Łkające ryby i inne opowiadania

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2019-05-23
ISBN: 978-83-951590-4-6
Tłumaczenie: Magdalena Stoszek-Deng

"Łkające ryby i inne opowiadania" Chi Ziijan to zbiór barwnych opowiadań powstałych w różnych porach roku. Pełne przenikliwości opisy przyrody i zmian w niej zachodzących są stałym elementem opowiadań pisarki. Kipią one od barw, dźwięków i zapachów, a zestrojona z przedstawioną historią przyroda współtworzy niezwykły nastrój opowieści. Dzięki takim technikom obrazowania opowiadania zyskują niezwykłą nastrojowość. Historie Chi Zijian w tym ziorze opisują piękny, wzruszający świat, całkiem odmienny od naszego, który warto przybliżyć polskiemu czytelnikowi, uświadamiając mu, jak ogromnym i różnorodnym krajem są Chiny – i jak bardzo zróżnicowani są ich mieszkańcy.

Urodzona w 1964 roku Chi Zijian (oryg. ???) jest chińską pisarką pochodzącą z powiatu Mohe, położonego w prowincji Heilongjiang, najbardziej na północ wysuniętego punktu Państwa Środka, położonego tuż przy granicy z Rosją. Chi Ziijan jest jedną z najbardziej znanych pisarek młodego pokolenia. Jej dzieła przetłumaczono na wiele języków. "Łkające ryby i inne opowiadania" to pierwsze dzieło pisarki wydane w Polsce.

Tagi: opowiadania literatura piękna

Kup książkę Łkające ryby i inne opowiadania

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2019-06-04, Przeczytałem,
Na dalekiej chińskiej północy Na dalekiej chińskiej północy życie toczy się swoimi torami. Te tory, co prawda, są stale zmieniane, modernizowane – tak jak i trasy, których są częścią, ale rytm płynącego tam życia ma ciągle w sobie coś z dawno minionych lat. Życie w tym rejonie, będącym częścią historycznej Mandżurii, nie jest lekkie. Długie i ciężkie zimy, surowy klimat, dzika, mało przyjazna przyroda nie sprzyjają egzystencji łatwej, pozbawionej mozolnego zmagania z codziennością. Trzeba mieć hart ducha, by trwać tam mimo trudnych warunków. Wśród lasów, zwierząt, gór, wąwozów. Wśród ludzi starających się przetrwać złe chwile. Wśród okoliczności życia, które w innym miejscu może nie byłyby aż tak ważne, uciążliwe, tak wymagające. Opowiadania chińskiej pisarki Chi Zijian zebrane w tomie Łkające ryby i inne opowiadania przenoszą nas właśnie tam, do najbardziej wysuniętych na północ zakątków Chin. Do świata, w którym autorka się urodziła i wychowała, którym nasiąkła. Do świata rzeczywistego, ale poddanego w jej prozie zarazem literackiemu, jak i poetyckiemu przetworzeniu. Nie chodzi w tych opowieściach tyle o oddanie realnego świata, co o ukazanie tego, co w nim ważne, co określa jego piękno i okrucieństwo, wielkość i małość, prostotę i złożoność. To zadumanie nad losem człowieka, nad pięknem jakże często nieprzyjaznej ...

Opinie o książce - Łkające ryby i inne opowiadania

Avatar użytkownika - normabates
normabates
Przeczytane:2019-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Ciekawa w swej kulturowej odmienności pozycja. Słodko - gorzkie w swej wymowie opowiadania kuszą otwarciem drzwi do obcych tradycji, zwyczajów, motywacji i chyba innego pojmowania sensu życia. Przez to są tak świeże i pociągające i, jako że jest to pierwsza pozycja tej autorki na rynku polskim, budzą ochotę na jeszcze.

Bezmiar
Grzegorz Kapla