Lis, Sąsiad i nasza planeta

A może by tak porozmawiać z dziećmi o ekologii, ale zrobić to z dużą dozą wyobraźni i humoru? Oto wyzwanie, jakie podjęli autor FibreTigre i ilustratorka Floriane Ricard w ilustrowanych opowiadaniach ,,Lis, Sąsiad i nasza planeta". Bohaterem jest Lis - sympatyczny i zabawny, trochę dziwak, trochę ,,przybysz z Księżyca", ale na pewno dobroduszny i chcący zmieniać świat na lepsze! A jest co zmieniać - w prostych i urokliwych, choć nieco psotnych historiach czytelnicy będą mieli okazję pomyśleć o nadmiernej konsumpcji, górach śmieci i recyklingu, zanieczyszczeniu rzek i oceanów, wpływie chemikaliów na różnorodność fauny i flory. Ekologiczna bajka z bohaterem, którego darzymy sympatią od pierwszej strony i którego misję wspieramy cały sercem!

Informacje dodatkowe o Lis, Sąsiad i nasza planeta:

Wydawnictwo: Format
Data wydania: 2020-08-12
Tytuł oryginału: Renard et largent gratuit, Renard sauve son vélo et Renard se jette leau

Kup książkę Lis, Sąsiad i nasza planeta

Lis, Sąsiad i nasza planeta - opinie o książce

Nawyk dbania o naszą planetę powinniśmy rozwijać w naszych dzieciach już od samego początku, na przykład zepsute zabawki możemy użyć jeszcze na dworze, a obrazki rysować na kartonach lub gazetach. Małe gesty prowadzą do dużych osiągnięć, bo to od nas zależy jakim powietrzem kiedyś będą oddychać nasze dzieci.
Nic nie uczy dobrych nawyków lepiej niż bajka, w której to jakaś miła postać pokazuje nam prawidłowe zachowania, tym razem lis i sąsiad uczą dbania o naszą planetę. Książka składa się z trzech historii, pierwsza uczy nas, że czasami rzeczy da się naprawić, nie trzeba ich od razu wyrzucać, a gdy naprawdę już nie da się naprawić, można je przerobić na coś innego. Druga historia pokazuje, że fajnie jest mieć dużo pieniędzy i nic nie robić tylko, że jak każdy będzie miał pieniądze i nikt nie będzie pracował, to nie będziemy mieli nawet co jeść. Trzecia historia za to pokazuje jak planecie i zwierzętom szkodzą różne opryski, których ludzie używają do niszczenia chwastów lub powiększenia swoich plonów
Książka poza tym, że ma bardzo ważne przesłanie, jest też pięknie wydana, nie ma dużo tekstu, więc nadaje się dla młodszego dziecka, a każda strona ma grafikę, także z samych obrazków już widać, o czym jest dana historia. Lis przedstawia osobę, która naprawdę chce walczyć o planetę i robi wszystko, żeby jej nie szkodzić, za to sąsiad przedstawia leniwą osobę, która może i chce coś zrobić, ale kiedy napotyka przeszkodę, od razu idzie na łatwiznę. Tak samo jest z ludźmi, jedni segregują śmieci, zabierają materiałowe torebki na zakupy i nigdy nie wyrzucają papierków na spacerze, ale są też tacy, którym nie przeszkadza to, że wyrzuci butelkę po piciu w krzaki lub z zakupów za każdym razem wraca z kilkoma foliowymi torbami. Tak naprawdę to tylko od nas zależy, jak nasza planeta będzie wyglądać za kilka lat, jeżeli często sprzątamy w domu i lubimy porządek, to zróbmy też ten porządek z naszą planetą, to nieprawda, że jedna osoba nic nie może, bo właśnie kilkaset osób tak mówi, a gdyby te wszystkie osoby powiedziały, że ich czyny też mają znaczenie, to wiele by się zmieniło.

Lis i rower
Fibre Tigre0
Okładka ksiązki - Lis i rower

Ta zabawna, a zarazem wzruszająca opowieść graficzna adresowana jest zarówno dla dorosłych, jak i do dzieci. Jej bohater, nieco naiwny lis, trochę outsider...