Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-74-14220-0

W imponującej erudycją, a zarazem przejrzystej biografii Leonarda da Vinci Charles Nicholl mierzy się z utrwalonym jeszcze w XIX wieku mitem genialnego humanisty, nieustającego w poszukiwaniach artystycznych i naukowych, dręczonego obsesją doskonałości. Kreśląc barwny fresk ówczesnych Włoch, ukazuje na jego tle człowieka obdarzonego niezwykłym umysłem, a jednak ograniczonego swoją sytuacją, artystę, który porzucał nieukończone dzieła powodowany nie tyle legendarnym dążeniem do perfekcji, ile pragnieniem twórczej swobody. Nicholl z ogromną pasją i skrupulatnością rekonstruuje otoczenie Leonarda: kreśli sylwetki jego krewnych i pomocników, opisuje ulice i wnętrza pracowni, pisze o obyczajach, prawach, ubiorach, zabawach, smakach i zapachach jego epoki. Szczegółowo analizuje kulisy powstawania niektórych dzieł, jak na przykład znajdującej się w polskich zbiorach Damy z łasiczką, przedstawiając nie tylko kontekst historyczny, ale i symbolikę oraz różne interpretacje obrazów.
Pełna zapadających w pamięć szczegółów książka Nicholla pozwala dostrzec wielowymiarowość wielkiego geniusza. Ukazuje go jako malarza, muzyka, architekta, wynalazcę, ale przede wszystkim jako człowieka, którego charakter wyznaczają dwie nieustannie przenikające się rzeczywistości – codzienność oraz sztuka.

Kup książkę Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Opinie o książce - Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Seria wydawanych przez W.A.B. biografii imponuje pracowitością, jaką włożyli w ich napisanie autorzy konkretnych tomów. Nie inaczej jest z Charlesem Nichollem, który z ogromną pieczołowitością przytacza argumenty, opinie o genialnym artyście: czy był gejem, jak wyglądał, i czy w ogóle istniał, jego spór z Michałem Aniołem, po czym wyczerpująco je komentuje: potwierdza, obala, dopowiada. Przede wszystkim jednak opowiada o wielkim artyście, który ze swojej wielkości zdawał sobie sprawę. Trzeba przeczytać!

Kup książkę Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Kudłata