Listy do Duszki

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-08-07
ISBN: 978-83-7674-717-0

Wolne Miasto Gdańsk lata 1937-1938. Stefania i Heinrich zakochują się w sobie prawie od pierwszego spotkania. Niewinna miłość tych dwojga niestety musi pozostać w tajemnicy, ponieważ Stefania jest córką Polaka i Żydówki a Heinrich jest Niemcem, synem wpływowego w mieście człowieka. Młodych niestety rozdziela zbliżająca się wielkimi krokami wojna. Ostatnie spotkanie zakochanych kończy się ciążą, o której Heinrich nic nie wie. Od momentu wyjazdu Heinricha na ćwiczenia wojskowe do Niemiec, dziewczyna nie ma od swojego ukochanego wieści, boi się zaczerpnąć jakiejkolwiek informacji od jego rodziców, chociaż mieszkają po drugiej stronie ulicy…

Książka napisana na podstawie wspomnień.

Kup książkę Listy do Duszki

Opinie o książce - Listy do Duszki

Avatar użytkownika - violet83
violet83
Przeczytane:2018-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Spojrzałam tylko na okładkę i wiedziałam, że to będzie wspaniała książka. Często bywa, że później po takim pierwszym zauroczeniu jestem rozczarowana, gdyż za wiele oczekiwałam, a okazało się niezbyt wyjątkowe. Jednak tym razem uwielbienie do powieści pozostało do samego końca. Cudowna historia, którą polecam każdemu.

Wspomnienia. Każdy je ma. Jednym z nich, które człowiek w sobie nosi, jest pierwsza miłość. Ona nigdy nie zostaje zapomniana. Przeważnie są to piękne chwile, które do końca życia wywołują mocniejsze bicie serca. Niestety dość często nie jest ona tą ostatnią, taką na zawsze. Jej koniec nie oznacza jednak, że została wygnana również z serca. Stefania i Heinrich na ten temat wiedzieli wiele. Sami przeżyli ognisty, młodzieńczy romans, który wydarzył się w  latach, które były ciężkie, a nad światem wisiało niebezpieczeństwo. Ona, szesnastolatka, córka Polaka i Żydówki. On, dwudziestosześcioletni Niemiec. Od początku wiadomo, że podział społeczny jest bardzo widoczny i pewne przyjaźnie nie były akceptowane przez społeczeństwo. Czasy, w których wyczuwać było nadchodzącą wojnę. Lecz dwójka tych młodych ludzi, zakochanych w sobie, spotykali się potajemnie, zapominając o wszystkim i dając się porwać pięknej, młodzieńczej miłości. W dniu, w którym przyszło im się pożegnać, pomiędzy nimi zaszło coś więcej. Pragnęli siebie i z tego wielkiego uczucia, powstało nowe życie. Chłopak wyjechał, zanim jeszcze dziewczyna dowiedziała się o ciąży. Później wybuchła okrutna wojna. Rodziny zostały rozdzielone, każdy walczył o swoje życie. Czy po krwawych latach Stefania i Heinrich się odnaleźli? Kto miał największy wpływ na los tych młodych ludzi?

"Listy do Duszki" powstały na podstawie wspomnień kobiety, która przeżyła drugą wojnę światową. Na krótko przed jej wybuchem przeżyła swą wielką miłość, a w trakcie jej trwania zaznała utraty najbliższych, musiała robić i znosić wiele, aby przetrwać te okrutne lata. Wydarzenia przywoływane przez nią pamięcią, wywołują dreszcze i wyciskają łzy.
"Listy do Duszki" są zbiorem wspomnień kobiety, która przeżyła wojnę i przede wszystkim o jej pierwszej, prawdziwej miłości. To wszystko w niej siedzi, nie daje o sobie zapomnieć. Często zamyśla się i wraca do tamtych lat. Opowiada o tym jak radziła sobie sama przez lata wojny, jak również o tym jak ona się skończyła i o tym co ją spotkało, gdy powróciła do Gdańska.

Nie da się przejść obojętnie obok historii ludzi, którzy przeżyli wojnę. Każdy z nich nosi w sobie swój osobisty dramat. Każdy jest inny, dotkliwy, pełen smutku i każdy mocno porusza. Jedno co każdego z tych ludzi łączy jest ból i koszmar, przez który musieli przejść. Przeczytałam wiele książek poruszających te straszne, okrutne lata i za każdym razem przeżywam wszystko od nowa. Zawsze zostają we mnie wzbudzone wielkie emocje, często z oczu płyną potoki łez.

Powieść, która już od pierwszych przeczytanych słów wciąga tak mocno, że nie chce się jej odłożyć na bok. Nie ma takiego momentu, który byłby tym odpowiednim na chwilę przerwy. Jedynymi takimi chwilami były te, w których oczy stawały się mokre i słowa stawały się zamazane. Wszystko w niej jest tak prawdziwe, że serce się kraja na myśl o ludziach, których spotkał taki los. Długie lata po zimnej wojnie ludzie się szukali. Jedni się odnajdywali szybko, inni dopiero w późnej starości dotarli do kogoś bliskiego.  Ale byli i tacy, którzy nigdy więcej już nie zobaczyli swych najbliższych.

Nie zawsze musi nastąpić szczęśliwe zakończenie, aby uznać miłość za jedną z najpiękniejszych. A czy Stefanię i jej ukochanego los potraktował sprawiedliwie i pozwolił cieszyć się sobą?

Autorka na końcu książki wspomina, że nie wszyscy ludzie chcą mówić o tamtych czasach, że wspomnienia pochowali gdzieś głęboko w sobie. Nie w tym nic, co mogłoby zadziwić. O traumatycznych przeżyciach nie łatwo się mówi, a ci ludzie przeżyli czasy, w których nikt znaleźć by się nie chciał.

Ewa Formella wspomina również, iż jest to jedna z czterech historii, jakie miała do opisania. Czekam zatem z niecierpliwością na kolejne trzy.

biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2018-08-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

„[…] – w życiu człowieka są i piękne, i smutne dni. Też chciałabym pamiętać tylko te radosne, ale… Umysł bywa okrutny, nie zawsze pozwala nam zapamiętywać to, co chcemy. Często złośliwie przyciąga wspomnienia, które wolelibyśmy wyprzeć z pamięci.”

„Listy do Duszki” Ewy Formelli… Cokolwiek chciałabym napisać o tej książce wydaje mi się w obliczu jej wyjątkowości zbyt banalne. Jaka jest bowiem jej fabuła? Fabuła to życie, przeszłość, wojna, kłamstwa, tajemnice, lęk, ból, cierpienie, wola przetrwania, niemożliwa a jednak niezwykła, niewinna miłość, niezrealizowane marzenia. Fabuła to nieutulony żal i tęsknota, tonące w morzu łez i wspomnień, a także poszukiwanie swojej tożsamości i korzeni. Jacy są bohaterowie powieści? Stefania, córka Polaka i Żydówki i Heinrich, Niemiec. Kochankowie, którzy pomimo licznych barier i przeszkód, zapałali do siebie zwyczajną, ludzką miłością. Miłością, której owocem stało się nowe życie… Wojna to nie czas na jakiekolwiek przejawy słabości. Kłamstwa, tajemnice i inne złe rzeczy, które stały się udziałem Stefanii i Heinricha, nie zniszczyły w nich ich siły i wrażliwości, mimo rozłąki do końca pozostali wierni swojej miłości.
Książki Ewy Formelli nie da się czytać bezboleśnie, obojętnie czy spokojnie. W oczach nieustannie pojawiają się łzy, żal i smutek ściska gardło. To opowieść oparta na realnych wydarzeniach, opowieść o błędnych decyzjach i wyborach. Bolesna, wzruszająca, intensywna, niebywale piękna, prawdziwa. Finalnie niosąca również pocieszenie i radość. Pokochałam tę książkę niewyobrażalnie, chociaż właśnie taki, niewyobrażalny żal we mnie wywołała. Znalazłam w niej wszystko, piękno, mądrość, strach i bezwarunkową, bezgraniczną, ponadczasową miłość.
Szczerze polecam. Ta książka na długo pozostaje w pamięci.

Pamiątka z Paryża
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Pamiątka z Paryża

„Pamiątka z Paryża” jest specyficznym przewodnikiem po starym mieście tajemnic, posiadającym swoją duszę, przyciągającym od wieków ludzi z...

Carpe diem
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Carpe diem

Kiedy jest czas na spełnianie MARZEŃ? Czy dążenie do tego, aby mieć siebie dla SIEBIE to źle? Co tak naprawdę oznacza słowo SZCZĘŚCIE? Alina jest kobietą...

Frankenstein
Mary Shelley