Leniwa niedziela. Pestka

Jedna z najbardziej przejmujących opowieści miłosnych w polskiej literaturze powojennej.

Historia małżeńskiego trójkąta i zakazanego uczucia, pełna życiowej prawdy i pytań bez jednoznacznej odpowiedzi...

Zaskoczeni intensywnością i gwałtownością uczucia, które spada na nich nagle i niespodziewanie, Agata i Borys stają przed dramatycznym wyborem.

Czy ocalą własne szczęście, nie krzywdząc bliskich?

Czy mają prawo do miłości, która niszczy dom i rodzinę?

Powieść Pestka, wydana po raz pierwszy w 1964 roku, była wielokrotnie wznawiana, została także przełożona na pięć języków. W 1995 roku na jej podstawie powstał film w reżyserii Krystyny Jandy.

Informacje dodatkowe o Leniwa niedziela. Pestka:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-04

Kup książkę Leniwa niedziela. Pestka

Leniwa niedziela. Pestka - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2016 , Mam,
Jeśli charakteryzuje Cię cierpliwość wobec wnikliwych rozważań analizujących sytuację we wzniosły sposób, jeśli masz możliwość skupienia i chęć zagłębienia się w umysły osób związanych z małżeńskim "trójkątem", to sięgnij po "Pestkę" Anki Kowalskiej. Niezależnie od tego czy rozumiesz, czy ganisz tego typu związek zrodzony z głębokiego uczucia. Główną bohaterką powieści jest Agata, która pokochała z wzajemnością żonatego mężczyznę. Jej przyjaciółka Daria dezaprobuje tę sytuację. Nielegalna miłość, która dla jednej kobiety jest szczęściem i nieszczęściem zarazem, dla obserwatorki będącej w uświęconym związku małżeńskim, sytuacja przyjaciółki jest uważana za życiowy dramat i grzech. Jeśli oczekuje się ciekawej fabuły,to styl powieści może irytować rozkładaniem na czynniki pierwsze zachwań, gestów, odczuć i wypowiedzianych słów. Taka wnikliwość daje jednak czytelnikowi możliwość wczucia się w myśli, nadzieje i wątpliwości, wręcz w dusze bohaterów. Liryzm i poetyckie porównania (choć momentami w nadmiernej ilości) powodują, że słowami, którymi napisana jest "Pestka" można się delektować lub znużyć rozwlekłością deliberacji, zależnie od czytelniczych preferencji.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Czytałam tę książkę mając lat kilkanaście. Teraz wróciłam do niej z wielką chęcią. Piękna, mądra, głęboka. Miłość, przyjaźń -taka prawdziwa, pomimo trudności i odmiennego zdania w wielu ważnych sprawach. Polecam
Avatar użytkownika - ginewra
ginewra
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 4, Przeczytałam,
Dała mi do myślenia, mimo, że nie czyta się tego lekko.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Jestem po prostu rozdrażniona tą książką. Irytowało mnie w niej dosłownie wszystko: górnolotne słownictwo, które z trudem przeszłam, bohaterowie, którzy wołali o pomstę do nieba. Sama treść ciężka i monotonna. Być może jeszcze nie dorosłam do tego typu powieści, albo zwyczajnie to nie jest mój styl literacki.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jak dla mnie książka z typowym wątkiem tylko strasznie zagmatwane słownictwo przez co bardzo źle mi się czytało.Nie mój styl :(
Niełatwa książka, bo opowiada o życiu nieprzesłodzonym. W zasadzie opowieść o miłości: tej rodzinnej i tej innej, zakazanej. Pisana w trochę nietypowy sposób, bo w formie monologu skierowanego do jednej osoby. Przez to i dzięki temu, że bliżej jej do poezji niż do prozy, nie czyta się łatwo.
Kilkakrotnie miałam ochotę cisnąć "Pestkę" w kąt. Praktycznie brak dialogów, awersja autorki do przecinków, jedno zdanie zajmujące kilkanaście linijek - przez to książkę czytało mi się bardzo ciężko. Nie mogłam znieść tego słowotoku. Książkę czytałoby się o wiele lepiej, gdyby nie była monologiem Sabiny. Może dla innych "Pestka" jest pozycją ciekawą, nawet wspaniałą, napisaną przystępnym językiem, ale z pewnością nie dla mnie.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2017-07-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki (2017),
Trudna książka którą czytałam z mozołem. Bez wątpienia takie roztkliwianie się nad każdą chwilą i psychologiczne rozważania to nie mój styl i nie pasuje mi ta książka na "leniwą niedzielę"- zbyt wiele wymaga skupienia i za mocno nuży...
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko