Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-74-14220-0
Liczba stron: 648

Ocena: 6 (1 głosów)

W imponującej erudycją, a zarazem przejrzystej biografii Leonarda da Vinci Charles Nicholl mierzy się z utrwalonym jeszcze w XIX wieku mitem genialnego humanisty, nieustającego w poszukiwaniach artystycznych i naukowych, dręczonego obsesją doskonałości. Kreśląc barwny fresk ówczesnych Włoch, ukazuje na jego tle człowieka obdarzonego niezwykłym umysłem, a jednak ograniczonego swoją sytuacją, artystę, który porzucał nieukończone dzieła powodowany nie tyle legendarnym dążeniem do perfekcji, ile pragnieniem twórczej swobody. Nicholl z ogromną pasją i skrupulatnością rekonstruuje otoczenie Leonarda: kreśli sylwetki jego krewnych i pomocników, opisuje ulice i wnętrza pracowni, pisze o obyczajach, prawach, ubiorach, zabawach, smakach i zapachach jego epoki. Szczegółowo analizuje kulisy powstawania niektórych dzieł, jak na przykład znajdującej się w polskich zbiorach Damy z łasiczką, przedstawiając nie tylko kontekst historyczny, ale i symbolikę oraz różne interpretacje obrazów.
Pełna zapadających w pamięć szczegółów książka Nicholla pozwala dostrzec wielowymiarowość wielkiego geniusza. Ukazuje go jako malarza, muzyka, architekta, wynalazcę, ale przede wszystkim jako człowieka, którego charakter wyznaczają dwie nieustannie przenikające się rzeczywistości – codzienność oraz sztuka.

Kup książkę Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Seria wydawanych przez W.A.B. biografii imponuje pracowitością, jaką włożyli w ich napisanie autorzy konkretnych tomów. Nie inaczej jest z Charlesem Nichollem, który z ogromną pieczołowitością przytacza argumenty, opinie o genialnym artyście: czy był gejem, jak wyglądał, i czy w ogóle istniał, jego spór z Michałem Aniołem, po czym wyczerpująco je komentuje: potwierdza, obala, dopowiada. Przede wszystkim jednak opowiada o wielkim artyście, który ze swojej wielkości zdawał sobie sprawę. Trzeba przeczytać!
Link do opinii

Kup książkę Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje