Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-12-04
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788381441438
Liczba stron: 320
Tłumaczenie: Zofia Pająk, Krzysztof Stopa

Ocena: 0 (0 głosów)

Twórczość Leonarda da Vinci na przestrzeni lat stała się tematem burzliwych dyskusji, wnikliwych opracowań i analiz oraz licznych interpretacji. Niniejsza książka porządkuje ten bogaty materiał, rozróżniając między tym, co jest owocem rzetelnych badań naukowców i historyków a tym, co wymyślono i przypisano geniuszowi renesansu. Tym samym rzuca nowe światło na malarstwo Leonarda – jego znaczenie, symbolikę i tajemnice. Sam mistrz wyznał, że stanowi ono jego największe powołanie zarówno jako artysty, jak i naukowca. Pisał: „Malarstwo jest najwznioślejsze ze wszystkich ludzkich dzieł (...). Jest ukoronowaniem sztuki”. Istotny walor tej publikacji stanowi kompletna prezentacja wszystkich prac malarskich Leonarda, stwarzająca wspaniałą okazję, aby zgłębić wiedzę na temat technik oraz ukrytych znaczeń dzieł, które wyszły spod pędzla mistrza z Vinci. Dzięki szczegółowym ilustracjom czytelnik będzie mógł z bliska podziwiać detale tych wspaniałych obrazów, którym towarzyszą skrupulatne i inspirujące komentarze. Owe studia są o tyle ważne, że uwzględniają nowatorskie ekspertyzy z zastosowaniem najnowszych technik cyfrowych, a nawet badania śladów biologicznych obecnych na obrazach kontrowersyjnie przypisanych Leonardowi, zatem dostarczają obiektywnych odpowiedzi co do ich autentyczności. Odróżnienie dzieł wielkiego artysty od wielu płócien wykonanych przez uczniów z jego pracowni, ponadto zaś przez całą rzeszę naśladowców, którzy w pierwszej połowie XVI wieku byli aktywni od Lombardii, Toskanii i innych regionów Włoch, po Hiszpanię, Francję, Flandrię i Niemcy, jest bowiem nadal kwestią sporną. Album z pewnością zaciekawi miłośników malarskiego talentu Leonarda da Vinci, jak również osoby interesujące się sztuką doby renesansu.

AUTOR:
Alessandro Vezzosi, włoski krytyk sztuki, znawca Leonarda, ekspert w dziedzinie muzealnictwa. Pochodzi z Vinci, gdzie założył Museo Ideale di Leonardo da Vinci, którym kieruje, a także Archivio Leonardisimi oraz powstający „Ogród Leonarda i Utopii”. Jest autorem i kuratorem setek wystaw, publikacji, kongresów i konferencji poświęconych temu genialnemu artyście i renesansowi. Jego książki przetłumaczono na 18 języków.

Tagi: albumy

Kup książkę Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Przeczytane:,
Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie Alessandro Vezzosiego to cudownie wydana książka poświęcona wielkiemu włoskiemu mistrzowi. To z jednej strony przepiękny album, prezentujący najważniejsze dzieła artysty i ich interpretacje, z drugiej zaś – publikacja porządkująca to, co wiemy o da Vincim i rozprawiająca się z wieloma mitami czy poglądowymi opiniami na jego temat.  Pierwsza część książki to praca popularnonaukowa. Można odnieść wrażenie, że klasyczna biografia Leonarda Vezzosiego interesuje przede wszystkim w kontekście jego twórczości. Poznajemy więc pochodzenie Leonarda i orientujemy się, że był on w pełni dojrzałym artystą już w wieku 21 lat. Cieszył się ogromną wolnością. Za swoich mistrzów uważał Giotta i Masaccia. Wraz z autorem śledzimy doświadczenia, które ukształtowały Leonarda. Obserwujemy jego wprawki i ćwiczenia warsztatowe, pierwsze malowane przez niego Madonny czy dzieła sporządzane przez Leonarda wraz z innymi uczniami Verrocchia. Vezzosi bardzo dużo uwagi poświęca technice artysty, badając, jak rysował i malował dłonie, portrety, jaką wagę przykładał do uśmiechu, jak powstawały jego wielkie dzieła. Autor podejmuje temat problematycznego autorstwa niektórych prac Leonarda i przybliża jego poglądy na sztukę. Bada narzędzia malarza, wreszcie – zachęca czytelników do dokonywania własnych interpretacji tych arcydzieł.  Na szczęście jednak na tym ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje