Lilith

Ocena: 5.26 (19 g³osów)

Trzymaj±cy w napiêciu krymina³ z w±tkami okultystycznymi. Olga Rudnicka, jakiej nie znacie!

Lipniów, pe³ne uroku stare miasteczko, cieszy siê s³aw± polskiego Salem. Dawno temu dosz³o tu do procesu czarownic, w wyniku którego kilkana¶cie kobiet straci³o ¿ycie. By³a w¶ród nich Anastazja Lipnowska, ¿ona w³a¶ciciela pobliskiego dworu. Podobno m³oda hrabina, ulegaj±c podszeptom nieczystych si³, odda³a swe nowo narodzone dziecko diab³u i zabi³a mê¿a, a sama zosta³a za to spalona na stosie.

Lilith uwa¿ana jest za królow± sukubów, czyli kobiecych demonów, nawiedzaj±cych we ¶nie mê¿czyzn. Jest uosobieniem seksu, matk± wampirów i z³ych duchów. Inne podania mówi±, ¿e porywa ma³e dzieci i wysysa z nich krew. Do wyobra¼ni ludzi najbardziej przemawia kobieta kusicielka i dlatego zmar³a hrabina w pewnym momencie zaczê³a byæ uto¿samiana nie z czarownic±, tylko w³a¶nie z demoniczn± kochank± sprowadzaj±c± nieszczê¶cie. W koñcu, a to akurat fakt, ród Lipnowskich wygin±³. Hrabia i jego brat byli ostatni i ¿aden nie pozostawi³ potomka. Ludzi jednak bardziej interesuje to, co mog³o siê wydarzyæ, a nie to, co siê wydarzy³o. Krew, przemoc i seks sprzedaj± siê od wieków...

Wspó³cze¶ni mieszkañcy Lipniowa wykorzystuj± dawn± legendê, by przyci±gn±æ do miasta turystów i entuzjastów wiedzy tajemnej. Tote¿ gdy w okolicy zaczynaj± gin±æ m³ode jasnow³ose dziewczyny o b³êkitnych oczach, wszyscy, ³±cznie z policj±, staraj± siê zatuszowaæ sprawê, by nie odstraszyæ przyje¿d¿aj±cych go¶ci.

Widok bladego, poranionego cia³a, spl±tanych w³osów pozlepianych zakrzep³± krwi± i przera¿enia maluj±cego siê w jasnych oczach skulonej na ziemi ofiary wywo³a³ na jego twarzy u¶miech. Przykucn±³ przed uciekinierk± i pog³adzi³ j± delikatnie po policzku. Gest by³ czu³y jak pieszczota kochanka. Odgarn±³ w³osy opadaj±ce na twarz dziewczyny. W jego oczach b³ysnê³o rozbawienie.

- Jeste¶ taka s³odka... - zamrucza³, pochylaj±c siê ku niej i ca³uj±c j± delikatnie w szyjê.

Dotkn±³ wargami lodowatej i wilgotnej skóry. Odsun±³ siê i przez chwilê z przyjemno¶ci± patrzy³ na swoj± zdobycz. To by³o udane polowanie. Dziewczyna nie mia³a wiêcej ni¿ szesna¶cie lat. Jej zapewnienia, ¿e dawno skoñczy³a osiemna¶cie, w³o¿y³ miêdzy bajki ju¿ w chwili, gdy siê spotkali. ¦liczna blondynka o naiwnym, nieco przestraszonym spojrzeniu i szczup³ej sylwetce zaw³adnê³a nim bez reszty. By³a idealna.

Do dawnego dworu Lipnowskich sprowadza siê architekt Piotr Sianecki z ¿on± Lidk±. M³oda kobieta jest w ci±¿y i ¼le znosi niesamowit± atmosferê nowego domu. W dodatku drêcz± j± koszmarne sny...

Olga Rudnicka (ur. 1988) - Absolwentka Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka powie¶ci kryminalnych: ,,Martwe Jezioro", ,,Czy ten rudy kot to pies?", ,,Zacisze 13" i ,,Zacisze 13 Powrót". Pracuje jako asystentka osób niepe³nosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Spo³ecznej w ¦remie, kocha jazdê konn± i rytmy latynoamerykañskie, zw³aszcza salsê. Namiêtnie czyta Joannê Chmielewsk±, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

Informacje dodatkowe o Lilith:

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

wiêcej

Kup ksi±¿kê Lilith

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Lilith - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2021-10-24,

Je¶li ¶ledzicie d³u¿ej mojego bloga, to byæ mo¿e wiecie, ¿e proza Olgi Rudnickiej od jakiego¶ czasu coraz czê¶ciej mnie do siebie przyci±ga. Nic dziwnego - autorka pisze lekko i bardzo dobrze. Kiedy ujrza³am w zapowiedziach jej najnowsz± ksi±¿kê, z miejsca zapragnê³am j± poznaæ. Lilith - bo o niej tu mówiê, zaciekawi³a mnie swoim opisem. Czy jej wnêtrze by³o równie interesuj±ce?

W Lipniowie stosuje siê jedn± wa¿n± zasadê: im straszniejsza legenda, tym wiêcej turystów odwiedzi stare miasteczko. Dawno temu dosz³o tu do procesu czarownic, za który ¿yciem przyp³aci³o kilkana¶cie kobiet. W¶ród nich znalaz³a siê Anastazja, m³oda ¿ona w³a¶ciciela pobliskiego dworu. Co wiêcej, zmar³a hrabina od d³u¿szego czasu kojarzona jest z Lilith - królow± kobiecych demonów. Pewnego dnia w miasteczku ginie blondw³osa dziewczyna. Nikt nie wie, co siê z ni± sta³o. Po czasie dochodzi do kolejnych zaginiêæ, a mieszkañcy i policja nabieraj± wody w usta. Aurê tajemniczo¶ci widzi nawet nowa mieszkanka Lipniowa - Lidka. Czy to mo¿liwe, ¿eby historia zaczê³a zataczaæ kr±g?

Zacznê od tego, ¿e kiedy zaczyna³am tê powie¶æ, w jakim¶ stopniu spodziewa³am siê czego¶ podobnego do ksi±¿ek o detektyw Matyldzie. Wiecie, trochê komizmu sytuacyjnego, trochê jêzykowego i historia sama siê czyta. Tutaj jednak ju¿ od pierwszej strony dosta³am co¶, co trochê wbi³o mnie w fotel. Niby wiedzia³am, ¿e bêdzie tutaj o okultyzmie, ale tego to siê nie spodziewa³am.

G³ówn± bohaterk± powie¶ci jest Lidka, która przeprowadza siê do miasteczka razem ze swoim mê¿em. Polubi³am j± od samego pocz±tku. Odrobinê przypomina³a mi w³a¶nie Matyldê Dominiczak, jednak im dalej by³am w lekturze, tym wiêcej ró¿nic pomiêdzy tymi bohaterkami widzia³am - co oczywi¶cie jest jak najbardziej na plus. Uwa¿am, ¿e autorka bardzo dobrze wykreowa³a tê postaæ i cieszê siê ogromnie, i¿ nie stworzy³a jej na wzór bohaterki ze swoich innych ksi±¿ek.

O piórze Olgi Rudnickiej nie ma co siê za bardzo rozpisywaæ. Jest ono bardzo dobre, lekkie i zdecydowanie sprawia, ¿e czytanie tej ksi±¿ki to prawdziwa uczta. W Lilith wci±gnê³am siê od pierwszej strony. Opisywana akcja zaanga¿owa³a mnie na tyle, ¿e ksi±¿kê poch³onê³am w zasadzie za jednym razem. Przerwy robi³am tylko na rozprostowanie nóg, a i wtedy ciê¿ko by³o mi oderwaæ swoje my¶li od bohaterów i opisywanych zdarzeñ.

Zanim jeszcze zaczê³am tê ksi±¿kê, mia³am pewne obawy co do tego, jak zostan± przedstawione w±tki okultystyczne. By³y one bezpodstawne - autorka stanê³a na wysoko¶ci zadania i na bardzo dobrym poziomie przedstawi³a w±tek Lilith oraz tego, w jaki sposób opowie¶æ ta mog³a mieæ wp³yw na tera¼niejsze wydarzenia. Jednak tego w szerszym kontek¶cie Wam nie zdradzê - nie bêdê odbieraæ Wam ca³ej zabawy.

Wiem, ¿e nie wszystkim ta ksi±¿ka przypadnie do gustu. Olga Rudnicka nie skupia siê tutaj tylko i wy³±cznie na samym aspekcie kryminalno-okultystycznym, ale lawiruje równie¿ miêdzy innymi w±tkami - niemniej ciekawymi. Tym, którym taka wielow±tkowo¶æ nie przeszkadza, ksi±¿ka z du¿ym prawdopodobieñstwem powinna siê spodobaæ.

Je¿eli jeszcze nie znacie twórczo¶ci pani Rudnickiej lub jeszcze nie siêgnêli¶cie po Lilith - gor±co zachêcam Was do nadrobienia lektury.

Ca³a Rudnicka. Kryminalna zagadka, zabójstwa, magia, okultyzm i trochê romantyzmu, mi³o¶ci. Super pozycja. Trudno oderwaæ siê od czytania.
Do Lipniowa przyje¿d¿a Lidka z mê¿em. Ju¿ po wprowadzeniu poznaje Edytê prowadz±ca ksiêgarniê i zostaj± przyjació³kami. Jak siê okazuje w miasteczku dzia³a³ samozwañczy Inkwizytor, co ma wp³yw na na aktualne zdarzenia. W miasteczku jest kr±g osób, które z dbaj± pozytywnie o interesy miasteczka, ale niekorzystnie dla wszystkich ludzi. Sprawê próbuje rozwi±zaæ Micha³ Nawrocki. Jak siê okazuje w ca³a historiê jest zamieszane wiêcej osób, a m±¿ Lidki tez ma sobie wiele do zarzucenia.
Avatar u¿ytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-01-31,
Jak na razie to z twórczo¶ci Rudnickiej, ta ksi±¿ka podoba³a mi siê najmniej. Byæ mo¿e zwi±zane to jest z zawartymi tam okultystycznymi w±tkami. A mo¿e tak siê przyzwyczai³am do wcze¶niejszego stylu pisania, ¿e co¶ innego wybi³o mnie z rytmu. Mimo wszystko polecam
Avatar u¿ytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-01-28,
Z Pani± Rudnick± spotka³am siê po raz pierwszy i by³o to spotkanie przyjemnie zaskakuj±ce.bardzo zgrabnie opowiedziana historia ma³ego Lipniowa i jej mieszkañców. W±tki kryminalne przeplataj± siê z okultystycznymi. Daje to smaczn± mieszankê na letni weekend.
Avatar u¿ytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-13,
To wspania³a powie¶æ,jest tam mi³o¶æ,tajemnicze wypadki,sabaty...To ksi±¿ka dla ka¿dego kto lubi uruchamiaæ wyobra¼niê przy czytaniu.
Lipniów to ma³e, stare, ale bardzo urokliwe miasteczko, które chêtnie odwiedzaj± tury¶ci. Spowodowane jest to tym, ¿e dawno temu odbywa³y siê tam procesy czarownic. Kr±¿y równie¿ legenda o opêtanej kobiecie, która zabi³a swojego mê¿a, a dziecko odda³a diab³u. Do Lipniowa przybywa ma³¿eñstwo - Piotr i Lidka Sianeccy. Zamieszkaj± oni w starym dworku Lipnowskich, który dostali w spadku. Okolica i dom wydaj± siê idealne dla ciê¿arnej kobiety, ale czy na pewno? Je¿eli chodzi o bohaterów to autorka stworzy³a wyraziste postacie o ró¿nych charakterach. Jednak nie polubi³am Lidii, czu³am do niej jak±¶ tak± niechêæ, denerwowa³a mnie swoj± uleg³o¶ci± i brakiem asertywno¶ci. Natomiast moj± sympatiê zdoby³a jej przyjació³ka Edyta Mielnik. Ca³kowite przeciwieñstwo Lidii - kobieta silna, samodzielna, wytrwale d±¿±ca do celów, dociekliwa. To zdecydowanie moja ulubiona postaæ z tej ksi±¿ki. "Lilith" to krymina³ z elementami sensacji, romansu oraz z elementami okultystycznymi. Dla mnie to by³o co¶ nowego, bo nie przypominam sobie, ¿ebym czyta³a podobny krymina³. Elementy okultystyczne dodawa³y uroku powie¶ci, tworzy³y dosyæ mroczn± atmosferê; kilka razy poczu³am niepokój. "Lilith" to trzymaj±cy w napiêciu krymina³, od którego nie mog³am siê oderwaæ. Jest to lektura lekka i przyjemna, idealna na letnie dni. Chocia¿ by³a trochê zagmatwana i miejscami przewidywalna to bardzo j± polecam. Ja na pewno w najbli¿szym czasie siêgnê po inne ksi±¿ki pani Olgi i ju¿ siê nie umiem doczekaæ. kingaczyta.blogspot.com
Avatar u¿ytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-10-07, Ocena: 4, Przeczyta³am,

Olga Rudnicka pisze i na ¶mieszno i na powa¿nie (straszno). Tym razem jest na powa¿nie i w dodatku ze szczypt± magii i okultyzmu. Magii tej gro¼nej, ciemnej, z³ej. Tej z czarownicami, p³on±cymi stosami i sk³adaniem ofiar z noworodków. W tym wszystkim w¶ród morderstw, policjantów tych dobrych i tych z³ych, oraz sekt, znajdzie siê te¿ miejsce na mi³o¶æ.

Niewielkie miasteczko, gdzie wszyscy siê znaj±, jednak nie wszystko o sobie wiedz±. Nowi niczego nie¶wiadomi mieszkañcy, stare zatuszowane sprawy. Oraz wielka tajemnica... czego mo¿na chcieæ wiêcej, by historia by³ ciekawa ? Niczego wszystko jest swoim miejscu.?

Fajna historia z Lilith, pierwsz± (jak wierz± niektórzy) ¿on± biblijnego Adama w tle. Dobrze i szybko siê czyta³o. Ksi±¿ka nie zawiera niepotrzebnych d³u¿yzn opisowych, dialogi s± na poziomie zadowalaj±cym. To dobra ksi±¿ka, jednak bez efektu wow. A postaæ Lidki by³a koszmarnie irytuj±ca, chocia¿ wybaczam jej to, wszak w ci±¿y kobieta mo¿e mieæ pewne, nazwijmy to "wahania nastroju".

Avatar u¿ytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2018-06-30, Ocena: 5, Przeczyta³am,

Do Lipniowa sprowadza siê m³ode ma³¿eñstwo, które odziedziczy³o star± posiad³o¶æ z parkiem po zmar³ym krewnym. W miejscowo¶ci i jej okolicach dochodzi do znikniêæ m³odych dziewcz±t o okre¶lonym typie urody. Czy¿by grasowa³ tam seryjny morderca? Niestety, miejscowe w³adze robi± wszystko, ¿eby zatuszowaæ sprawê, gdy¿ nie chc± wystraszyæ turystów, którzy w wielkich ilo¶ciach odwiedzaj± Lipniów, jako miasteczko, w którym stracono ostatnie w kraju czarownice.

Avatar u¿ytkownika - selwka
Inne ksi±¿ki autora
To nie jest mój m±¿
Olga Rudnicka0
Ok³adka ksi±zki - To nie jest mój m±¿

Bibliotekarka Matylda Dominiczak spe³nia swoje marzenie i zostaje licencjonowanym prywatnym detektywem. Jej pierwsze zadanie to uwiedzenie mê¿a klientki...

Zgiñ, przepadnij
Olga Rudnicka0
Ok³adka ksi±zki - Zgiñ, przepadnij

Od najm³odszych lat Tekli towarzyszy pech. Nie wiadomo, czy to kl±twa, czy te¿ fatalne zrz±dzenie losu, ale nieszczê¶cie dopada te¿ ka¿dego, kto siê z...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa