Łkające ryby i inne opowiadania

Opowiadania nie muszą być tylko dla dzieci i ta książka to udowadnia, jest bardzo magiczna i zaskakująca, idealnie pokazuje nam jak inne są Chiny od kraju w którym my mieszkamy.
Każde z opowiadań zawartych w tej książce ma w sobie morał, czasami bardziej dostrzegalny a czasami mniej, tak jak na przykład w opowieści o "Zbieracze jagód". W Chinach kiedy nastaje czas zbiorów wszyscy zbierają to co urosło na ich polu, nie marudzą, nie przekładają tego na później tylko pracują. Kiedy do wioski przyjeżdża tajemniczy kupiec i macha im przed oczami pieniędzmi chęć zysku ich zaślepia, wszyscy oprócz dwójki rodzeństwa biegną po jagody. Dalu i Erlu są trochę opóźnieni w rozwoju, przed śmierciom rodzice przekazali im dwie przestrogi i oni zawsze się ich trzymają. Oczywiście rodzeństwo nazywane jest głupcami którzy nie chcą zarobić, ostatecznie jako jedyni zdążają ze zbiorami przez mrozami i jako jedyni mają co jeść w zimie.
Piękny morał wypływa też z opowiadania "W leśnym parowie", pewna kobieta poszła na grzyby z dwiema koleżankami, gdy znalazła wysyp grzybów siedziała cichutko żeby jej nie usłyszały, nazbierała grzybów ale zgubiła się w lesie i nie wróciła do swojej wioski.
W obu opowiadaniach morał jest ten sam, chciwość nie popłaca.
Każde opowiadanie jest magiczne i takie nierealne, chociaż z drugiej strony możliwe że tak jest naprawdę, mogłabym czytać i czytać bo taki świat Chin bardzo mnie wciągnął. To co dzieje się tam jest tak inne od świata który znamy my, bieda która dotyka wszystkich, jedzą to co zasieją i wyhodują, małżeństwa nie zawsze zawierane są z miłości tylko z nakazu rodziców, tajemnice i dawne wierzenia, to coś co dla mnie jest bardzo odległe i nigdy o tym nie myślę, a czasami warto docenić to co się ma i kraj w którym się urodziło i mieszka.
Jest to moje drugie zetknięcie z książką tego wydawnictwa i znowu się nie zawiodłam, czytając przenosiłam się do jakby do innego świata i chętnie czytałabym dalej gdyby tych opowiadań było więcej.

Informacje dodatkowe o Łkające ryby i inne opowiadania:

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2019-05-23
ISBN: 978-83-951590-4-6
Tłumaczenie: Magdalena Stoszek-Deng
Dodał/a opinię: Karolina Radlak

Tagi: literatura piękna

Zobacz opinie o książce Łkające ryby i inne opowiadania

Kup książkę Łkające ryby i inne opowiadania