Lisek i prosiaczek (#4). Kropkoza

Prosiaczek z zakręconym ogonkiem ma kaszel. Czyżby poważnie zachorował?

Na szczęście o zapaleniu fumfa, leczniczej herbatce ze ślimaków, naparze z glutów z nosa i oczywiście kropkozie dr Girlander wie wszystko. Tylko dlaczego dr Girlander, choć ubrany w biały fartuch, wyposażony w chorobometr i inne bardzo lekarskie przyrządy, jest tak podobny do... Liska?

Nieważne! Bo to i tak najlepszy lekarz w okolicy, który na receptę przepisuje pyszności.

Przeczytajcie o kolejnym, przebiegłym planie tych dwóch przyjaciół, o medycznej promocji dla zwierząt rogatych, a także o leczniczym wpływie marcepanu, kokosanek i oranżady.

,,Kropkoza" to już czwarta z trzynastu książek cyklu o Lisku i Prosiaczku - niezwykłych i pełnych łobuzerskiego humoru historii napisanych przez Bjorna F. Rorvika ze śmiesznymi i szalonymi ilustracjami Pera Dybviga. Poprzednie to: ,,Kawiarenka pod ptasim ogonem", ,,Leśna gazeta" i ,,Bieg z zagadkami".

Bjorn F. Rorvik - jeden z najbardziej uznanych i najchętniej czytanych w Norwegii autorów literatury dziecięcej, wielokrotnie nagradzany za historie zabarwione zwariowanym humorem i pełne nadzwyczaj oryginalnych pomysłów, wspaniałe do czytania na głos i po cichu przez czytelników w każdym wieku.

Per Dybvig - malarz, grafik, autor animacji oraz jeden z najwyżej cenionych norweskich ilustratorów literatury dziecięcej. Artysta nagradzany i wystawiany. Jego ilustracje pełne są humoru i rzadkiej, niemal dziecięcej siły wyrazu.

Iwona Zimnicka - od lat tłumaczy literaturę duńską i norweską. Przełożyła pokaźną liczbę tytułów, od serii kryminałów Jo Nesbo po osławioną Moją walkę Karla Ove Knausgarda. W 1996 roku zdobyła Nagrodę im. Janusza Korczaka polskiej sekcji IBBY za tłumaczenie Przepowiedni Dżokera Josteina Gaardera oraz otrzymała Royal Norwegian Order of Merit, przyznany przez króla.

Informacje dodatkowe o Lisek i prosiaczek (#4). Kropkoza:

Wydawnictwo: DrugaNoga
Data wydania: 2020-10-21
Tytuł oryginału: Prikkesyken

Kup książkę Lisek i prosiaczek (#4). Kropkoza

Lisek i prosiaczek (#4). Kropkoza - opinie o książce

Postacie z bajek dla dzieci zdecydowanie muszą być barwne, tak, żeby nasze pociechy dobrze je zapamiętały i z ochotą wyczekiwały ich dalszych losów. Charyzmy zdecydowanie nie brakuje Liskowi i Prosiaczkowi z niezakręconym ogonkiem, obie te postacie potrafią wymyślić takie historie, że nie jedno dziecko chciałoby przenieść się do książki i przeżyć z nimi choć jedną przygodę.
Tym razem Prosiaczkowi wydaje się, że coś mu dolega, a Lisek postanawia przemienić się w doktora i go zbadać, niestety jego metody są tak drastyczne, że Prosiaczek ucieka od niego jak najdalej. Jednak przyjaciele nie potrafią długo bez siebie wytrzymać i wpadają na pomysł, żeby chorowanie przemienić w korzyści dla siebie, postanawiają oszukać Krowę tak, żeby dała im oranżadę i kokosanki, bo niby takie lekarstwa zalecił lekarz. Jak zawsze Lisek i Prosiaczek nie przewidują konsekwencji swoich czynów, bo wiadomość o znakomitym doktorze, który to przepisuje pyszności podczas choroby, a nie niedobre lekarstwa roznosi się po lesie i wszystkie zwierzęta przybywają leczyć się słodyczami, a przyjaciele nie wiedzą jak z tego kłamstwa wybrnąć.
Historia ma bardzo fajne odzwierciedlenie w prawdziwym życiu, bo które dziecko podczas choroby nie mówi rodzicom, że po cukierkach i słodkim napoju poczuje się lepiej? Oczywiście każdy z nas próbując pocieszyć dziecko w tym trudnym czasie i pozwala mu na nieco więcej niż normalnie.
Tak jak i w poprzednich częściach Lisek i Prosiaczek uczą, że każde kłamstwo kiedyś wyjdzie na jaw i trzeba będzie ponieść jego konsekwencje, więc zawsze trzeba swoje czyny przemyśleć i czasami odpuścić zrobienie czegoś, bo z małego kłamstwa może powstać takie gigantyczne, z którego ciężko nam będzie wybrnąć.
Jak zawsze cudowni bohaterowi mnie nie zawiedli, historia jest zabawna, a pod przykrywką miłej historii tworzy się morał, który nie zauważalnie zostaje w głowie naszych pociech. Leśni przyjaciele są tak sympatyczni, że wraca się do nich nie raz i wypatruje ich kolejnych, nieprawdopodobnych przygód, które czytając, można przeżyć razem z nimi.

Lisek i prosiaczek (#5). Sprej na komary
Bjrn F. Rrvik0
Okładka ksiązki - Lisek i prosiaczek (#5). Sprej na komary

Prosiaczek jest bardzo zdenerwowany - ugryzł go komar! Od takiego ugryzienia można po prostu zwariować. Czy sprej na komary odstraszyłby te głupie kłujki...

Lisek i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem. Bieg z zagadkami
Bjrn F. Rrvik0
Okładka ksiązki - Lisek i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem. Bieg z zagadkami

Bieg z zagadkami Czy na drzewie mieszka sowosójka? Czy w lesie rosną margaryniaki? Jak odróżnić zajęczy bobek od czekoladki? Lisek i Prosiaczek...