoskonałe

Jak odróżnić morderstwo doskonałe od niedoskonałego? Oczywiście po ingerencji Wścibskiej Sąsiadki. Ale jeśli mordercą jest polska Gina Lollobrigida, która...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska